چکوصول مطالبات

مطالبی پرکاربرد پیرامون چک

در این مقاله می خواهم در خصوص رفع سوء اثر از چک و نحوه مسدودی چک به بحث  وگفتگو بپردازیم.

دو موضوع که مورد کاربرد خیلی ها می باشد و در زمینه استفاده از چک ومشکلات ناشی از آن سوالاتی مطرح است، امید است با نشر مطالب این مقاله بازخورد خوبی برای پاسخ به سوالاتتان پیرامون این مباحث داشته باشد.

گاهی اوقات در معاملات طرفین  پیش می آید که به جای پرداخت وجه از چک استفاده می شود، ماهیت چک به این نحو است که همان وجه نقد تلقی می شود اما شرایطی دارد؛ اگر در تاریخ مقرر در تعهدات دو طرف معامله ای چک موصوف نقد نگردد و به اصطلاح بدلیل عدم موجودی حساب صادرکننده جک برگشت بخورد خود یک نوع سلب امتیاز می باشد و در دریافت دسته چک واعتبار شخص لطمه وارد می آیدکه ممکن در آینده گریبانگیر شود.

نوشته های مشابه

حال برای برطرف سازی این اثر سوء در چک چه باید کرد؟     

اولین راهکار این است که تامین موجودی گردد.

 دومین راهکار ارایه نمودن لاشه چک برگشتی است اگر این چک برگشتی به بانک ارایه نشود، به هر دلیلی مانند به سرقت رفتن یا مفقود شدن یا سوختن و…شخصی که گواهی عدم پرداخت توسط وی صادر شده است، می تواند با حضور در دفترخانه اسناد رسمی رضایت خود را اعلام نماید و بانک با دریافت رضایتنامه مذکور نسبت به رفع سوء اثر از چک مورد نظر وابطال آن اقدامات لازم را انجام بدهد.

راهکار سوم طبق مطالب فوق مشخص شد و آن رضایتنامه رسمی و محضری می باشد.

 راهکار چهارم  واریز مبلغ چک به سپرده قرض الحسنه جاری و مشدود نمودن آن به مدت ۲۴ماه می باشد، چنانچه ارایه لاشه چک و با رضایتنامه محضری ذی نفع به بانک نیز اکان پذیر نباشد، مشروط به اینکه سپرده قرض الحسنه جاری مشتری ند شعبه مفتوح وتوسط مراجع قضایی مسدود نشده باشد، مشتری می تواند با واریز معادل کسری موجودی به سپرده قرض الحسنه جاری خود درخواست مسدود نشده باشد، مشتری می تواند با واریز معادل کسر موجودی به سپرده قرض الحسنه جاری خود درخواست مسدود شدن وجه مزبور را برای پرداخت چک برگشتی ذی ربط تا زمان تعیین تکلیف قطعی چک برگشتی ویا حداکثر بمدت ۲۴ماه به شعبه افتتاح کننده ارایه نماید.

راهکار پنجم ارایه حکم قضایی مبنی بر رفع سوء اثر از سوابق چک برگشتی است.

راهکار ششم این است که مدت نگهداری سوابق چک های برگشتی در سامانه اطلاعات بانک مرکزی منقضی گردد.

در این خصوص لازم به توضیح است که در صورت عدم اقدام مشتری نسبت به رفع سوءاثر از سابقه چک برگشتی مطابق با بندهای فوق الذکر سابقه هرچک برگشتی صرفا بعداز انقضای مدتهفت سال از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت آن بهصورت خودکار از سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی رفع اثر سوء می گردد.

موضوع دوم وقابل بحث ما در این مقاله نحوه مسدود کردن چک  می باشد.

گاهی پیش می آید که چکی صادر شده است اما مفقود می گردد یا با عواملی خارج از اختیارات فرد چک به سرقت می رود یا حتی مورد جعل واقع می شود برخی موارد هم در اثر کلاهبرداری و خیانت افراد به یکدیگر تحصیل و بفروش می رسد.

حال در این مواقع اولین قدم باید حساب مسدود شود که مورد استفاده تحصیل مال نامشروع نگردد و خاطی به هدف خود نرسد.

در این مواقع صادرکننده چک یا ذی نفع یا دارنده چک یا قایم مقام آنها با تصریح به اینکه چک مفقود یا سرقت یا جعل یا خیانت یا کلاهبرداری یا سایر جرایم تحصیل گردیده می تواند کتبا دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد، بانک پس از احراز دستور دهنده هویت از پرداخت وجه آن خودداری خواهد کرد و در صورت ارایه چک بانک گواهی عدم پرداخت را با ذکر علت اعلام شده صادر و تسلیم می نماید.

دارنده چک می تواند علیه کسی که دستور عدم پرداخت را داده نیز شکایت کند و هرگاه خلاف ادعایی که موجب عدم پرداخت شده ثابت گردد، دستور دهنده علاوه بر مجازات مقرر در ماده ۷ قانون صدور چک به پرداخت کلیه خسارات وارده به دارنده چک محکوم خواهد شد.

ذینفع در رابطه با این ماده در واقع کسی است که چک بنام او صادر شده و یا ظهر نویسی(پشت نویسی) شده ویا چک به او واگذار گردیده است یا چک در وجه حامل بوده وبه او واگذار شده است.

در موردی که دستور عدم پرداخت مطابق با این ماده صادر می شود، بانک مکلف است وجه چک را تا تعیین تکلیف آن در مرجع رسیدگی یا انصراف دستور دهنده در حساب مسدودی نگهداری نماید.

دستور دهنده مکلف است پس از اعلام به بانک شکایت خودرا به مراجع قضایی تسلیم وحداکثر ظرف مدت یک هفته گواهی تقدیم شکایت خود را به بانک تسلیم نماید، در غیر اینصورت پس از انقضا مدت مذکور از محل موجودی به تقاضای دارنده چک وجه آن را پرداخت می کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا