جرایم اینترنتیمزاحمتمزاحمت تلفنی

نحوه پیگیری و شکایت مزاحمت از طریق واتساپ

مزاحمت از طریق واتساپ یکی از معضلات دامن گیر عصر کنونی ما است.

متاسفانه در بسیاری از موارد حتی اعضای یک خانواده نیز اقدام به ارسال پیام‌های توهین آمیز و تهدید آمیز از طریق واتساپ به یکدیگر می‌کنند که دعاوی کیفری شکایت از پیام‌های واتساپ تحت عنوان اتهام توهین و تهدید از طریق ارسال پیام در واتساپ را منجر می‌شود.

در این نوشتار به بررسی مزاحمت از طریق واتساپ را به کمک وکیل متخصص بررسی می نماییم.

مزاحمت از طریق واتساپ

مطابق قانون شخصی که با استفاده از اینترنت و یا بهره بردن از مخابرات ویدیو یا تصویر یا صوت دیگری را تغییر داده و آن را انتشار دهد مزاحم نامیده شده و محکوم به حبس به مدت ۹۱ روز الی ۲ سال شده و یا موظف به پرداخت جریمه نقدی به میزان تعیین شده‌ای خواهد شد.

در هنگام وقوع مزاحمت توسط شبکه‎ های اجتماعی همچون اینستاگرام، واتساپ، فیسبوک و غیره، فرد زیان دیده می‌تواند درخواستی مبنی بر پیگیری جرم مزاحمت به دادسرای جرایم رایانه ‎ای بدهد.

در خصوص ساز و کار ویژه دادسرای جرایم رایانه‌ای از وکیل آنلاین ما بپرسید.

توجه داشته باشید که برای طرح شکایت خود باید گوشی همراه یا سایر دستگاه‎ های رایانه‎ ای و یا مخابراتی را که حاوی متن پیام، صوت و یا تصویری که موجب آزار و اذیت‎ شخص شده است را به دادسرا ارائه دهند.

مزاحمت از طریق واتساپ

مراحل شکایت از پیام واتساپ

  1. برای ثبت شکایت مربوطه باید از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اقدام کنید. راهنمای کاملی از مراحل شکایت توسط مشاوره حقوقی بنیاد وکلا به شما ارائه خواهد شد.
  2. شرح مفصلی از اینکه از چه بابت از فرد مزاحم شکایت دارید را بیان و محتویات مزاحمت، توهین یا تهدید و فحاشی وی را توضیح و ادله اثبات دعوای خویش را ضمیمه کنید.
  3. پس از ثبت شکواییه در دفتر خدمات الکترونیک قضایی، پرونده کیفری شما به دادسرای ویژه جرایم رایانه‌ای ارجاع و ثبت می‌شود.
  4. سپس برای بررسی و تحقیقات مقدماتی لازمه مانند مشخصات مزاحم ارجاع امر به پلیس فتا صورت می‌گیرد. نتیجه تحقیقات پلیس فتا به دادسرا ارسال می‌شود.

شکایت از اکانت حذف شده واتساپ

خوب است بدانید که متاسفانه به این دلیل که سرورهای نرم افزارهایی همچون واتساپ، تلگرام و اینستاگرام در ایران موجود نیست و ایران به آن‌ها دسترسی ندارد، لذا در فرض دلیت اکانت کردن یعنی پاک کردن حساب کاربری، امکان دسترسی به محتویات آن و ردیابی این مورد که صاحب آن حساب کاربری چه کسی بوده است، غیرممکن می‌شود.

چنانچه در واقع قصد و نیت طرح شکایت و پرونده کیفری مانند شکایت از پیام واتساپ از زمان وقوع و بروز مزاحمت و قبل از دلیت اکانت مزاحم، نسبت به طرح پرونده و ثبت شکایت علیه ایشان اقدام کنید.

در بسیاری از موارد اشخاص زمانی شکایت می‌کنند که مزاحم آگاه شده و حساب کاربریش را پاک می‌کند؛ لذا در صورتیکه تصمیم بر تنظیم شکواییه و دادخواهی دارید هر چه سریعتر اقدامات قانونی را انجام دهید.

اگر نیاز به دریافت مشاوره حقوقی تلفنی یا حضوری دارید، می‌توانید به صورت فوری رزرو وقت نمایید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا