لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۳۴۴ بازدید ۰ دیدگاه

زمان طلاق توافقی

زمان طلاق توافقی
سها آگهی
مشاوره حقوقی با سها آگهی همیار ارشد بنیاد
۴.۹ بر اساس (۱۰۸) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

یکی از موارد مهم و اساسی در خصوص روابط حقوقی زناشویی، بحث طلاق است.

امروزه به دلایل مختلف، میزان طلاق زوج‎ها در کشورمان افزایش یافته است که از منظر اجتماعی و خانوادگی، موجبات به وجود آمدن مخاطرات و معضلات اجتماعی مختلفی شده است.

در این مطلب می‎خواهیم به مدت زمان متداول در خصوص سپری شدن روند اجرایی طلاق توافقی بپردازیم.

طلاق توافقی چیست؟

راهکاری که در سال‎های اخیر بسیار مورد استفاده در بحث طلاق قرار گرفته، طلاق توافقی است.

در طلاق توافقی زن و مرد در کمال آرامش و به صورت قانونی در خصوص حقوق و تکالیف مربوط به عقد ازدواج‎ خود به یک توافق و جمع‌بندی نهایی رسیده و با مراجعه به دادگاه خانواده، نسبت به ارائه درخواست طلاق توافقی اقدام می‎کنند.

در طی طلاق توافقی، زن و مرد بر سر مسائلی چون مهریه، نفقه، حضانت فرزندان، اجرت المثل، حق طلاق و غیره به توافق رسیده و از مخاطرات متداول در مورد روند اجرایی مسائل دوری می‎کنند.

با توجه به اینکه در طلاق توافقی، زن و شوهر در امور مالی و غیرمالی مرتبط با ازدواج با هم توافق کرده‎اند و تمایل به جدایی با رضایت یکدیگر دارند، بدیهی است که دادگاه‎ها هم از رسیدگی طولانی و با وسواس خودداری می‎‎کنند.

مدت زمان طلاق توافقی

در خصوص مدت زمان طلاق توافقی، نکته حائز اهمیت این است که رویه یکسانی در شهر‎های مختلف ایران وجود ندارد و زمان قطعی را نمی‎توان پیش‎بینی کرد.

به عنوان مثال در شهر تهران رویه هریک از محاکم قضایی و شعبه‎های دادگاه متفاوت است و هر کدام مقررات مربوط به خود را دارند.

بسیاری از محاکم قضایی رسیدگی‎کننده به پرونده طلاق توافقی، با در نظر گرفتن مشاوره‎های اجباری زمان‎بر و همچنین طولانی کردن روند طلاق توافقی، این موضوع را پیگیری می‎کنند که زن و شوهر در مدت زمان تعیین شده، از خواست‎ خود مبنی بر طلاق صرف‎نظر کرده و اقدام به ادامه زندگی زناشویی کنند.

در بسیاری از موارد این راهکار مفید واقع شده و زوج‎ها پس از گذشت مدت زمانی، به دلایل مختلف از تصمیم‎شان برای طلاق منصرف شده و به زندگی مشترک‎ ادامه می‎دهند، اما در بسیاری از موارد موضوع طلاق به حدی جدی و حاد می‎شود که این راهکار نیز تاثیری بر تصمیم زوج‎ها ندارد.

تعدادی از محاکم قضایی، دادگاه‎ها و شعب رسیدگی‎کننده به پرونده طلاق توافقی؛ در کمترین زمان ممکن اقدام به صدور گواهی عدم سازش و جاری کردن حکم طلاق برای زوج‎ها می‎کنند. با این اوصاف نمی‎‌توان مدت زمانی ثابت برای سپری شدن روند و رویه قضایی طلاق توافقی در محاکم قضایی ایران متصور شد.

در بسیاری از موارد دیده شده است که روند صادر شدن حکم طلاق توافقی برای زن و شوهر در یک دوره زمانی کوتاه سه تا پنج روزه به پایان رسیده و به راحتی زوج‎ها اقدام به طلاق توافقی می‎کنند، ولی در مواردی به دلیل مشاوره‎های رایگان اجباری و دیگر موارد، شاهد طولانی شدن و قطعاً فرسایشی شدن طلاق توافقی در محاکم قضایی هستیم.

بد نیست بدانیم با توجه به اجباری شدن مشاوره قبل از طلاق در تهران حداقل زمان اخذ گواهی عدم‎ انصراف از طلاق برای زوج‎ها ۴۵ روز است و بعد از آن دادخواست طلاق توافقی ثبت می‎شود.

سها آگهی
مشاوره حقوقی با سها آگهی همیار ارشد بنیاد
۴.۹ بر اساس (۱۰۸) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.