وصول مطالبات

آیا مطالبه طلب بدون مدرک امکان پذیر است؟

گاهی پیش می‌آید که شخصی طلبی از دیگری دارد بدون اینکه مدرکی و یا رسیدی از او داشته باشد؛ مثلا ممکن است شخصی، مقداری پول به دیگری قرض دهد ولی در اثر فراموشی یا اعتماد از او نه رسیدی بگیرد و نه سفته و…

در این موارد سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا گرفتن طلب بدون مدرک ممکن است؟

در این نوشتار به بررسی گرفتن طلب بدون مدرک می‌پردازیم.

راه‌های دریافت طلب بدون داشتن مدرک

در صورتی که شما از شخصی طلبی دارید ولی هیچگونه مدرکی از او در دست ندارید، می‌توانید از راهکارهای قانونی زیر استفاده کنید تا طلب خود را اثبات و مطالبه کنید.

اقرار شخص بدهکار:

آسان‌ترین راه ممکن برای اثبات داشتن طلب از یک شخص، اقرار شفاهی یا کتبی بدهکار است.

در صورتیکه شخص، نزد قاضی اقرار کند که به دیگری بدهکار است، به راحتی می‌توان از وی طلب را مطالبه کرد.

ارسال اظهارنامه توسط شاکی برای بدهکار:

یکی دیگر از راه‌های ثابت کردن و مطالبه طلب برای شخصی که مدعی طلب است ارسال اظهارنامه از طریق پست بوده که در این حالت، شخص بدهکار می‌تواند در برابر این اظهارنامه واکنش نشان دهد و یا از کلماتی استفاده کند که نشان از اقرار او باشد و یا به صورت واضح اقدام به اقرار درباره واقعیت ماجرا کند.

شهادت شهود:

شما می‌توانید برای اثبات طلب خود در صورتی که شاهدی دارید در دادگاه حاضر کنید تا با شهادت آن‌ها مدیون بودن بدهکار اثبات شود و البته شاهدان می‌بایست واجد شرایط شهادت دادن باشند از جمله عقل و بلوغ و ایمان و عدالت و نداشتن نفع شخصی در دعوا و..

ادای سوگند:

در صورتی که از طریق راه‌های دیگر نتوانستید طلب خود را اثبات کنید می‌توانید از دادگاه درخواست کنید که جلسه‌ای را ترتیب دهد برای ادای سوگند که در این جلسه شاکی باید بر طلبکار بودن خود از شخص قسم بخورد و مدیون نیز بر عدم بدهی خود.

نحوه گرفتن طلب بدون مدرک

برای اینکه بتوانید طلب خود را وصول کنید در صورتیکه به یکی از موارد بالا را یعنی شهادت، اقرار، اظهارنامه و سوگند و اماره می‌توانید استناد کنید به سه صورت می‌توان عمل کرد، که این سه صورت به شرح زیر است:

ارزش ریالی طلب خود را دقیق محاسبه کنید.

اگر طلب شما پول نیست، بلکه جنس یا کالایی است ارزش آن را محاسبه کنید.

اگر ارزش طلب شما کمتر بیست میلیون تومان است به شورا حل اختلاف و اگر بیشتر از آن است به دادگاه باید مراجعه کنید، البته قبل از آن بهتر است به دفتر خدمات قضایی مراجعه  و در آنجا شکایت خود را ثبت کنید

یک دادخواست تنظیم کنید و از طریق آن خواستار دریافت طلب خود باشید.

در پایان باید گفت که برای دریافت طلب از سوی طلبکار به هر حال باید مدرکی وجود داشته باشد.

در حقیقت مطالبه طلب بدون مدرک امکان‌پذیر نیست، بلکه حداقل باید نوعی مدرک شفاهی یا هرچه دال بر ادعای طلب از سوی طلبکار است وجود داشته باشد. ممکن است که مدرک به صورت نوشته کتبی یا امضا نباشد اما باید مدرکی مانند اقرار خود مدیون یا سوگند یا شهادت وجود داشته باشد تا بتوان دین را اثبات کرد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا