خانوادهطلاقطلاق از طرف زن

طلاق به دلیل نداشتن روابط زناشویی یا رابطه جنسی نامتعارف زوجین

طلاق به دلیل نداشتن روابط زناشویی یا رابطه جنسی نامتعارف یکی از زوجین، از دلایل شایع مراجعین به دادگاه های خانواده است که گاها بدلیل عدم اطلاع  صحیح زوجین از مواد قانونی و یا دلایل دیگر وعدم اقدام صحیح در این زمینه و ارایه دادخواست واهی یا بی ارتباط با این موضوع توسط زوجین، با توجه به عدم اطلاع قضات و مشاورین خانواده از نیت اصلی زوجین، منتهی به نتیجه مورد نظر نمیگردد.

لذا در این نوشتار به بررسی  دلایل  و راهکارهای طلاق به دلیل نداشتن روابط زناشویی یا رابطه جنسی نامتعارف یکی اززوجین میپردازیم:

طلاق به درخواست مرد به علت نداشتن رابطه زناشویی

ذکر این نکته حائز اهمیت است که با توجه به اینکه در حقوق ایران حق طلاق با مرد است؛ بنابراین مرد چه در دادگاه ثابت کند که طلاق به دلیل مشکلات زناشویی زوجین است یا اینکه اثبات نکند در اصل طلاق در دادگاه فرقی نمی کند، اما چند نکته در این خصوص قابل ذکر است:

  • اگر زوج درخواست فسخ نکاح به دلیل عیوب جنسی زن مندرج در قانون و شرط بنایی زوجین از دادگاه داشته باشد و  این امر اثبات شود در صورت عدم نزدیکی، مهریه زوجه دیگر پرداخت نخواهد شد و در صورت نزدیکی و در فرض اثبات فسخ نکاح، زن مستحق مهر المثل خواهد بود.
  • اگر زوج درخواست طلاق به دلیل عدم تمکین خاص و عام زوجه کند و زوجه دوشیزه باشد و رابطه جنسی از هر نوع (جلو یا پشت) برقرار نشده باشد مهریه زوجه نصف خواهد شد.
  • اگر زوج درخواست طلاق به دلیل عدم تمکین زوجه کند و حداقل یک بار رابطه زناشویی کامل بر قرار شده باشد، اولا زن مستحق تمام مهر خواهد بود، ثانیا عدم تمکین او ارتباطی به مهریه دیگر نخواهد داشت، ثالثا و آنچه مهم است این که در صورت عدم تمکین زوجه، شرط تنصیف دارایی و نفقه به او تعلق نخواهد گرفت.

طلاق به درخواست زن به علت نداشتن رابطه زناشویی

  • چنانچه مردی عنن باشد؛ یعنی توانایی نعوظ نداشته باشد از موارد فسخ نکاح است و زوجه می تواند از دادگاه تقاضای فسخ نکاح کند.

این توانایی نعوظ نداشتن منحصر به زمان وقوع عقد نیست و حتی اگر بعد از عقد هم برای مردی حاصل شود و در دادگاه ثابت شود، زوجه می تواند درخواست فسخ نکاح کند.

  • مرد توانایی نعوظ دارد اما سرد مزاج است.

 غریزه و میل جنسی در افراد متفاوت است.

بعضی به دلیل بیماری جسمی، روحی و یا دلایل ارثی بسیار به تعبیر عامیانه سرد مزاج می باشند.

در این صورت اگر زوجه  بتواند به دادگاه اثبات نماید که این وضع زندگی برای او مشقت بار و غیر قابل تحمل است می تواند از دادگاه تقاضای طلاق به دلیل عسر و حرج کند.

به هر حال داشتن رابطه جنسی متعارف و کافی حق هر شخص است.

  • مرد زود انزال است و درمان نمی نماید.

زود انزالی مرد هم برای مرد و هم برای زن غیر مطلوب و ناخوشایند است و در اکثر مواقع هم با مراجعه به پزشک متخصص قابل درمان است، اما اگر زوج در پی درمان نرود و یا درمان موثر واقع نشود و از طرفی زن بر این عقیده باشد و بتواند اثبات نماید که در عسر و حرج است، می تواند دادخواست طلاق از طریق دفاتر خدمات قضایی تقدیم دادگاه خانواده نماید.

  • مرد به عمد رابطه جنسی بر قرار نمی کند.

فارغ از منشا آن که می تواند قهر، دلخوری و امثالهم باشد، اگر این موضوع مدت زمان طولانی در در عرف به طول بکشد و نداشتن رابطه جنسی صرفا منتسب به زوج باشد، زوجه به دلیل عسر و حرج اختیار دارد که دادخواست طلاق به علت عسر و حرج از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تقدیم دادگاه خانواده کند.

  • رابطه جنسی مقعدی از جانب مرد 

فارغ از مباحث پزشکی مرتبط با این موضوع و مشکلات شرعی آن، اگر زوجه بتواند ثابت کند که در این خصوص (ارتباط از راه مقعد)در عسر و حرج است و تمایل به آن ندارد از موجبات طلاق به دلیل عسر و حرج در فرض اثبات خواهد بود.

در اکثر موارد دادگاه زوجه را به جهت معاینه به پزشکی قانونی معرفی می نماید.

  • رابطه جنسی غیر متعارف باشد.

رابطه جنسی غیر متعارف هم که مصادیق آن فراوان است در فرض اثبات عسر و حرج زوجه، از موجبات طلاق میباشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا