اجرت المثل و نحلهخانواده

نحله چیست و شرایط پرداخت نحله

نحله چیست؟

نحله به کسر (ن) در معانی هدیه، مذهب و عقیده آمده است.

بعضی از فقها نحله راهمان مهریه می دانند و با استناد به آیه چهارم سورهنسا مهریه را بخششی از سوی مرد برای زن می دانند.

لیکن آنچه اکنون باید دانست این است که نحله در صورتی شرعا و قانونا به زوجه تعلق می گیرد که شرایط تعلق اجرت المثل ایام زوجین فراهم نباشد.

پس اول باید بدانیم اجرت المثل ایام زوجیت چیست که در صورت عدم تعلق آن نوبت به نحله رسد.

چگونگی تعیین نحله

در نحله دادگاه با توجه به وضع مالی زوج و زحمات زوجه مبلغی را به عنوان نحله تعیین می کند که به زوجه بپردازد و در نحله نیازی به تعیین کارشناس نیست و قاضی باید راجع به وضعیت مالی زوج تحقیق و با توجه به زحمات زن مبلغ متناسبی بابت نحله معین نماید.

نحوه اقامه دعوی

زوجه می تواند دادخواست نحله و اجرت المثل را مستقل از دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش دهد و نیازی نیست که پس از طلاق به این امر اقدام کند و قبل از طلاق نیز امکان دارد که در این زمینه استفساریه ای از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام به تاریخ۱۳۷۳/۶/۳ صادر شده است که:

ماده واحده -منظور از کلمه «پس از طلاق» در ابتدای تبصره ۶قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق، پس از احراز عدم امکان سازش توسط دادگاه است؛ بنابراین طبق موارد مذکور در بند ۲ عمل خواهد شد.

فلذا اگر زوجه قبل از احرای صیغه طلاق چنین اقدام میکند، اجرای صیغه طلاق و ثبت آن در دفتر موکول به پرداخت حقوق زن خواهد بود که این قانون تفسیری در جهت حمایت از حقوق زن صادر خواهد شد.

برای ارتباط با وکلا و مشاورین توانمند در زمینه اجرت‌المثل و نحله، جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر و احیای حق خود، می‌توانید از خدمات سایت حقوقی و معتبر بنیاد وکلا استفاده کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا