لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

وبلاگ بنیاد وکلا
۵۹۷ بازدید ۰ دیدگاه

حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر از شناسنامه
سها آگهی
مشاوره حقوقی با سها آگهی همیار ارشد بنیاد
۴.۹ بر اساس (۱۰۹) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

چنانچه فردی با همسرش متارکه کرده باشد، با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ثبت نام او در شناسنامه‌اش می‌تواند به اداره ثبت احوال مراجعه کند و نام همسر اول را از شناسنامه حذف کند.

از نکات مربوط به حذف نام همسر در بخش حقوقی این نوشتار بیشتر بدانید.

حذف نام همسر اول از شناسنامه زمانی محقق می‌شود که شخص  همسر دوم خود را انتخاب و نیز ازدواج آن‌ها رسمی و ثبت‌نام ایشان در شناسنامه فرد انجام شود، بنابراین به‌ صرف انتخاب همسر و معرفی او نمی‌توان از این مقرره قانونی استفاده کرد.

حذف نام از شناسنامه صرفا پس از وقوع ازدواج دوم و ثبت آن صورت می‌گیرد، بنابراین همسر دوم از ازدواج پیشین همسر خود مطلع خواهد شد.

از طرف دیگر، اقدام به حذف نام همسر قبلی از شناسنامه علاوه بر کاهش بار روانی موجود، موجب ارائه راحت ‌تر شناسنامه در جاهای مختلف است، زیرا به طور عمده مواردی این‌چنین جزو خصوصی‌ترین مسائل افراد است و دلیلی ندارد که همگان از آنها باخبر باشند. این در حالی است که با صدور گواهى ازدواج باید روشن شود که زن و مرد پیش از ازدواج می‌توانند با اخذ گواهی تجرد از ازدواج قبلی همسر آینده خود مطلع شوند.

از اتلاق واژه همسر دوم باید این‌طور نتیجه گرفت که استفاده از این مورد صرفا در مورد اختیار کردن همسر دوم امکان‌پذیر خواهد بود و نه ازدواج‌های بعدی، اما به نظر می‌رسد که، بتوان در ازدواج‌های بعدی نیز از مزایای قانونی استفاده کرد.

با توجه به اینکه زن و مرد پیش از ازدواج می‌توانند با دریافت گواهی تجرد از ازدواج قبلی همسر آینده خود مطلع شوند، بنابراین لازم است در خصوص گواهى تجرد بیشتر بدانیم.

گواهی تجرد

گواهی تجرد تاییدیه‌ای است که بر مبنای اطلاعات مندرج در شناسنامه شخص صرفاً برای صاحب سند و بر اساس درخواست وی صادر می‌شود.

هر کس می‌تواند با مراجعه به اداره ثبت احوال در داخل کشور و یا نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صدور گواهى تجرد را درخواست کند.

سها آگهی
مشاوره حقوقی با سها آگهی همیار ارشد بنیاد
۴.۹ بر اساس (۱۰۹) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.