لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۱۴۵۶ بازدید ۰ دیدگاه

چه زمانی مرد نمیتواند از زن خواستگاری کند؟

چه زمانی مرد نمیتواند از زن خواستگاری کند؟

خواستگاری تقاضای ازدواج مرد از زن می‌باشد. این تقاضا، در قوانین ما با محدودیتهایی روبرو است. به‌عبارت‌دیگر، مردان نمیتوانند از هر زنی بخواهند که با آنها ازدواج کند، بلکه در این زمینه موانعی وجود دارد. در این مطلب، قصد برشمردن این موانع را برای شما عزیزان داریم.

به‌طورکلی، موانع خواستگاری که از آن به‌عنوان موانع ازدواج هم یاد می‌شود، هشت مورد است:

اگر زن شوهر داشته باشد

مرد نمی‌تواند از زنی که متاهل و دارای شوهر است، خواستگاری کند. یکی از شرایط صحیح بودن عقد ازدواج، بدون شوهر بودن خانم است، تا‌جایی‌که قانون مدنی ما، نکاح با زن شوهردار را درصورتی‌که نسبت به متاهل بودن زن و ممنوع بودن ازدواج با او علم وجود داشته باشد، موجب بطلان ازدواج می‌داند و درعین‌حال، این زن و مرد برای همیشه از ازدواج باهم محروم می‌شوند. البته اگر طرفین جاهل باشند و عقد جاری کنند و به رابطه زناشویی منجر شود، بازهم حرمت ابدی ایجاد می‌گردد. این حکم مهم، به جهت حفظ بنیان خانواده و جلوگیری از ایجاد تردید نسبت به نسب فرزندان متولدشده می‌باشد.

اگر مرد چهار زن دائمی داشته باشد

بر اساس مقررات قانونی و شرعی، هرگاه مردی با چهار زن به‌طور هم‌زمان عقد ازدواج، به‌صورت دائم منعقد کرده باشد، از ازدواج دائم با زن پنجم منع شده است. به همین دلیل، خواستگاری این مرد از زن دیگری امکان‌پذیر نیست.

اگر زن در عده باشد

عده مدتی است که در طی آن، زنی که عقد ازدواجش برهم‌خورده، نمی‌تواند ازدواج مجدد کند. عده در قانون، دارای اقسامی است که هرکدام از آنها مدت خاص خود را دارد.

عده وفات، چه در عقد نکاح دائم و چه موقت، چهار ماه و ده روز است. اگر زن باردار باشد، بعد از فوت همسر خود باید تا هنگام وضع حمل عده نگه‌دارد، به‌شرط آن‌که فاصله میان فوت شوهر و وضع حمل از چهار ماه و ده روز بیشتر باشد و الا مدت عده، همان چهار ماه و ده روز خواهد بود.

عده طلاق در زن غیر باردار چنانچه با زوجه رابطه زناشویی برقرارشده، سه طهر است. طهر به معنای پاکی از عادت زنانگی و نیز مدتی که بین دو عادت قرار میگیرد، می‌باشد. به‌طورمعمول، سه طهر معادل سه ماه است اما اگر زن باوجود اقتضای سن، عادت زنانگی نبیند عده طلاق او دقیقا سه ماه است. عده طلاق در زن باردار هم تا زمان وضع حمل است. البته سه دسته از زنان عده طلاق ندارند که عبارت‌اند از: زنان یائسه، زنانی که میان آن‌ها و شوهرانشان نزدیکی واقع نشده است و دختران صغیره که قبل از بلوغ مطلقه شوند.

عده فسخ نکاح، بذل و انقضای مدت در ازدواج موقت نیز در زن غیر باردار، دو طهر است که معمولا معادل دو ماه می‌باشد، مگر این‌که به اقتضای سن، عادت زنانگی نبیند که عده او چهل‌وپنج روز است. عده زن باردار هم تا هنگام وضع حمل است.

خواستگاری از زنی که در هریک از اقسام عده قرار دارد، ممنوع است؛ بنابراین ازدواج با او نیز باطل بوده و اگر اجرای عقد ازدواج منجر به رابطه زناشویی شود، حتی با جهل آن‌ها، حکم حرمت ابدی جاری می‌شود.

خویشاوندی نسبی، سببی و رضاعی

شرع و قانون خواستگاری و به‌تبع آن، ازدواج با خویشاوندان نسبی، سببی و رضاعی را منع کرده است. خویشاوندان نسبی، پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ، فرزند و نوه‌ها، برادر و خواهر و فرزندان آن‌ها، عمه و عمو و خاله و دایی خود شخص و پدر و مادر و اجداد و جدات او هستند.

