صدور چک بلامحل جرم است

صدور چک بلامحل جرم است

در صورتیکه چک برگشتی داشته باشید، ممکن است سوء اثری برای حساب شما در بانک محال علیه ایجاد شود. لذا برای رفع این سوء اثر به شما پیشنهاد میشود که حتما این مقاله را مطالعه نمائید.

صدور چک بلامحل جرم است و در قانون مجازاتهایی برای آن درنظر گرفته شدهاست اما ماجرای صدور چک بلامحل به اینجا ختم نمیشود! اگر چکی که صادر کردهاید برگشت خوردهاست، باید اقداماتی را انجام دهید که مجازات برایتان در نظر گرفته نشود. در این مقاله برایتان توضیح میدهیم.

چک بلامحل به چکی گفته می­شود که دارنده چک هنگامی که آن را به بانک ارائه می­کند، یا با حساب خالی صادرکننده مواجه می­شود و یا به علل دیگری نمی­تواند وجه چک را دریافت کند.

در این حالت بانک، گواهی عدم پرداخت صادر میکند که اصطلاحاً در این موارد گفته میشود چک برگشت خوردهاست. پس از صدور گواهی عدم پرداخت دارنده چک میتواند با رعایت شرایطی که در قانون پیشبینی شدهاست، برای وصول مبلغ چک از صادرکنندهی آن شکایت کند. اگر این موضوع در دادگاه مطرح شود، صادرکننده چک علاوه بر اینکه ملزم خواهد بود مبلغ چک را بپردازد، به این علت که مرتکب جرم شدهاست، به تحمل مجازاتهایی همچون حبس نیز محکوم خواهد شد.

مشاوره تلفنی حقوقی چک بیش از ۱۰۰هزار مشاوره تلفنی موفق
رزرو وقت مشاوره تلفنی

رفع سوء اثر و تبعات چک بلا محل

با این وجود راه بازگشت برای صادرکننده چک بلامحل بسته نیست. قانونگذار فرصتیرا برای صادرکننده­ چک بلامحل پیش­بینی نموده­است که وی از طریق آنها می­تواند از مجازات حبس و آثار و تبعات آن رهایی پیدا کند که به شرح زیر میباشد:

  • اگر قبل از شکایت دارنده چک، صادرکننده چک مبلغ آن را به او بپردازد یا اینکه ترتیبات پرداخت آن را فراهم نماید (مانند آنکه مهلت بیشتری از او بگیرد)، طبق ماده ۹ قانون صدور چک دارنده چک دیگر نمی­تواند علیه او شکایت کند.
  • اگر پس از شکایت دارنده­ی چک و قبل از صدور حکم قطعی، شاکی (دارنده چک) گذشت کند و یا متهم (صادرکننده­ی چک)، وجه چک را به او بپردازد یا اینکه ترتیبات پرداخت را فراهم آورد، طبق ماده ۱۲ قانون صدور چک مقام قضایی باید رسیدگی به شکایت را متوقف کند.
  • اگر پس از صدور حکم قطعی، شاکی گذشت کند و یا متهم وجه چک را به او بپردازد یا ترتیب پرداخت را فراهم نماید، طبق ماده ۱۲ این قانون اجرای حکم متوقف میشود و متهم باید یک سوم جزای نقدی مقرر در حکم را به خزانه­ دولت واریز کند.

مشاوره آنلاین حقوقی بیش از ۷۶هزار مشاوره آنلاین موفق
ورود/ثبت نام و درخواست مشاوره آنلاین رایگان

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

وصول مطالبات

مشکلات خود پیرامون وصول مطالبات را به سرعت با وکلای حرفه‌ای ما حل کنید.

وصول مطالبات