خانوادهمهریه

تاثیر امتناع زوج از پرداخت مهریه در مطالبه آن

تاثیر امتناع زوج از پرداخت مهریه در مطالبه آن ، در قانون و فقه ما یکی از حقوق بسیار مهم زوجه و تکالیف پر اهمیت زوج در زمینه نکاح مهریه شناخته شده است که طبق شرایط و مصلحت هر خانواده ای در زمان ازدواج تعداد و نحوه آن تصمیم گیری خواهد شد.

گاها این موضوع در حوزه خانواده مورد بحث قرار می گیرد که آیا در صورتی که تمکن مالی برای پرداخت مهریه نداشته باشد یا در صورت داشتن تمکن به هر دلیلی اقدام پرداخت ننماید راهکار قانونی در این باره چیست؟ آیا زوجه می تواند از طریق قانون او را ملزم نماید یا خیر. اگر شما هم به چنین مشکلی برخورده اید یا این ابهام برای شما هم وجود دارد تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

از لحاظ قانونی ممانعت زوج از پرداخت مهریه تاثیر گذار خواهد بود؟

در پاسخ این سوال باید بگوییم که به موجب قانون امتناع مرد هیچ تاثیری در پرداخت مهریه ندارد و هر گاه زن بخواهد می تواند آن را از این مطالبه کند و امتناع او تاثیری در مطالبه هم نخواهد داشت البته باید به این نکته هم توجه داشت که در صورتی که مهریه در عقدنامه عندالاستطاعه ذکر شده باشد پرداخت مهریه منوط به توانایی مرد در پرداخت خواهد بود.

پس در نتیجه اگر مرد به هر دلیلی مانند نداشتن استطاعت مالی یا لجبازی یا … از پرداخت مهریه به همسر خود سر باز زند اگر زن از طریق قانونی اقدام نماید زوج ملزم پرداخت می گردد .

اولین مرحله برای اقدام به مطالبه مهریه چیست؟

در مرحله اول زوجه باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نموده و دادخواست خود را به عنوان مطالبه مهریه به یکی از شعب دادگاه های خانواده ارسال نماید .

پس از ارسال دادخواست به یکی از شعب رسیدگی وقت رسیدگی به زوجین اعلام خواهد شد و احضاریه ای مبنی بر حضور در جلسه دادگاه برای زوج ارسال خواهد شد

برای بهتر شدن و آسان تر شدن روند دادرسی خود می‌توانید از یک وکیل خانواده که در این حوزه تبحر لازم را داراست کمک بگیرید .

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا