لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
متخصصین فعال
مشاوره حقوقی تلفنی
مشاوره تلفنی حقوقی
تمام محصولات
مشاوره حقوقی تلفنی روابط کار و کارگری
مینا محمدی مهسا پیشرویان عبدالصمد محمدی مقدم بهنام رفیعی ساران
۱۱۸ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۹ بر اساس (۴۲) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

در صورت نداشتن قرارداد کار می توان ادعا کرد که کارمند رسمی است؟

پرسیده شده

با سلام
حدود 3 سال است در شرکت خصوصی مشغول به کار می باشم.
شرکت برای 2 سال اول همکاری قرارداد های یکساله موقت با اینجانب منعقد نموده است. عیدی را پرداخت ولی پایان کار را پرداخت نمی نماید و کارفرما اظهار کرده است که در پایان همکاری تسویه خواهند نمود.برای سال سوم هیچ قراردادی منعقد نگردیده است.
اگرشرکت بخواهد برای سال چهارم قرارداد موقت منعقد نماید آیا بنده و همکاران بنده می توانیم به دلیل عدم انعقاد قرارداد در سال سوم ادعای کارمند رسمی بودن نماییم؟
در صورت مثبت بودن ماده و تبصره اداره کار در این مورد را ذکر نمایید.
ممنون و سپاسگذار

۵,۱۲۸
مشاوره حقوقی تلفنی روابط کار و کارگری
مینا محمدی مهسا پیشرویان عبدالصمد محمدی مقدم بهنام رفیعی ساران
۱۱۸ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۹ بر اساس (۴۲) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

۸ پاسخ برای این سوال ثبت شده

این به شرایط شرکت مربوط می شود ممکن است خود شرکت بخواهد رسمی کند. ولی در صورت نبود قرارداد شما نمی توانید ادعا کنید که کارمند رسمی هستین. حتی در صورت نبود قرارداد شما کارمند موقت هم محسوب نمی گردید . و می توانند شما را به راحتی اخراج کنند. زیرا قراردادی وجود ندارد.

موید باشید

با سلام
وفق ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری که دستگاههای اجرایی(دولتی) را تعریف کرده است شرکتهای خصوصی از شمول شرکتهای دولتی خارجبوده و با توجه به تعریف کارمند دستگاه اجرایی در ماده۷ همان قانون کارکنان شرکت خصوصی کارمند محسوب نمی شوند چه برسد به کارمند رسمی! و وفق ماده ۴۴ همان قانون استخدام افراد در دستگاههای دولتی صرفا از طریق آزمون عمومی و به دو صورت پیمانی و رسمی خواهد بود.لذا شما در صورتی که مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و یا دیگر قوانین خاص استخدامی نباشید وفق ماده ۱۸۸ قانون کار مشمول قانون کار بوده و قراردادهای شما بر اساس قانون کارو تامین اجتماعی می بایست تنظیم و شما از حقوق مندرج در این دو قانون بهره مند خواهید بود.در مورد سال یا سالهایی هم که بدون قرارداد مشغول به کارمی باشید جای نگرانی نیست چرا که این کارفرمای شما یعنی همان شرکت خصوصی است که می بایست برای به کارگیری شما وفق مقررات (تبصره ۳ ماده ۷ قانون کار) اقدام به عقد قرارداد نموده و قوانین مربوط را رعایت نمایند چرا که وفق ماده ۷ قانون کار قرارداد اعم ازکتبی و شفاهی است.البته بدیهی است که اگر شما بخواهید در خصوص احقاق حقوق خود به مراجع حل اختلاف ادارات کار و تامین اجتماعی مراجعه کنید باید به نحوی از انحاء رابطه کاری خود را با شرکت ثابت کنید که داشتن قرارداد یکی از معیارهای احراز رابطه کاری است و در صورت در دسترس نبودن قرارداد یا نبستن قرارداد کتبی مواردی چون پرداخت حقوق ماهیانه با ارائه نمودن پرینت حساب بانکی و یا شهادت شهود و ...می تواند ادله ای باشد که شما با شرکت همکاری داشته فلذا دارای حق و حقوقی هستید.مواردی که باید در یک قرارداد لحاظ شود در مواد ۹ و ۱۰ قانون کار آمده است.
پیروز باشید.

مشاوره حقوقی تلفنی روابط کار و کارگری
مینا محمدی مهسا پیشرویان عبدالصمد محمدی مقدم بهنام رفیعی ساران
۱۱۸ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۹ بر اساس (۴۲) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

خیر در صورت نبود قرارداد نمی توان چنین ادعایی کرد وهمه چیز به قرارداد مربوط میشود وبدون قرارداد به راحتی میتوان شما را اخراج کرد

سلام طبق دادنامه هیات عمومی دیوان عدالت اداری کارگری که بدوا به صورت قراردادی مشغول به کار شده است ولی بعد از آن قراردادی نداشته تغییر وضعیت به کارگر رسمی یا دائم پیدا نمیکند حتی اگر ماهیت کار موضوع ماده ۷ قانون کار و دائم باشد و فقط تمدید ضمنی به میزان قرارداد قبلی تلقی میگردد، حال آنکه در صورتی که شما از ابتدا فاقد قرارداد بودید و ماهیت کار هم دائمی به منزله کارگر رسمی تلقی میشدید.

خیر وجود قرارداد رابطه ی کارمند و کارفرمایی را ایجاد می کند بدون وجود ان شما و همکارانتان کارمند محسوب نمی شوید

مشاوره حقوقی تلفنی روابط کار و کارگری
مینا محمدی مهسا پیشرویان عبدالصمد محمدی مقدم بهنام رفیعی ساران
۱۱۸ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۹ بر اساس (۴۲) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

با سلام
خیر نمی توانید.
اصولا بعد از اتمام قرارداد موقت و ادامه اشتغال نزد کارفرما قرارداد شما به مدت قرارداد قبلی تمدید شده محسوب است ولی این حق را به شما نمیدهد که ادعای کارگر با قرارداد رسمی کنید.

با سلام و احترام نداشتن قرار داد مکتوب طبق تبصره ذیل ماده ۷ قانون کار کارگر شاغل دائمی محسوب می شود مشروط به اینکه شغل محوله مستمر باشد و شرکت تازمانی باقی می باشد و منحل نگردد کماکان کارگر آن شرکت خواهید بود

با سلام
قرارداد اعم از شفاهی و کتبی است، لیکن اگر حق بیمه شما واریز می شود با استناد به واریزی حق بیمه نزد بیمه تامین اجتماعی میتوان رابطه کارگری و کارفرمایی را ثابت نمود، در اداره کارگر دو اصل مهم است بدوا اثبات رابطه کارگری و کارفرمایی توسط کارگر سپس در صورت اثبات رابطه کارگری و کارفرمایی توسط کارگر، اثبات پرداخت کلیه حق و حقوق کارگر توسط کارفرما میباشد

مشاوره‌های حقوقی مرتبط

مشاوره حقوقی تلفنی یکی از سریعترین و بهترین نوع مشاوره است.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با تضمین کیفیت مشاوره ارائه می‌شود.

قبل از رزرو مشاوره حقوقی تلفنی می‌توانید با بررسی وکیل و متخصصین حقوقی بر اساس عملکرد و امتیاز فعالیت تخصصی آنها فرد مناسب جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی را انتخاب کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با بهترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه می‌شود.