انحصار وراثتانحصاروراثت

گواهی انحصار وراثت چیست؟

اگر خودتان میخواهید این مراحل را طی کنید باید با مدارک لازم به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی رجوع کنید و دادخواست صادر شدن گواهی انحصار وراثت را نمایید. شورای حل اختلاف بر اساس آخرین محل اقامت زن و مرد متوفی که شما آن را اعلام می کنید آن را صادر می نماید. اگر متوفی دارای اموال باشد باید گواهی انحصار وراثت نامحدود را اخذ کرد ‌ که مدت زمان آن به نسبت انحصار وراثت محدود ۱ ماه است و باید آگهی انتشار شود که اگر متوفی ورثه دیگری داشت آگاه گردد و برای فروش اموال متوفی نیازمند این گواهی نامحدود خواهید بود. بین گواهی محدود و نامحدود تفاوتی ازجهت هزینه نیست. برای انتشار این گواهی لازم نیست شما کاری انجام دهید شورای حل اختلاف خودش به این امر رسیدگی و گواهی صادر می کند.

مدارک لازم برای دادخواست انحصار وراثت:

  • شناسنامه متوفی
  • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی همه وراث
  • همچنین استشهادیه محضری (در فرم دادگاه باید نام همه وراث نوشته شود و دو نفر از افرادی که متوفی و وراث را می شناسند امضا کنند، در حقیقت این دو نفر شاهد می باشند و باید امضای آن ها در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود یعنی رسمی باشد نه به شکل عادی)
  • رسید گواهی مالیاتی (طبق قانون جدید متوفیان از سال ۹۵ به بعد نیازی به مالیات بر ارث برای اخذ گواهی ندارند)
  • گواهی فوت
  •  عقدنامه

اگر یکی از وراث در انحصار وراثت همکاری نکنند چه باید کرد؟

نگران این موضوع نباشید چرا که اگر یکی از وراث همکاری نکرد یا در دسترس نبود یا حتی در خارج از کشور بود و در حقیقت شناسنامه هایشان در دسترس نبود شورای حل اختلاف از اداره ثبت احوال استعلام خواهد گرفت. پس نگرانی در این خصوص نداشته باشید.

در صورت اعتراض به گواهی چه باید کرد؟

اگر هر یک از وراث به این گواهی انحصار وراثت اعتراض داشته باشند می توانند اعتراض خود را مطرح و آن را پیگیری کنند.

در روند انحصار وراثت کمک گرفتن از یک وکیل مجرب در امور ارثی تاثیر بسزایی در احقاق حقوق وراث خواهد داشت چرا که در آن زمان علاوه بر فشار های روحی که بر وراث در پیگیری انحصار وراثت وارد می شود، یک وکیل خبره با آگاهی به این امور و در دست داشتن مدارک و دلایل کافی می تواند به شدت موثر باشد همچنین وکیل ارث با دانستن قوانین تاثیر مثبتی در نتیجه ی پایانی پرونده شما خواهد داشت و می تواند از ضررهای جبران ناپذیر جلوگیری کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا