روابط نا مشروعکیفری (جرائم)

رابطه نامشروع و انواع آن

رابطه نامشروع در فرهنگ‌نامه دهخدا- خلاف شرع، ناروا، ممنوع  و در اصطلاح حقوقی به معنی غیر قانونی است و رابطه ای که خارج از رابطه قانونی باشد و در قانون جرم انگاری شده و برای آن مجازات تعین کرده است.                                                         

رابطه نامشروع می تواند دو حالت داشته باشد:   

نوشته های مشابه

۱-رابطه نامشروع دون زنا

۲-رابطه نامشروع منجر به زنا                                         

رابطه نامشروع دون زنا : رابطه ای است که در نهایت به رابطه جنسی به معنای خاص مواقعه منجر نمیشود و به صورت مادی و فیزیکی باشد.

رابطه نامشروع منجر به زنا :رابطه است که درنهایت به رابطه جنسی منجر به زنا و نزدیکی جنسی شود و بسته به اینکه چه زنایی باشد مجازات خاص را در پی خواهد داشت بعنوان مثال  زنا با محارم نسبی اعدام مرد و زن است – زنای به عنف زور اعدام                                      

 سه حالت رابطه نامشروع منجر به زنا 

 ۱- زنای محصنه ۲- زنای غیر محصنه ۳-تجاوز به عنف 

زنای محصنه : زنای زن و مردی که همسر داشته و شرایط دسترسی به او را دارد و هر زمان  اراده کند امکان رابطه جنسی با او را داشته باشد لذا چنین فردی مرتکب زنا ی با دیگری شود زنای محصنه نام دارد.

زنای غیر محصنه: زنای کسی است که همسر ندارد و یا بعلت بیماری صعب العلاج مانع نزدیکی و همچنین و یا شرایط دیگر دسترسی به او نیست و هر زمان بخواهد امکان برقراری رابطه جنسی با او نمی باشد.

زنای به عنف : زنای به عنف و انجام عمل جنسی با زور و اکراه با کسی است که اگر مردی بدون رضایت تجاوز به زن نزدیکی کند تجاوز محسوب وبه مجازات محکوم می شود

مصادیق رابطه نامشروع

  1. انجام اعمال ارتکاب به زنا کمتر از ۴شاهد و ۴ مرتبه اقرار
  2. بر پای و تاسیس مراکز فساد
  3. استفاده از لباسهای آرایشی که مسبب فساد و خلاف شرع باشد
  4. اعمال شهوت و عمل بوسیدن
  5. قرار گرفتن دو مرد یا دو نفر زن برهنه در زیر پوشش مشترک
  6. انتشار وپخش تصاویر مبتذل و کسب درآمد از طریق آنها

نکته۱ : مصادیق رابطه نامشروع اختلاف زیادی وجود دارد اما بارزترین آن زنا است 

نکته ۲:تلقیغ مصاجعه نیز میتواند از مصادیق رابطه نامشروع باشد مشمول مجازات ۹۹صربه شلاق می شود ودر زنا در مواردی اعدام و گاهی رجم (سنگسار) ودر مواردی ۱۰۰ضربه شلاق در شرح ماده ۲۲۱و۲۲۲قانون مجازات اسلامی  

مجازات رابطه نامشروع                              

قانونگذار در ماده۶۳۲ بیان نموده هرگاه زن مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد مرتکب رابطه نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا شلاق  تا ۹۹ضربه محکوم واگر عمل به عنف واکراه باشد فقط اکراه کننده تعزیر و مجازات شلاق تعزیری ۷۵ ضربه محکوم می شود.   

نکته ۱: دادستان (مدعی العموم)بدون تنظیم شکوائیه شکات نیز میتواند وارد رسیدگی شود

نکته۲:  در شرایطی امکان تبدیل شلاق به جریمه نقدی وجود دارد در عرف بعنوان خریدن شلاق از شرایط مخففه جرم و جایگزین شلاق به جزای نقدی که در ماده ۳۸ قانون مجازات اسلامی آورد ه است

نکته۲: جهات تخیف از قبیل گذشت شاکی و مدعی خصوصی  و همکاری موثر برای تحصیل ادله و انگیزه شرافتمندانه در ارتکاب جرم و ندامت مداخله ضعیف شریک یا معاون در وقوع جرم.

شرایط اثبات جرم رابطه نامشروع

 انتساب بزه با اقرار و شهادت شهود و علم قاضی قابل اثبات و همچنین گاهی ادله ای همچون پرینت مکالمات پیامها تصویر و فیلم و عکس که حاکی  از عاشقانه یا  رابطه جنسی باشد و مواردی از طریق رسانه ای و تلفنی و کامپیوتر واتساپ تلگرام و اینستاگرام است بعنوان اماره و احراز برای علم قاضی می باشد.

  مراجع رسیدگی به شکایات                      

 مطابق  قوانین کیفری مرجع صالح به رسیدگی در جرائم تحت عنوان رابطه نامشروع زنا دادگاه کیفری یک محل وقوع جرم میباشد  و مرجع رسیدگی کمتر از زنا محل وقوع جرم دادگاه کیفری دو رسیدگی میشودالبته لازم به ذکر است پروندهای کیفری اثبات این جرم چه زنا باشد چه کمتر از زنا باشد حسب مورد مستقیما به دادگاه کیفری یک و یا دو ارسال می گردد دادسرای عمومی و انقلاب در این گونه پروندها فاقد صلاحیت و رسیدگی می باشد.      

نکته۱: شکایت از جرم رابطه نامشروع شاکی باید به دادسرای که درآن  منطقه جرم اتفاق افتاده است شکایت خود را ارسال و ثبت نمایید.         

نکته۲: شکایت از طریق دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی ثبت و ارسال خواهد شد.

مدارک لازم به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی 

 ۱-اصل کارت ملی ۲-کارت اعتباری برای پرداخت هزینه دادرسی۳-ضمائم شکواییه من جمله اسناد و ادله اثباتی و شهادت شهود                                          

 جمع بندی 

 رابطه نامشروع هر گونه رابطه نامتعارف وغیر شرع میان زن مرد که رابطه زن و شوهر با هم ندارند یا عبارت دیگر علقه زوجیت نباشد و قانونگذار برای آن مجازات تعین نموده است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا