خانوادهطلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی کیست؟ (ویژگی انتخاب وکیل دادگستری در طلاق)

وکیل دادگستری طلاق توافقی فردی است که روند و پیشبرد طلاق توافقی را بر عهده می گیرد و از آنجا که طلاق توافقی مسئله ای است که می تواند طلاق را برای زوجین به یک روند خسته کننده و دشوار تبدیل کند، وجود بهترین وکیل دادگستری برای طلاق توافقی در این زمینه باعث سرعت و آسانی روند آن خواهد شد، البته پر پیچ و خم بودن مسیر طلاق امری کاملا طبیعی است.

در ادامه این نوشتار اطلاعات بیشتر از این نوع طلاق و مزایای انتخاب یک وکیل دادگستری  با تجربه برای طلاق توافقی را در اختیار شما قرار دهیم.

مزایای اخذ وکیل دادگستری برای طلاق توافقی 

از آنجایی که امروزه تمامی امور به صورت کاملا تخصصی قابل اجراست، زوجین می توانند به جهت پیشبرد بهتر و سریعتر روند دادرسی و در جهت کاهش هزینه، زمان و همچنین جلوگیری از شکست و نتیجه نامطلوب در این امر از وکیل دادگستری طلاق توافقی کمک بگیرند تا با انجام هرچه بهتر و دقیقتر مراحل طلاق توافقی، نسبت به دستیابی به نتیجه مطلوب اطمینان بیشتری داشته باشند.

پیشنهاد می شود زوجین برای جلوگیری از رجوع مکرر به دادگستری و دخالت طرفین در طلاق و کوتاه شدن زمان صدور گواهی عدم سازش از مشاوره وکلای دادگستری طلاق توافقی کمک بگیرند.

 با مراجعه زوجین به دفاتر وکالت و قطعی شدن تصمیم آنها بر طلاق، توافقنامه طلاق توافقی توسط وکیل دادگستری طلاق توافقی تنظیم خواهد شد و سپس امضاء وکالتنامه از زوجین اخذ خواهد شد. 

برای انتخاب یک وکیل دادگستری طلاق توافقی درست و اطمینان از مهارت وی در اجرای روند پروسه طلاق شما باید تا حدودی از راه حل های قانونی آگاه باشید و در این زمینه مطالعه نمایید تا در طی جلسات مشاوره رایگان با وکیل دادگستری طلاق توافقی خود راجب به مسائل مالی و شروط توافق نامه ایی که با همسر خود تنظیم نموده اید، صحبت های لازم را انجام دهید و آن را مکتوب نمایید تا در طی صورت جلسه ای با امضای هر دو طرف توافقنامه تنظیم شود.

از جمله موارد مهم اخذ وکیل مجرب برای طلاق توافقی شامل موارد زیر است: 

 • چنانچه زوجین تصمیم به اخذ طلاق توافقی بگیرند مدت زمان آن از ۱۰ روز کمتر نخواهد بود و با تعیین وکیل دادگستری طلاق توافقی نیاز به حضور زوجین در جلسات اجباری مشاوره و همچنین در جلسه دادگاه نخواهد بود و اجرای صیغه طلاق توافقی در دفتر خانه طلاق با حضور وکیل طلاق توافقی صورت خواهد گرفت.
 • در صورت اخذ وکیل دادگستری طلاق توافقی نیازی به حضور زوجین در هیچیک از مراحل دادگاه نیست و از تنش و اختلافات احتمالی زوجین در ملاقاتی که با یکدیگر دارند جلوگیری خواهد شد.
 • حضور وکیل داد گستری طلاق توافقی به دلیل آشنا بودن با شعب دادگاه و رویه های آن از طولانی شدن روند رسیدگی جلوگیری خواهد کرد.
 • هر چند حضور وکیل دادگستری مستلزم هزینه و حق الوکاله است ولی از پرداخت هزینه های بی جهت و اضافی پرهیز خواهد شد.
طلاق توافقی چیست؟ 

طلاق توافقی یکی از انواع طلاق است که در متون قانونی تعریفی برای آن وجود ندارد.

در طلاق توافقی زن و شوهر به توافق می رسند تا از یکدیگر جدا شوند، این توافق در رای دادگاه ثبت خواهد شد و ضمانت اجرای قانونی پیدا خواهد کرد.

همانطور که از نام این طلاق پیداست طلاقی است که همه چیز در مورد آن بر اساس توافق زوجین بوده تا از یکدیگر جدا شوند؛ به این نوع طلاق، طلاق باین (بائن) اطلاق می شود.

در طلاق توافقی زن و شوهر هر دو تصمیم به پایان دادن زندگی مشترک خود می گیرند و تمامی شرایط با توافق زن و شوهر مشخص می گردد.

