لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
متخصصین فعال
۲

آیا برای اثبات ناشزه بودن زن و گرفتن حکم عدم تمکین ایشان باید چندین اظهار نامه به زن برای بازگشت به منزل فرستاده شود یا یک بار کافی ست؟

با سلام. همسرم دو سال قبل منزل مشترک رو ترک کردند. بنابه به حکم دادگاه الزام به تمکین شدند. اجراییه هم صادر شد ولی اعتنایی نکردند. در حال حاضر ناشزه محسوب میشون و در منزل پدرشون زندگی میکنند. دادخواستهای طلاق ایشان مبنی بر عسر و هرج رد شده است. بنده قبل از تشکیل جلسه دادگاه الزام به تمکین، ادرس منزلی را در شهرستان دیگربصورت اظهارنامه فرستاده بودم که حاضر به رجوع نشدند و در نهایت ناشزه شدند. ایا بنده برای جلوگیری از بهانه جویی های بعدی باید هر چند وقت یکبار برای ایشان اظهارنامه های جدید ی بفرستم یا همون اظهارنامه قبلی و عدم رجوع ایشان که در نهایت منجر به صدور حکم مبنی بر الزام تمکین. کافیست. ؟!طوری نشه که بعد از مدتی درنبودمن به دادگاه مراجعه و ادعای غیبت من و گرفتن طلاق را به دادگاه اعلام کنند. هر چند که من برای دادن اقساط سکه ماهی یکبار به شهر محل سکونت ایشان مراجعه میکنم. با سپاس فراوان.

۱۴ پاسخ برای این سوال ثبت شده

بهتر است برای اثبات این موضوع که شما تمایل به ادامه زندگی دارید از طرق مختلف مثل وساطت ریش سفید ها و در نهایت شهادت آنها و فرستادن اظهارنامه حد اقل یک یا دو بار دیگر ، تا صدور حکم دادگاه اقدام نمایید.

وقتی همسرتان به تمکین محکوم شده ، نیازی به اظهارنامه نیست .‌ وگواهی نشوز توسط اجرای احکام کفایت میکند

بسمه تعالی : برادر گرامی اصولا وقتی نشوز زوجه در دادگاه ثابت و صادر میگردد تا زمانیکه زوجه اعلام تمکین و تبعیت مطلق از زوج را نکند نشوز بقوت خود باقیست و در هر دادگاهی برای طلاق اقدام کنند بحکم قرآن و فقه اسلامی قاضی مجاز به صدور طلاق نمیباشد( البته اگر زوج هم طلاق ندهد و یا مدعی طلاق نباشد ) . اما بعضا دیده شده که برخی قضات محترم عدم امکان سازش رو صادر کردند و از این طریق کارهایی صورت گرفته که از توضیحات آن خودداری میکنم و اما نتیجه جواب شما : بعداز صدور نشوز زوجه :، زوجه باید ابتدا اثبات نماید که زن و همسر مطیع و فرمانبرداری از همسر خود شده که معمولا از طریق دفاتر مشاورین خانواده اقدام میکنند و چنانچه قاضی محترم به علمی در این رابطه برسد شما را دعوت و مجددا از شما تقاضای قبول تمکین همسرتون رو میکنن و چنانچه قبول بفرمایید و امکانات زندگی رو فراهم کنید که بسیار عالی و بخوبی و خوشی انشالله زندگی خواهید کرد و چنانچه قبول نکید محکوم و نشوز ساقط میگردد و الی آخر بنابرین صرف دادخواست طلاق و ... نشوز زوجه ساقط نمیگردد و ضمنا مهریه در هیچ حالتی از بین رفتنی نیست اما در زمان نشوز حق نفقه از زوجه ساقط میگردد . البته نظر دوستان عزیزم اولویت دارد . والله و اعلم

ملاک حکم تمکین است نه اظهارنامه

ترک منزل به منزله عدم تمکین میباشد

با سلام
اظهار نامه رسمی اولیه کفایت می کند و در صورت ادعای همسرتان می توانید بر اساس این اظهار نامه و رای دادگاه از خود دفاع کنید.
تنها اگر منزل خود را عوض کردید برای او اظهار نامه بفرستید

باسلام
داشتن حکم الزام به تمکین دال براثبات نشوز زوجه می باشد وکفایت میکند.

با سلام
شما باید بعد از صدور حکم مبنی بر ناشزه بودن ایشان والزام به تمکین اظهارنامه ای بفرستید و این کافی هست و نیاز نیست هر چند یکبار برایشان اظهارنامه بفرستید

سلام.باتوجه به متن درخواست شما دوست عزیز..باتوجه به قطعیت حکم دادگاه وصادرشدن اجرائیه درخصوص تمکین..یکبارکفایت میکند ...اگر دادورزاجراحکم برای اجرای آن اقدام نموده باشند وایشان مراجعه نکنند...شما میتوانید از مرجع صالح تقاضای ازدواج مجدد بفرمایید

همسر شما به عدم تمکین محکوم و نمی تواند غیابی طلاق بگیرد

با احترام
حکم الزام به تمکین برای ایشان صادر شده و نیاز به اظهار نامه نیست.

باسلام
نظر به اینکه حکم تمکین صادر گردیده و زوجه ناشزه می باشد، باتوجه به اصل استصحاب عدم تمکین و ناشزه بودن ایشان استصحاب می گردد و نیازی به ارسال اظهارنامه نمی باشد.
موفق باشید

با توجه به صدور حکم مبنی بر تمکین نیازی به اظهارنامه نیست و همان کفایت میکند و نیازی به دادخواست مکرر جهت اثبات نشوز از ناحیه زوجه نمیباشد

با سلام
ارسال اظهارنامه برای یکبار کافی است و اگر رجوع نکردند از طریق دادگاه الزام به تمکین بخواهید .
با احترام بهجت

مشاوره‌های حقوقی مرتبط

مشاوره حقوقی تلفنی یکی از سریعترین و بهترین نوع مشاوره است.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با تضمین کیفیت مشاوره ارائه می‌شود.

قبل از رزرو مشاوره حقوقی تلفنی می‌توانید با بررسی وکیل و متخصصین حقوقی بر اساس عملکرد و امتیاز فعالیت تخصصی آنها فرد مناسب جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی را انتخاب کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با بهترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه می‌شود.