لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۳۶۱۴۲ بازدید ۰ دیدگاه

ساعت کاری دادگاهها و دادسراها

ساعت کاری دادگاهها و دادسراها
بسیاری از دوستان از ساعت کار دادگاهها و دادسراها سوال میپرسند که باید عرض شود که ساعت کاری دادگاهها و دادسراها نیز مثل همه ادارات دولتی است و تفاوتی با آن ها ندارد. یعنی معمولا
از ساعت ۸ صبح شروع به فعالیت میکنند تا ۲ بعد از ظهر

ولی پیشنهاد میشود اگر نیاز به مراجعه به هریک از دادسراها و دادگاهها را دارید ساعت اولیه صبح یعنی همان ۸ صبح آنجا حضور داشته باشید.

از آنجایی که سیستم قضایی حافظ منافع جامعه و حقوق شهروندی است، دادسراها به عنوان مهمترین و پایه ای ترین نهاد در مجموعه قوه قضاییه و حقوق شهروندی، اقدام به کشف جرم و تعقیب متهم و جمع آوری دلایل نموده تا حقوق افراد جامعه محفوظ و نظم و امنیت قضایی و اجتماعی حاصل شود.

اگر قبل از مراجعه به دادگاه یا دادسرا آمادگی لازم را ندارید پیشنهاد میکنیم از خدمات مشاوره حقوقی رایگان و یا مشاوره حقوقی تلفنی بنیاد وکلا بهرمند شوید.

مشاوره تلفنی حقوقی دادسرا بیش از ۱۰۰هزار مشاوره تلفنی موفق
رزرو وقت مشاوره تلفنی

دادسرا چیست؟

دادسرا نهادی است که مرکب از دادستان، دادیار و بازپرس که به ریاست دادستان اداره می شود که وظیفه اصلی آن تعقیب جنبه های عمومی جرم و حقوق شهروندی است.

دادسرا برای تعقیب باید مطابق قانون عمل کند و شکایت شاکی، اعلام و اخبار ضابطین دادگستری یا اشخاصی که از قولشان اطمینان حاصل شود، جرایم مشهود در صورتی که قاضی ناظر وقوع جرم باشد و اظهار و اقرار متهم را می توان از جهات قانونی برای برای شروع به تحقیقات برشمرد.

شروع تحقیقات مقدماتی در دادسرا

پس از تقدیم شکواییه یا جرم مشهود به شرحی که توضیح داده شد، مراتب فوراً به دادستان اعلام می شود.

پس از اطلاع دادستان، حسب مورد موضوع به دادیار یا بازپرس ارجاع می گردد.

دادستان در اموری که به بازپرس ارجاع می شود حق نظارت و دادن تعلیمات لازمه را خواهد داشت و در صورتی که تحقیقات بازپرس را ناقص ببیند می تواند تکمیل آن را بخواهد ولو اینکه بازپرس تحقیقات خود را کامل بداند.

دادستان همچنین می تواند در تحقیقات مقدماتی که به وسیله بازپرس صورت می گیرد حضور یافته و ترتیب تحقیقات را از نزدیک مشاهده نماید.

دادسرا در مرحله دادرسی چه نقشی دارد؟

رسیدگی ماهوی به جرائم در جلسات دادگاه کیفری باید با حضور دادستان و نماینده دادسرا تشکیل شود زیرا در دادرسی ها دادستان مدعی دعوی عمومی است می بایست در دادگاه حاضر شده و از خواسته جامعه دفاع کند و با اظهارنظر منطقی و اصولی خود دعوی کیفری را در جهت حسن اجرای قوانین و احقاق حق و اجرای عدالت سوق بدهد. اگر نیاز به وکیل پایه یک دادگستری دارید می‌توانید از قسمت جستجوی وکیل بنیاد وکلا اقدام به انتخاب وکیل مورد نظر کنید.

مشاوره آنلاین حقوقی بیش از ۷۶هزار مشاوره آنلاین موفق
ورود/ثبت نام و درخواست مشاوره آنلاین رایگان

شرایط اجرای حکم کیفری

اجرای احکام کیفری با دادستان است این مقام در باب اجرای احکام کیفری تعلیمات لازم را به مأموران ذیربط می دهد و در صحت اجرای حکم عدم تعویق و تعطیل آن نظارت می نماید.

همچنین درخصوص صدور حکم آزادی مشروط نیز موافقت دادستان با پیشنهاد دادیار ناظر زندان ضروری می باشد و نیز لغو آزادی مشروط نیز به تقاضای دادستان صورت می گیرد.

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.