خویشاوندان سببی، خویشاوندانی هستند که از طریق ازدواج با شخص قرابت پیدا می‌کنند. بنابراین، نکاح میان مرد و مادر و جدات زن حتی پس از برهم خوردن ازدواج ممنوع می‌باشد. علاوه‌‌بر‌این، ازدواج میان مرد و زنی که سابقا زن پدر یا زن یکی از اجداد یا زن پسر یا زن یکی از نوادگان او بوده و نیز نکاح مرد با فرزندان دختر زن خود، مشروط به وقوع نزدیکی میان زن و مرد باطل است. از محارم سببی دیگری که ازدواج با او برای مرد ممنوع می‌باشد، خواهر زن او است. مرد نمی‌تواند هم‌زمان دو خواهر را به عقد نکاح دائم یا موقت خود درآورد.

خویشاوندان رضاعی نیز، کسانی هستند که از طریق رضاع و شیر خوردن با شخص قرابت می‌یابند. این نوع خویشاوندی دارای شرایط خاصی است که در صورت وجود آنها، موجب ممنوعیت خواستگاری و نکاح میان اقربای رضاعی می‌گردد.

مطلقه بودن به سه طلاق

زنی که سه مرتبه متوالی زن یک نفر بوده و مطلقه شده است، نمی‌تواند دوباره با همان مرد ازدواج کند، مگر این‌که به عقد ازدواج دائم مرد دیگری درآید و پس از وقوع نزدیکی با او، به‌واسطه طلاق، فسخ یا فوت، جدایی حاصل شود.

افزون‌براین، هرگاه مردی زن خود را نه بار طلاق دهد که شش‌تای آنها از نوع طلاق عدی و سه‌تای آنها بائن باشد، دیگر هرگز نمی‌تواند با آن زن ازدواج کند. طلاق عدی طلاقی است که در آن مرد به زن رجوع کرده و با وی نزدیکی می‌کند و پس‌ازآن، او را طلاق می‌دهد. اما در طلاق بائن، مرد حق رجوع دوباره به زن را ندارد. امروزه نه طلاقه کردن عملا منسوخ‌شده و کاربرد چندانی ندارد.

کفر

بر اساس احکام و قوانین اسلام و ایران، نکاح زن مسلمان با مرد غیرمسلمان جایز نیست. به‌این‌ترتیب، مرد نمی‌تواند از زنی که کافر است، خواستگاری کند. البته درصورتی‌که مرد مسلمان با زن غیرمسلمان اهل کتاب، مانند مسیحی یا یهودی ازدواج کند، به دین او احترام می‌گذارد و اشکالی از جهت اختلاف دین پیش نخواهد آمد.

هرگاه زن و شوهر هر دو کافر باشند و زن اسلام اختیار کند، نمی‌تواند به زندگی زناشویی با مرد کافر ادامه دهد در این صورت نکاح منحل خواهد شد، زیرا کفر هم ابتدائا و هم استداما مانع نکاح است.

لعان

لعان در لغت، به معنای ناسزا گفتن و نفرین به یکدیگر است و در اصطلاح، نیز هنگامی رخ می‌دهد که زن و شوهر با سوگندهای ویژه‌ای یکدیگر را تخطئه کنند. هرگاه این عمل با تشریفات خاص خود میان زن و شوهر واقع شود، نکاح آنها قهرا منحل می‌شود و این دو نسبت به یکدیگر برای همیشه حرام شده و دیگر نمی‌توانند باهم ازدواج کنند. این مورد نیز، امروزه کاربرد چندانی ندارد.

احرام

آخرین مانع خواستگاری و نکاح، احرام است. در حالت احرام، زن و مرد از ازدواج با یکدیگر منع شده‌اند. بنابراین عقد نکاح در حال احرام باطل بوده و در صورت آگاهی نسبت به چنین ممنوعیتی موجب حرام شدن ابدی زن و مرد نسبت به هم می‌شود.

همانگونه که بیان شد، هریک از این عوامل هشت‌گانه درصورتی‌که وجود داشته باشند، مانعی در راه خواستگاری مرد از زن و به‌تبع آن، ازدواج آن‌ها با یکدیگر می‌باشند. قانون برای چنین ازدواج‌هایی ضمانت اجرای بطلان و گاه، حرام شدن مرد و زن نسبت به هم را قرار داده است.

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.