در این نوع طلاق زوجین پس از توافق در مورد مسائل مربوط به زندگی مشترک اعم از مهریه، نفقه، جهیزیه و حضانت فرزند به دادگاه خانواده مراجعه می کنند.

بعد از مراجعه زوجین به دادگاه درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش به دادگاه ارائه می شود، بنابراین توافق زوجین برای طلاق جهت ثبت آن کافی نیست و باید زوجین به دادگاه مراجعه کنند تا مراحل قانونی را پشت سر بگذارنند.

روش های طلاق توافقی 

طلاق توافقی می تواند به روشهای مختلفی درخواست شود که ساده ترین روش آن توافق زوجین بر اجرای طلاق توافقی است و یا با مراجعه به وکیل دادگستری طلاق توافقی هر دو طرف درخواست خود را اعلام نمایند.

طبق قوانین، زن حق طلاق ندارد، مگر در موارد استثنایی، زن همچنین می تواند در شروط ضمن عقد خود به حق طلاق اشاره کرده و در این مورد وکالت بلاعزل را دریافت نماید.

در روش دیگر طلاق می تواند توسط مرد درخواست شود، همچنین زوجه می تواند بنابر شروط دوازده گانه ضمن عقد درخواست طلاق نماید.

مدارک لازم برای اجرای حکم طلاق توافقی

پس از تشخیص دادگاه جهت اجرای حکم طلاق توافقی بین زوجین باید مدارک ذیل آماده شود:

 1. شناسنامه و کارت ملی زوجین
 2. سند ازدواج یا عقد نامه (در صورتی که عقد نامه یا سند ازدواج در دسترس یکی از زوجین نباشد و یا مفقود شده باشد، زوجین می توانند به دفترخانه ای ازدواج کرده اند مراجعه و رونوشت آنرا اخذ نمایند.)
 3. وکالت نامه محضری طلاق در صورت اخذ وکیل طلاق توافقی باید ضمیمه دادخواست شود.
 4. گواهی عدم بارداری زوجه یا نامه پزشک قانونی مبنی بر تایید دوشیزگی زوجه باید ارائه شود.
 5. شرح توافقات زوجین در خصوص پرداخت مهریه، نفقه، حضانت فرزند در صورت وجود فرزند مشترک، اجرت المثل ایام زندگی مشترک، ملاقات با فرزند و جهیزیه زوجه.

وجود نواقص در هر کدام از مدارک ذکر شده می تواند در روند اجرای پروسه طلاق مشکل ایجاد کند، به همین دلیل بهتر از است قبل از مراجعه به دادگاه مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و در اختیار وکیل قرار دهید تا از مشورت بهره کافی را ببرید.

وجود وکیل طلاق توافقی می تواند تا حد زیادی امکان بروز خطا و اشتباه در روند دادرسی را کاهش دهد.

هزینه وکیل دادگستری طلاق توافقی 

هزینه وکیل برای طلاق توافقی همانند طلاق معمولی که به عهده درخواست کننده و خواهان است.

در طلاق توافقی نیز هزینه ها بر عهده ارائه دهنده دادخواست طلاق است و چنانچه زوجین هر دو طرف توافقنامه را ارائه دهند، هزینه بصورت نصف نصف به عهده طرفین خواهد بود.

در صورتیکه مرد از پرداخت نفقه و مهریه سرباز زند زوجه می تواند علاوه بر مطالبه نقفه و مهریه، حق وکالت را با ذکر کردن در دادخواست خود طلب نماید.

از دیگر هزینه هایی که زوجین در پروسه طلاق متحمل می شوند، می توان به هزینه دادخواست طلاق به دفاتر الکترونیک خدمات قضایی و هزینه مشاوره خانواده که امری اجباری در روند طلاق توافقی است اشاره کرد.

همچنین هزینه نهایی مربوط به هزینه صدور گواهی عدم امکان سازش می باشد که باید به دفترخانه پرداخت شود.

هزینه طلاق توافقی

 • هزینه مشاوره برای ۵ جلسه

لازم به ذکر است که حضور در این جلسات اجباری است، مگر آنکه وکیل دادگستری آشنا به موضوع طلاق توافقی داشته باشید.

 • هزینه مشاوره ارجاع از سوی دادگاه که بسته به مجتمع قضایی است.
 • هزینه دادرسی
 • هزینه ثبت طلاق در دفترخانه
 • در صورتی اخذ وکیل، حق الوکاله وکیل دادگستری(برای هر یک از زوجین یک وکیل)

امروزه وکلای پایه یک دادگستری با تجربه میتوانند برای زوجینی که آخرین راهکار خود را در طلاق میبینند بهترین و کوتاهترین راهکارها را ارایه نمایند، لذا بهتر است در صورت انتخاب راهکار طلاق برای پایان زندگی مشترک، حتما با وکلای پایه یک دادگستری مشورت نمود.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا