مالیات

موارد معاف از مالیات حقوقی

بسیاری از مشاغل باید مالیات پرداخت کنند، اما برخی از مشاغل هم از مالیات بر حقوق معافند و نیاز نیست برای آن‌ها مالیاتی پرداخت شود.

در این نوشتار می‌خواهیم بدانیم کدام حقوق و دستمزدها از مالیات معافند.

موارد معاف از مالیات حقوق

  1. ۵۰ درصد مالیات حقوق کارکنان مشاغل در مناطق کمتر توسعه یافته طبق مقررات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور بخشیده می‌شود و علاوه بر آن بر اساس قانون، مزایای غیر نقدی پرداختی به کارکنان نیز معاف از مالیات است.
  2. کارمندان برای عیدی یا پاداش آخر سال خود معاف از مالیات هستند.
  3. پاداش وجوه حاصل از بیمه، بابت جبران خسارات بدنی، معالجه و امثال آن‌ها هم نیازی به مالیات ندارد.
  4. اگر سفر فوق العاده‌ای که مرتبط به کار باشد، پیش بیاید نیاز به پرداخت مالیات نخواهد بود.
  5. حقوق بازنشستگی، وظیفه و مستمری پایان خدمت، خسارت اخراج، بازخرید خدمت و وظیفه یا مستمری پرداختی به وراث و حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده از جمله موارد معاف از مالیات است.
  6. مسکن واگذاری در محل کارگاه یا کارخانه برای استفاده کارگران و خانه‌های ارزان قیمت سازمانی در خارج از محل کارگاه یا کارخانه که مورد استفاده کارگران قرار می‌گیرد.
  7. وجوهی که کارفرما بابت هزینه معالجه کارکنان خود یا افراد تحت تکفل آن‌ها مستقیما یا به وسیله حقوق‌بگیر به پزشک یا بیمارستان به استناد اسناد و مدارک مثبت پرداخت کند.
  8. درآمد حقوق پرسنل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعم از نظامی و انتظامی، مشمولان قانون استخدامی وزارت اطلاعات و جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و آزادگان

جرایم مربوط به مالیات بر حقوق

جرائم مالیاتی پیش‌ بینی شده در مالیات بر حقوق عبارتست از:

  • عدم ارائه لیست حقوق توسط پرداخت‌کنندگان حقوق در موعد مقرر و یا تسلیم بر خلاف واقعیت، موجب تعلق جریمه معادل دو درصد حقوق پرداختی خواهد شد.
  • عدم کسر مالیات حقوق توسط پرداخت‌کنندگان حقوق، مشمول جریمه معادل ۱۰ درصد مالیات پرداخت نشده در موعد مقرر و ۲.۵  درصد مالیات به ازای هر ماه نسبت به مدت تاخیر از سررسید پرداخت خواهد شد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا