لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

وبلاگ بنیاد وکلا
۵۴۵ بازدید ۰ دیدگاه

هک اینستاگرام و مجازات آن

هک اینستاگرام و مجازات آن
مینا محمدی
مشاوره حقوقی با مینا محمدی کارشناس حقوقی
۴.۵ بر اساس (۳۱۸) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

کمتر از ده سال است که با توسعه اینترنت در کشور، استفاده از فضا مجازی و شبکه‌های اجتماعی همانند اینستاگرام رواج پیدا کرده و تقریبا امروزه همگان از این شبکه‌ها استفاده می‌کنند.

استفاده شبکه‌های اجتماعی از قبیل اینستاگرام معمولا برای اهداف مختلفی شکل می‌گیرد.

اهدافی چون تجارت، سرگرمی، استفاده رسانه‌ای، نگهداری برخی تصاویر و اطلاعات شخصی و غیره از پرکاربرد ترین اهداف استفاده از اینستاگرام است.

واژه هک کردن به گوش همه ما آشناست. اینجاست که قانون باید وارد عمل شود.

در این نوشتار به هک اینستاگرام و مجازات آن می‌پردازیم.

مجازات هک اینستاگرام

مطابق با قانون هرکس به طور غیرمجاز به داده‌ها یا سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

منظور از حفاظت شده این نیست که لزوما آن حساب و یا اکانت خصوصی باشد و ورود و بازدید عموم از آن عمومی نباشد، بلکه منظور از حفاظت شده آن است که هرکسی برای کنترل آن دسترسی نداشته باشد و در حقیقت دسترسی حساب و یا اکانت و یا پیج با گذرواژه محافظت شده باشد.

نحوه شکایت از هک اینستاگرام

بسیار اتفاق افتاده است که حساب یک شخص معروف اعم از خواننده یا بازیگر هک شود و عکس‌ها و تصاویر غیر مرتبط توسط هکر در آن صفحه بارگذاری شود.

با توجه به اینکه جرم دسترسی غیر مجاز علاوه بر رایانه، سامانه‌های مخابراتی را نیز شامل می‌شود، در محیط اینستاگرام نیز جرم دسترسی غیرمجاز یا همان هک قابل پیگیری است.

برای این کار با تمام مدارک شناسایی خود و کلیه مدارک از جمله شماره تماس و ایمیلی که با آن حساب را ساخته‌اید به دادسرای جرایم رایانه‌ای مراجعه و شکواییه مطرح کنید.

در تنظیم شکواییه مهم نیست که شما آدرسی از متهم ندارید، بعد از نوشتن شکواییه پلیس فتا اقدامات و تحقیقات خود را شروع می‌کند و در صورت تشخیص جرم بودن عمل، نتیجه اقدامات خود را به دادسرا گزارش می‌دهد تا موضوع پیگیری شود.

توجه داشته باشید که مجازات دسترسی غیر مجاز صرفا برای هک کردن است و اگر جرم دیگری مثل انتشار تصاویر اتفاق افتد هر کدام مجازات خودش را خواهد داشت.

جرم جعل رایانه ای

طبق قانون هر کس به طور غیرمجاز مرتکب اعمال زیر شود، جاعل محسوب می‌شود و به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا یکصد میلیون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد:

  • تغییر یا ایجاد داده‌های قابل استناد یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانه داده به آن‌ها
  • تغییر داده‌ها یا علایم موجود در کارت‌های حافظه یا قابل پردازش در سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا تراشه‌ها یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانه داده‌ها یا علایم به آن‌ها
مینا محمدی
مشاوره حقوقی با مینا محمدی کارشناس حقوقی
۴.۵ بر اساس (۳۱۸) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

مشاوره خدمات در واتساپ سفارش سریع در واتساپ