کیفری (جرائم)

مخدوش کردن پلاک خودرو و مجازات آن

مخدوش کردن پلاک نشان می‌دهد که راننده قصد انجام تخلفی خاص، با خودرو خود را دارد؛ این تخلف می‌تواند در حوزه رانندگی و یا خارج از آن باشد.

بسیاری از رانندگان برای ورود به محدوده‌های ترافیکی و عدم پرداخت جریمه و عوارض ورود به این محدوده‌ها، اقدام به مخدوش کردن پلاک خود می‌کنند.

نوشته های مشابه

همچنین عده‌ای دیگر برای انجام تخلفاتی سنگین‌تر مانند دزدی پلاک وسیله نقلیه خود را مخدوش می‌کنند که این تخلفات خارج از حوزه رانندگی قرار دارد.

جرم تغییر غیرقانونی و دستکاری پلاک خودرو از جمله جرایمی است که در سال‌های اخیر به ویژه در شهرهای بزرگ افزایش یافته است؛ از همین رو در این نوشتار به بررسی جرم مخدوش کردن پلاک خودرو و مجازات آن می‌پردازیم.

مخدوش کردن پلاک شامل چه مواردی می‌شود؟
  1. استفاده از پلاک زیر سپر یا پشت شیشه
  2. استفاده از طلق روی پلاک
  3. استفاده از پارچه و دستمال روی پلاک
  4. ناخوانا کردن پلاک با تغییر شکل اعداد پلاک
  5. مخدوش کردن پلاک با استفاده از پلاک‌های غیرمجاز

جرم مخدوش کردن پلاک خودرو

دستکاری پلاک خودرو تنها تخلف نیست و جرم نیز تلقی می‌شود، رانندگان متخلفی که اقدام به دستکاری پلاک خودرو می‌کنند مجرم محسوب شده و با آنان برابر قانون برخورد می‌شود.

بنا بر ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی هر کس در ارقام و مشخصات پلاک وسایل نقلیه موتوری زمینی، آبی یا کشاورزی تغییری ایجاد و یا پلاک وسیله نقلیه موتوری دیگری را به ‌آن الصاق کند یا برای آن پلاک تقلبی بکار برد یا چنین وسایلی را با علم به تغییر و یا تعویض پلاک تقلبی مورد استفاده قرار دهد به حبس از شش ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.

مجازات مخدوش کردن پلاک چیزی بیشتر از جریمه نقدی است

در جدول تخلفات رانندگی، جریمه دستکاری پلاک خودرو، ۶۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است، اما  برابر مقررات کسانی که پلاک وسیله نقلیه خود را مخدوش کرده باشند، حتما به مقام قضایی معرفی می‌‌شوند و روند قانونی برای آنها پیگیری خواهد شد.

بنا بر ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی، دستکاری پلاک وسیله نقلیه، برای متخلف از ۶ ماه تا یک سال حبس، در پی دارد، همچنین خودرو توقیف و فرد متخلف به مقام قضایی معرفی می‌شود.

تفاوت جریمه مخدوش کردن پلاک خودرو با موتور سیکلت

دستکاری پلاک هر نوع وسیله نقلیه و تردد در معابر عمومی تخلف است و مجازات آن با یکدیگر، تفاوتی ندارد، بنابراین فرقی نمی‌کند که پلاک یک خودرو مخدوش شده باشد یا یک موتور سیکلت.

در هر صورت باید جریمه ۶۰ هزار تومانی، توقیف وسیله نقلیه و ارجاع به مراجع قضایی را بپذیرد.

اساسا اقدام به انجام چنین کاری به صورت عمد بوده و راننده در آن دخالت دارد، بنابراین قانون هیچ نوع تخفیف و عنایتی به این دست از رانندگان ندارد و به شدت با آنها برخورد قانونی می‌کند.

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۵ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا