لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

وبلاگ بنیاد وکلا
عذرا نصرآبادی
مشاوره حقوقی با عذرا نصرآبادی وکیل پایه یک دادگستری مرکز وکلا
۴.۸ بر اساس (۶) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

در این نوشتار می خواهیم پیرامون بحث شیر بها سخن بگوییم، موضوعی که در اختلافات زناشویی در محاکم خانواده مورد بحث است و خیلی ها به دنبال پس گرفتن یا مطالبه آن هستند.

در مورد این مطلب که اساسا دریافت شیربها چه فلسفه ای دارد و آیا دریافتش صحیح است یا خیر؟ آیا در قانون مطرح شده به بررسی و مباحثه می پردازیم.

در ابتدای سخن باید گفت در دین اسلام به صراحت به شیربها اشاره ای نشده است اما تاکید گردیده در صورتی که داماد قبل از جاری شدن خطبه عقد قبول نماید که شیربها را پرداخت کند، این مبلغ بر ذمه اوثابت و بایستی پرداخت کند، به عبارت دیگر  می توان گفت که پرداخت شیربها در اسلام نیست و به طور شرعی به پرداخت آن اشاره ای نشده است، اما اگر هنگام جاری شدن خطبه عقد با رضایت دو طرف تعیین گردد اشکالی نداشته و جایز است.

قانون در خصوص شیربها ساکت است ومقرراتی هم برایش مسلما پیش بینی ننموده است اما برای باز کردن و تشریح موضوع  لزوما می بایست به عمومات قصد دو طرف  وعرف جامعه مراجعه کنیم، رسم پرداخت شیر بها درعقد ازدواج در تعدادی از خانواده های ایرانی رواج دارد و به این شکل است که داماد یک مبلغی را به خانواده عروس (مادر زن) می پردازد و این مبلغ جدای از مهریه محسوب می گردد.

نتیجتا شیربها پولی است که بعنوان کمک هزینه مراسم یا تهیه جهیزیه هنگام عقد بین خانواده عروس تقدیم کند باید قبل مراسم عروسی پرداخت شود، گاهی داماد به خانواده عروس تقدیم می کند باید قبل مراسم عروسی پرداخت شود گاهی داماد بجای پول خرید قسمتی از لوازم جهیزیه را عهده دار می شود.

شیربها در قانون بطور واضح مطرح نشده است اما در عرف و رسم و رسوم بسیاری از مردم رواج دارد که طبق قانون مدنی ماده ۱۰ پرداخت آن در شرط ضمن عقد یا سایر توافقات اشکالی ندارد.

گاهی شیر بها با هدف هبه یا بخشش پرداخت می شود که در صورت به هم خوردن ازدواج قابل پس گییری نیست، اگر عین آن موجود باشد که البته باید قصد دو طرف پرداخت که به چه نیتی شیر بها را تنظیم کرده اند.

در هرحال قاضی در صورت اختلاف شیر بها به قصد طرفین و عرف و عادت و شرایط توجه می کند و بطور مثال اگر قصد طرفین صلح بلاعوض یا هبه معوض(بخشیدنی که عوضی در مقابلش در یافت کند)یا تعهدی برای شخص ثالث در ضمن عقد ازدواج باشد، قبلا استرداد نیست.

ناگفته نماند اگر شیر بها جزئی از جهیزیه باشد و در سیاهه نگاشته شده باشد، در صورت موجود بودن  طبق ماده۷۱۰۳ قانون مدنی می توان از دادگاه شیر بها را پس گرفت.

نکته تلخ این است که شیربها با مهریه اشتباه گرفته می شود و انجاست که دامادرا مجبور می نماید که هردو را به اجبار پرداخت کند. این در موردی است که باید دقت نظر داشته باشیم، مهریه مبلغی است که هنگام عقد بر ذمه داماد قرارداده می شود ولی شیربها به صورت کاملا توافقی بین دو طرف تعیین می شود.

به بیان دیگر اقا داماد راه فراری برای نپرداختن مهریه ندارد؛ چرا چون که براساس روایات و مبانی اسلامی در مورد فلسفه ازدواج، مهریه در واقع وسیله ای است که داماد با استفاده از آن عروس خانم را به ازدواج متمایل می سازد؛ شیربها اما بطور معمل برای ساده تر کردن امر ازدواج صورت می گیرد.

شیربها یک کمک هزینهاست جهت برگزاری مراسم عروسی یا خرید جهزیه است.

در منابع اسلامی ما و در خود اظهار نظرات مراجع تقلید این موضوع به کرات بیان شده است که اگر آقا داماد شیربها را با میل و رضایت خودش ندهد و فقط بخاطر این مطلب که خانواده عروس مانع ازدواج آنها می شوند قبول بنماید، در این حالت  دریافت شیر بها امری مطلقا حرام است.

عذرا نصرآبادی
مشاوره حقوقی با عذرا نصرآبادی وکیل پایه یک دادگستری مرکز وکلا
۴.۸ بر اساس (۶) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

مشاوره خدمات در واتساپ سفارش سریع در واتساپ