بازنشستگی و از کارافتادگیبیمه

شرایط بازنشستگی در قانون مدیریت خدمات کشوری برای مردان و زنان کارمند

بازنشستگی برای کارمندان و کارگران بخصوص بعد از ۲۰ و ۲۵ سابقه خیلی اهمیت پیدا می‌کند و افراد درباره شرایط آن جستجو می‌کنند. صندوق‌های بازنشستگی در ایران متعدد هستند و صندوق‌های مختلف بازنشستگی کشوری (اداری)، لشکری (نظامی)، بانکی، نفتی، فولادی و… برای انواع کارمندان دولتی و شبه دولتی وجود دارد. کارگران و بخشی از کارمندان دولت و همه کسانی که بیمه سازمان تأمین اجتماعی هستند از خدمات بازنشستگی‌ این سازمان بهره‌مند هستند. قوانین و شرایط و نیز خدمات این صندوق‌ها متفاوت هستند و بیشترین سهم را تأمین اجتماعی دارد و بخشی از کارمندان دولت تحت پوشش سازمان بازنشستگی کشوری هستند. همچنین جابجایی بین صندوق‌های بازنشستگی طبق مقررات ممکن است. در این مطلب، شرایط بازنشستگی را از جهت قانون مدیریت خدمات کشوری بررسی می‌کنیم.

مقررات بازنشستگی قانون خدمات مدیریت کشوری

قانون خدمات کشوری مشتمل بر ۱۲۸ ماده و ۱۰۶ تبصره در ۸ مهر ۱۳۸۶ برای اجرای آزمایشی پنج‌ساله به تصویب مجلس رسید و برای نخستین بار از ۱۵ آذر ۱۳۸۶ اجرایی شد. در سال‌های بعد چند اصلاحیه و الحاقیه برای این قانون تصویب شد و مهلت آزمایشی آن نیز چندین بار تمدید گردید و در ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ با تصویب یک ماده واحده در مجلس، این قانون با اصلاحیه‌ها و الحاقیه‌هایش دائمی شد.

در فصل سیزدهم این قانون با عنوان «تأمین اجتماعی» و در مواد ۱۰۱ تا ۱۱۳ درباره انواع بازنشستگی و حقوق بازنشستگی طبق طبقه‌بندی مشاغل دولتی و گروه شغلی کارکنان صحبت شده است. در ماده ۱۰۳ قانون مدیریت خدمات کشوری انواع بازنشستگی و شرایط آن آمده است که در ادامه می‌خوانیم.

بازنشستگی اختیاری کارمندان دولت

بازنشستگی اختیاری یعنی به اختیار دستگاه اجرایی یا به درخواست کارمند و موافقت دستگاه اجرایی انجام‌پذیر است. شرایط این نوع بازنشستگی که در بند الف ماده ۱۰۳ و تبصره‌های آن آمده چنین است:

الف ـ بر اساس سابقه خدمت

در این نوع بازنشستگی، شرایط برای زن و مرد کارمند مساوی است.

۱. حداقل ۲۵ سال سابق خدمت برای متصدیان مشاغل سخت و زیان‌آور، جانبازان و معلولان.

۲‌. حداقل ۳۰ سال سابقه خدمت در مشاغل غیر تخصصی.

۳. حداقل ۳۵ سال سابقه خدمت در مشاغل غیر تخصصی با تحصیلات دانشگاهی کارشناسی ارشد و بالاتر.

۳. بیش از ۳۰ سال خدمت با درخواست کارمند.

ب ـ بر اساس سن و سابقه خدمت

در این نوع بازنشستگی که بر اساس سن است حقوق پرداختی نیز بر اساس ۲۵ روز حقوق پرداخت می‌شود. همچنین شرط سنی برای کارمندان زن ملاک نیست و شرط سابقه خدمت کافی است.

۱. حداقل ۵۵ سال سن و حداقل ۲۵ سال سابقه خدمت برای متصدیان مشاغل سخت و زیان‌آور، جانبازان و معلولان.

۲. حداقل ۶۰ سال سن و حداقل ۲۵ سال سابقه خدمت برای مشاغل غیر سخت و در غیر جانبازان و معلولان.

۳. حداقل ۲۵ سال سابقه خدمت بدون شرط سنی برای کارمندان زن.

بازنشستگی اجباری کارمندان دولت

بازنشستگی اجباری کارمندان همان بازنشستگی تکلیفی است که دستگاه‌های اجرایی رأساً و بدون درخواست کارمندان خود اجرا می‌کنند. شرایط این نوع بازنشستگی در تبصره‌های ۲ و ۳ ماده ۱۰۳ قانون خدمات کشوری ذکر شده است:

بر اساس سابقه خدمت و سن

۱. کارمندان با ۳۰ سال سابقه خدمت و ۶۰ سال سن برای مشاغل غیر تخصصی.

۲. کارمندان با ۳۵ سال سابقه خدمت و ۶۵ سال سن برای مشاغل تخصصی.

ب ـ بر اساس سن و سابقه خدمت

۱. کارمندان با ۶۵ سال سن و حداقل ۲۵ سال سابقه خدمت.

۲. کارمندان با ۷۰ سال سن و حداقل ۲۰ سال سابقه خدمت: ادامه خدمت تا تکمیل ۲۵ سال سابقه خدمت و سپس بازنشستگی اجباری.

۳. کارمندان با ۷۰ سال سن و کمتر از ۲۰ سال سابقه خدمت: بازخرید اجباری.

نکات حقوقی بیشتر

در اینجا خوب است علاوه بر شرایط سنی و سابقه خدمت، با نکات حقوقی بیشتری درباره بازنشستگی بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری آشنا شوید:

  1. طبق ماده ۱۰۵ منظور از سابقه خدمت برای بازنشستگی، اشتغال تمام وقت کارمندان است که البته می‌توانند کسورات خدمت را اگر پرداخت نکرده‌اند بپردازند. همچنین مرخصی استحقاقی، مرخصی استعلاجی، مدت خدمت نیمه‌وقت بانوان و مدت خدمت نظام وظیفه، با رعایت مقررات مربوط به آنها جزو سابقه خدمت کارمندان محسوب می‌گردد. البته برای تحصیلات و آموزش‌های رسمی یا معادل و ماموریت‌های تحصیلی حین خدمت شرایطی وجود دارد تا جزو سابقه خدمت منظور گردد.
  2. بر اساس ماده ۱۰۲ کارمندان دولتی می‌توانند فقط یک بار در طول خدمت، صندوق بازنشستگی خود را به یکی از صندوق‌های بیمه‌ای تغییر دهند؛ اما کارمند باید مابه‌التفاوت سهم دولت را پرداخت کند. گفتنی است در بیمه تأمین اجتماعی، سهم کارگر، کارفرما و دولت به ترتیب ۷ و ۲۰ و ۳ درصد است. و نرخ کسور بازنشستگی کلیه کارکنان بخش دولتی، اعم از کشوری و لشکری، از ۱ مهر ۱۳۷۹ برابر با ۹ درصد سهم کارکنان و یک و نیم برابر آن یعنی ۱۳.۵ درصد سهم دولت است.
  3. کارمندانی که با بیش از ۳۰ سال خدمت بازنشسته می‌شوند طبق ماده ۱۰۴ برای سال‌های بعد از سی سال، به ازای هر سال ۲.۵ درصد به حقوق بازنشستگی تعیین شده ایشان اضافه می‌گردد.
  4. طبق ماده ۱۰۷ هنگام بازنشستگی، به کارمند بازنشسته به ازای هر سال خدمت و حداکثر تا سی سال، یک ماه آخرین حقوق و مزایا به وی پرداخت می‌شود (حق سنوات). همچنین حقوق مرخصی‌های ذخیره شده نیز پرداخت می‌گردد.
  5. مبنای محاسبه حقوق بازنشستگی، طبق ماده ۱۰۶ حقوق ثابت به اضافه فوق‌العاده‌های مستمر و البته طبق شرایطی فوق‌العاده ویژه بند ۱۰ ماده ۶۸ قانون خدمات کشوری است.
  6. بازنشستگان مدیریت خدمات کشوری مانند کارکنان شاغل می‌توانند علاوه بر همسر، والدین و فرزندان تحت تکفل خود را طبق مقررات این قانون تحت پوشش خدمات درمانی خود دربیاورند:

ـ والدین تحت تکفل کارمند اگر تحت پوشش هیچ یک از بیمه‌های خدمات درمانی نباشند.

ـ فرزندان دختر به شرط اینکه جزو ورثه قانونی کارمند باشند و در صورت نداشتن شغل یا شوهر.

ـ فرزندان پسر به شرط اینکه جزو ورثه قانونی کارمند باشند تا ۲۰سالگی یا در صورت اشتغال به تحصیلات دانشگاهی تا ۲۵سالگی.

یادآوری می‌شود شرایط افراد تحت تکفل در صندوق بازنشستگی سازمان تأمین اجتماعی متفاوت با قانون خدمات کشوری است. در هر صورت برای مشکلات حقوقی خود درباره بازنشستگی، آن را با گوشی و از طریق گفتگوی آنلاین با کارشناس یا وکیل بازنشستگی بنیاد وکلا مطرح کنید و بهترین راهکار قانونی رفع مشکلات را بشنوید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا