خانواده

طلاق توافقی | 8 نکته مهم در طلاق توافقی

 

 

 

 

 

 

 

طلاق توافقی از میان انواع دیگر طلاق به دلیل توافقی که مابین زن و مرد صورت می‌گیرد و طرفین از قبل توافقات خود را در حضور وکیل رسمی دادگستری تنظیم می نمایند بهتر است.

از طرفی دیگر خیلی از زن و شوهر‌ها ترجیح می‌دهند به جای آن که وقت و عمر خود را در پله‌‌های دادگاه طی چندین سال تلف کنند، به زندگی زناشویی خود پایان دهند و از طریق مذاکره و توافق برای طلاق توافقی اقدام کنند.

اصولا پای عنصر توافق که در میان باشد، همه کارها به سرعت و روان اتفاق می‌افتد. تصور کنید که هر دوی زن و مرد موافق طلاق و جدایی هستند، هر دو بر سر تقسیم اموال و پرداخت مهریه و نحوه و میزان آن نیز یک نظرند، در مورد اینکه چه کسی از کودک نگهداری کند هم تعیین تکلیف شده باشد، چیزی که در نهایت باقی می‌ماند مراحل اداری و دادگاهی و کاغذبازیست.

آیا مدت زمان طلاق توافقی کوتاه‌تر است؟

بله – طلاق توافقی نسبت به طلاق از طرف زن و یا طلاق از طرف مرد کوتاه‌تر است.

مدت زمان طلاق توافقی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

علت کوتاه‌تر بودن طلاق توافقی توافق فی مابین زن و شوهر هنگام جدایی است. حالا که لازم نیست برای طلاق گرفتن یا طلاق دادن، مهریه و حقوق مالی دیگر و حضانت فرزند در محضر دادگاه با اقامه دعوا و اثبات حقوق خود بپردازند مسلما روند طلاق توافقی کوتاه‌تر خواهد شد.

اموال و دارایی‌های زن و شوهر در طلاق توافقی چه سرنوشتی دارد؟

کاملا بستگی به توافق زن و شوهر دارد. در طلاق توافقی چون بنا بر توافق زن و شوهر است پس دارایی‌ها و اموال هر یک با توافق تعیین تکلیف می‌شود.

از آن جایی که مالکیت این اجازه را به مالک می‌دهد تا هر تصرفی در ملک خود کند در نتیجه سهم هر کدام از زوجین می‌تواند متفاوت و کم و زیاد باشد و حتی یکی از آن‌ها به این نتیجه برسد که هیچ مالی نمی‌خواهد و فقط تصمیم دارد طلاق اتفاق بیوفتد.

هزینه در طلاق توافقی چقدر است؟

هزینه‌های طلاق توافقی شامل ثبت دادخواست که ۱۵۰ تا ۲۵۰ تومان می‌باشد هزینه های مربوط به دادگاه که شامل داوری ۱۲۰ هزار تومان هزینه آزمایش عدم بارداری از سوی زوجه ۵۰ هزار تومان و همچنین هزینه ثبت و اجرای صیغه طلاق ۵۸۵ هزار تومان تعیین گردیده است.

لازم است بدانید چنانچه قصد داشتید در دادگاه حضور نداشته باشید و یک وکیل کلیه امور را پیگیری کند طبیعتا هزینه‌های شما بیشتر هم خواهد شد.

هزینه تنظیم دادخواست طلاق توافقی

هزینه تنظیم دادخواست طلاق توافقی

دادخواست طلاق توافقی٬ دادخواست پیچیده‌ای نمی‌باشد. با هزینه کم قابل تنظیم است. معمولا هزینه تنظیم دادخواست طلاق توافقی از ۱۵۰ هزار تومان تا ۲۵۰ هزار تومان است.

فرقی نمی‌کند خودتان اقدام به تنظیم دادخواست طلاق توافقی کنید یا از وکیل و متخصص بخواهید اوراق قضایی مزبور را برایتان تنظیم کند، نکته‌ای که اهمیت دارد این است که باید موارد مالی و غیر مالی را که بر سر آن توافق کرده‌اید ریز به ریز در شرح دادخواست قید شود.

هزینه داوری طلاق توافقی در دادگاه خانواده

هزینه داوری در دادگاه خانواده جهت طلاق توافقی هزینه زیادی ندارد و مبلغ آن ۱۲۰.۰۰۰ تومان (صد و بیست هزار تومان) می‌باشد.

اصولا وقتی از داوری استفاده می‌شود که زن و مرد اختیار تصمیم‌گیری در مورد

هزینه آزمایش عدم بارداری از طرف خانم

هزینه زیادی را شامل نمی‌شود و زوجه می‌تواند با پرداخت 50 هزار تومان اقدام به انجام آزمایش عدم بارداری در دادگاه نماید.

هزینه اجرای صیغه طلاق در دفاتر ازدواج و طلاق

هزینه اجرای طلاق مبلغ 585 هزار تومان می‌باشد که زن و مرد با توافق یکدیگر به صورت مساوی پرداخت می‌کنند.

تکلیف فرزندان در طلاق توافقی چه می‌شود؟

حضانت فرزندان بر اساس موقعیت زن یا مرد متفاوت است. حضانت فرزندان هم قطعا با توافق انجام می‌شود. اما توانایی نگهداری فرزندان – وضعیت تحصیلی٫ موقعیت احتماعی و برخی فاکتورهای دیگر در توافق بین زن و مرد بسیار مهم است.

در واقع تاید قانونگذار همیشه بر مصلحت کودک بوده است. برای همین هم در طلاق توافقی بر عهده پدر و مادر است که تشخیص دهند مصلحت کودک در بودن کنار کدام یک از آنان است. کنار کدام یک به وضعیت تحصیلی او، روان او و زندگی او آسیب وارد نمی‌شود.

در طلاق توافقی چه شروطی جهت جاری شدن طلاق مهم است؟

  • مهریه
  • حضانت فرزندان
  • فقه و اجرت المثل
  • اموال و دارایی
  • هدایا و طلاجات
  • جهیزیه زوجه
  • نفقه فرزند مشترک
  • ملاقات فرزند مشترک

آیا طلاق توافقی نیاز به وکیل دارد؟

طلاق توافقی هم با وکیل و هم بدون وکیل قابل انجام است.

اگر زمان و پروسه قضایی برای شما اهمیت دارد قطعا حضور یک وکیل در تمامی مراحل به شما کمک جدی خواهد کرد.

طلاق توافقی و نیاز به وکیل

چطور بدون حضور خودم در دادگاه طلاق توافقی بگیرم؟

اگر قصد مراجعه و حضور در دادگاه را ندارید پس نیاز است به یک وکیل رسمی دادگستری وکالت دهید تا مراحل را به جای شما طی کند. یک وکیل نمی‌تواند هم وکالت زن را داشته باشد و هم مرد.

در طلاق توافقی وکیل خانم بهتر است یا آقا؟

تفاوتی در خصوص روند انجام و پیگیری پرونده نخواهد بود. اصولا بستگی به شرایط و اوضاع شخصی زن یا مرد دارد و کاملا موضوع سلیقه‌ای می‌باشد.

تکلیف مهریه در طلاق توافقی چیست؟

مهریه حق قانونی زن است و تحت هر شرایطی به او تعلق میگیرد اما در طلاق توافقی، زن اختیار دارد با توافق مرد مهریه را دریافت و یا بذل کند.

در صورتی که مرد دارای اموال و دارایی باشد با اختیار خود و توافق با زن می‌تواند مهریه زن را به صورت کامل و یا بخشی از آن را پرداخت کند، حالت دیگر حضور زن در دفاتر اسناد رسمی جهت بذل مهریه می‌باشد که پس از تنظیم این نوع اقرار نامه زن دیگر نسبت به مهریه خود در حال و آینده هیچگونه ادعایی نمی‌تواند مطرح کند و حق اعتراض را از خود سلب و ساقط می‌نماید.

مرکز مشاوره بهزیستی برای طلاق توافقی اجباری است؟

بله اجباری است- یکی از تشریفات طلاق توافقی مراجعه به مشاوره و دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق می‌باشد.

تعداد جلسات مشاوره معمولا بسته به هر زوج متفاوت است. این جلسات باید با حضور هر دو طرف برگزار شود و امکان فرستادن وکیل به جای خود ممکن نیست.

از آن جایی که نوع طلاق توافقی است، احتمال غیبت مرد یا زن کمتر وجود دارد و برای همین این پروسه هم دردسر کمتری خواهد داشت.

نفقه در طلاق توافقی

نفقه در طلاق توافقی چگونه پرداخت می‌شود؟

در طلاق توافقی همه چیز بنا بر توافق زن و مرد می‌باشد و اگر در زمان عده طلاق برای زن نفقه فرض شود زن مستحق آن خواهد بود اما اگر طلاق از نوع باین باشد زن حق دریافت نفقه را ندارد.

اجرت المثل ایام زوجیت در طلاق توافقی چه می‌شود؟

در طلاق توافقی دریافت اجرت المثل از طرف زن بستگی به توافقات طرفین دارد در صورت رضایت زن و مرد اجرت المثل زندگی مشترک به زن پرداخت می‌شود.

تنصیف دارایی در طلاق توافقی چگونه است؟

در طلاق توافقی اموال و دارایی میتواند میان زوجین تقسیم گردد و هر یک نسبت به دریافت اموال و دارایی خود طی زندگی مشترک اقدام کنند و این موضوع کاملا بستگی به توافق زوجین دارد.

حذف نام همسر پس از طلاق توافقی چگونه است؟

هر یک از زن یا مرد با ازدواج مجدد میتوانند نام همسر قبلی را از شناسنامه حذف کنند و همچنین زن در صورت باکره بودن می‌تواند بدون عقد ازدواج مجدد؛ نام هسر قبلی را از شناسنامه خود حذف کند.

اگر برای طلاق توافقی خودم بدون گرفتن وکیل قصد اقدام داشته باشم چه می‌شود؟

می‌توانید اقدام کنید اما بهتر است جهت انجام پروسه طلاق توافقی از وکیل مجرب استفاده کنید چرا که مسیر قضایی را کوتاه‌تر و زمان کمتری در این موضوع صرف می‌شود.

نکته مهم این که طلاق توافقی با استفاده از وکالت در طلاق استفاده از وکیل دادگستری اجباریست.

آن چه که در عرف و به اشتباه با عنوان حق طلاق از آن یاد می‌شود در واقع وکالت در طلاق به زن ضمن عقد نکاح است. چرا که حق طلاق مخصوص مرد است و قابل واگذاری یا چشم‌پوشی نیست.

اما زنی که ضمن عقد نکاح از جانب همسر خود وکالت در طلاق دادن خودش می‌گیرد برای اعمال این حق باید حتما از وکیل دادگستری استفاده کند زیرا خودش یک طرف طلاق است و برای اجرای طرف دیگر که از جانب شوهرش وکالت دارد، لازم است وکیل این کار را انجام دهد.

مهلت اجرای صیغه طلاق در دفترخانه طلاق بعد از دریافت حکم از دادگاه چقدر است؟

پس از دریافت حکم از دادگاه زن یا مرد و وکیل آنان می‌توانند ظرف مهلت سه ماه در دفتر طلاق جهت اجرای صیغه طلاق مراجعه کنند طبیعتا بعد از مدت ذکر شده رای باطل و بی‌اثر می‌گردد.

باطل و بی‌اثر شدن حکم عدم امکان سازش از دادگاه که در واقع اجازه کتبی برای قوع جداییست، به این معناست که زوجین باید دوباره تمامی مراحل را از ابتدا انجام دهند و تمامی هزینه‌ها رو دوباره پرداخت کنند.

بعد از طلاق توافقی حق رجوع برای زن و مرد وجود دارد؟

طلاق توافقی از انواع بائن می باشد بدین معنا که بعد از ثبت طلاق حق رجوع برای مرد وجود ندارد و از طرفی اگر زن به مهریه بخشیده خود رجوع کند و درخواست طلب مهریه نماید ،این مسئله برای مرد حق رجوع به طلاق را فراهم می‌کند.

 

مشاوره حقوقی طلاق توافقی

در زندگی امروز با تخصصی شدن کلیه امور، امکان این که افراد بتوانند در همه موضوعات اطلاعات کامل و راهبردی کسب کنند، بسیار کم است. به همین جهت سپردن امور مهم به دست متخصصین در آن زمینه نتایج بهتری را برای ما رقم خواهد زد.

امور حقوقی تقسیم‌بندی‌های بسیاری دارند و مبحثی مانند حقوق خانواده و ازدواج خود نیز به چندین زیر شاخه تقسیم می‌شود. برای همین هم ممکن است شما با متخصصی در زمینه امور خانواده مشورت کنید اما فرد اطلاعات کافی را در مورد طلاق توافقی نداشته باشد.

از طرفی هر چند که طلاق توافقی کم دردسرتر و سریع‌تر از سایر انواع طلاق است و کافیست زوجین در مورد اموری مانند مهریه، حضانت فرزند و تقسیم اموال توافقنامه‌ای تنظیم کنند اما باز هم تنظیم این توافقنامه و بندهایی که باید در آن درج شود نیاز به نظر یک متخصص حقوقی دارد.

نکته‌ای که واضح و مبرهن می‌باشد این است که مشورت با یک متخصص حقوقی ضرر نخواهد داشت. متخصصین حقوقی اعم از وکیل پایه یک دادگستری، کارآموزان وکالت و مشاورین حقوقی فعال در حوزه خانواده به ویژه طلاق تجربه‌های زیادی از زوج‌های مختلف در بستر زمان کسب کرده‌اند.

بنابراین آنالیز پرونده شما و ذکر نکات مالی و غیر مالی که لازم است نسبت به آن آگاه باشید، برایشان به سادگی مقدور است.

هر چند که همیشه در وصف ازدواج می‌گویند صحبت یک عمر زندگیست اما طلاق نقطه شروعی برای زوجین است که بقیه عمر خود را با داشتن این تجربه چگونه سپری کنند.

پس بهتر است بگوییم زوجین هر تصمیم و توافق مالی و غیرمالی که اکنون و در آستانه جدایی بگیرند، اثرش برای یک عمر زندگی باقی خواهد ماند.

مشاوره حقوقی طلاق توافقی

 

مشاوره حقوقی تلفنی طلاق توافقی

حالا که به اهمیت جایگاه مشاور حقوقی در پرونده‌های طلاق پی بردیم لازم است به دنبال راه‌حلی باشیم که کمترین زمان را از ما بگیرد و بهترین نتیجه ممکن را به ما تحویل دهد.

در واقع زن و مردی که در پروسه طلاق قرار دارند به اندازه کافی زیر فشار روحی و روانی قرار می‌گیرند پس دیگر نباید فشار مضاعفی از بابت سردرگمی نحوه انجام فرآیند طلاق و دغدغه‌های مالی آن به خود وارد کنند.

مشاوره حقوقی تلفنی برای پرونده‌های طلاق توافقی یکی از امکاناتی است که مجموعه بنیاد وکلا با سابقه طولانی همکاری که با وکلا و مشاوران حقوقی سراسر کشور به صورت برخط و حضوری داشته، برای شما فراهم آورده است.

تنها کافیست از طریق شمار‌ه‌های تماس مجموعه با واحد پشتیبانی ما در ارتباط باشید. همکاران بنیاد پس از شنیدن خلاصه‌ای از پرونده شما، بهترین وکیل و مشاور حقوقی آگاه در حیطه مربوطه را پیدا کرده و با شما ارتباط می‌دهند.

همکاران واحد پشتیانی به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی و خدمت‌رسانی به شما می‌باشند.

از مزایای مشاوره حقوقی تلفنی آن است که  می‌توانید در بازه زمانی مدنظر و حتی خارج از ساعت کاری بدون نیاز به حضور فیزیکی و معضل رفت و آمد با وکیل و مشاور درجه یک صحبت کرده و صفر تا صد اقداماتی که لازم است انجام دهید را جویا شوید. سپس حسب مورد با اعلام وکالت به وکیل یا اقدام خودتان می‌توانید طلاق توافقی را به جریان بیاندازید.

مشاوره حقوقی آنلاین طلاق توافقی

پیشرفت چشمگیر تکنولوژی امکانات زیادی را در اختیار مردم قرار داده است تا زندگی راحت‌تر و سریع‌تری داشته باشند. دریافت خدماتی که قبل‌تر زمان زیادی از افراد می‌گرفت امروزه با یک کلیک به آسانی ممکن شده است.

مشاوره حقوقی آنلاین طلاق توافقی

بنیاد وکلا همواره تلاش کرده است تا به روز و با امکانات هر چه تمام‌تر آماده خدمت‌رسانی به مردم باشد. برای همین هم در صفحه اصلی وبسایت خود این امکان فراهم شده تا با برقراری ارتباط به صورت چت با متخصصین حقوقی ارتباط برقرار شود.

شما می‌توانید ابتدا با بررسی رزومه هر یک از وکلا و مشاوران ما و مقالات چاپ شده توسط ایشان متخصص مورد نظر خود را انتخاب نموده و از طریق سایت با او مکالمه را آغاز کنید و یا از میان متخصصینی که در آن لحظه آنلاین و برخط هستند، اقدام رزرو مشاوره آنلاین و طرح مسئله نمایید.

برای اطمینان خاطر شما از کیفیت و سرعت پاسخگویی وکلا و مشاوران، همکاران پشتیبانی به صورت ۲۴ ساعته به بازبینی و بررسی جواب‌هایی که به سوالات شما داده شده می‌پردازند و در صورت نارضایتی شما با تخصیص پرونده شما به وکیل و مشاور دیگر تلاش می‌کنند تا تمام سوالات شما با پاسخ درست و کامل حل شود.

مشاوره حقوقی حضوری طلاق توافقی

پیدا کردن یک وکیل یا مشاور حقوقی خوب بسیار دشوار است. شما نمی‌توانید بدون داشتن پیش زمینه قبلی و به صورت تصادفی در خیابان دفتر وکیلی را پیدا کنید و توقع داشته باشید زمان و هزینه‌ای که صرف کرده‌اید لزوما نتیجه‌بخش باشد.

بنابراین داشتن اطلاعات تکمیلی از رزومه یک وکیل و کسب اطمینان از داشتن تخصص در حیطه پرونده شما یعنی طلاق توافقی بسیار حائز اهمیت است.

همکاران واحد پشتیبانی مجموعه بنیاد وکلا شما را به وکیل یا مشاور مناسب و متخصص در حیطه طلاق توافقی در شهر محل زندگیتان ارتباط داده و با تنظیم وقت برایتان مسیر دریافت مشاوره را هموار می‌کنند.

به این طریق شما با ضمانت مجموعه و در نزدیک‌ترین نقطه به محل زندگی خود می‌توانید خدمات حقوقی لازم را دریافت کنید و بازخورد خود را به ما منعکس کنید.

در مشاوره حقوقی حضوری اصولا بررسی مدارک آسان‌تر صورت می‌گیرد و زمان مشاوره بیشتر خواهد بود. ضمن اینکه در صورت تمایل و نیاز شما می‌توانید همانجا اعلام وکالت نمایید تا وکیل پرونده طلاق توافقی شما را پیگیری کند.

مشاوره حقوقی طلاق توافقی در واتساپ

حتی اگر از آغاز پیدایش فضای مجازی و پیام‌رسان‌های اینترنتی چنین نبوده باشد، لااقل از آغاز دوران کرونا همه ما برای دریافت انواع خدمات آموزشی، خرید، تولید و استفاده از محتوا و سایر نیازهای خود به شبکه‌های اجتماعی رو آورده‌ایم.

پیام‌رسان‌های اینترنتی کار را برای ما بسیار راحت‌ کرده‌اند چرا که اشتراک‌گذاری صدا، ویدیو و تصویر و کسب اطلاعات از وضعیت بررسی پیام توسط مخاطب به آسانی انجام می‌شود.

یکی از پیام‌رسان‌های پر کاربرد در کشور ما واتساپ است که به آسانی بر روی هر سیستم کامپیوتری و یا تلفن همراه قابل نصب می‌باشد.

شما می‌توانید برای دریافت مشاوره و ارسال تصویر مدارکی که در دست دارید بدون نیاز به حضور یا تماس تلفنی در هر ساعت از شبانه روز با حساب کاربری بنیاد وکلا در اپلیکیشن واتساپ در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا