کیفری (جرائم)

اقامتگاه انتخابی یا قراردادی و آثار آن

امروزه تعیین اقامتگاه در آیین دادرسی مدنی، اهمیت فراوانی دارد؛ چرا که اقامتگاه اصولا دادگاه صلاحیت دار برای رسیدگی به دعاوی را مشخص می کند.

بر اساس قانون، یکی از انواع اقامتگاه، اقامتگاه انتخابی یا اقامتگاه قراردادی است.

نوشته های مشابه

این نوع اقامتگاه که با توافق طرفین قرارداد تعیین می شود، در خصوص مسائلی همچون اجرای تعهدات، دعاوی ناشی از قرارداد یا ابلاغ اوراق دادرسی مربوط به آن قرارداد می باشد که آثاری را به وجود خواهد آورد.

به همین مناسبت، در این مقاله ابتدا به بررسی اقامتگاه انتخابی یا قراردادی پرداخته و در ادامه آثار اقامتگاه انتخابی یا قراردادی را بررسی می نماییم.

اقامتگاه انتخابی یا قراردادی

اقامتگاه انتخابی یا قراردادی اقامتگاه خاصی است که طرفین معامله برای اجرای تعهدات، دعاوی ناشی از قرارداد یا ابلاغ اوراق دادرسی مربوط به آن دعوا انتخاب می کنند.

اقامتگاه قراردادی یا اقامتگاه اختصاصی غالبا محلی است که شخص به آن بستگی پایداری ندارد و مرکز مهم او هم محسوب نمی شود.

فقط اراده طرفین قراداد است که آن را به عنوان اقامتگاه تعیین می کند.

بر اساس ماده ۱۰۱۰ قانون مدنی: "اگر ضمن معامله یا قراردادی طرفین معامله یا یکی از آنها برای اجرای تعهدات حاصله از آن محلی غیر از اقامتگاه حقیقی خود انتخاب کرده باشد، نسبت به دعاوی راجع به آن معامله، همان محلی که انتخاب شده است، اقامتگاه او محسوب می شود.

و همچنین است در صورتی که برای ابلاغ اوراق دعوی و احضار و اخطار محلی را غیر از اقامتگاه حقیقی خود معین کند".

بر همین اساس، ماده ۷۸ قانون آیین دادرسی مدنی چنین پیش بینی کرده است: "هر یک از اصحاب دعوا یا وکلای آنها می توانند محلی را برای ابلاغ اوراق اخطاریه و ضمایم آن در شهری که مقر دادگاه است انتخاب نموده، به دفتر دادگاه اعلام کنند.

در این صورت کلیه برگ های راجع به دعوا در محل تعیین شده ابلاغ می گردد".

آثار تعیین اقامتگاه انتخابی

انتخاب اقامتگاه یا تعیین اقامتگاه قراردادی، دارای آثاری می باشد.

بر اساس قانون، آثار تعیین اقامتگاه قرادادی عبارتند از:

اولا، دادگاه واقع در اقامتگاه انتخابی صلاحیت رسیدگی به اختلافات مربوط به قرارداد را خواهد داشت و خواهان از رجوع به محل اقامتگاه خوانده معاف می شود.

دوما، به شخصی که اقامتگاه انتخابی شخص دیگری نزد او تعیین شده است این اختیار را می دهد که اوراق دادرسی را به جای صاحب آن دریافت کند؛ بنابراین، ابلاغ اوراق قضایی به اقامتگاه انتخابی، به منزله ابلاغ به اقامتگاه حقیقی شخص است.

سوما، هرگاه محل سکونت یا مرکز مهم امور شخص تغییر یابد نیز همان اقامتگاه انتخابی یا قرادادی در آن قرارداد معتبر خواهد بود؛ مگر اینکه شخص اقامتگاه انتخابی جدیدی معرفی کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا