وصول مطالبات

نحوه جدا کردن یارانه | مدارک مورد نیاز

بسیاری از افراد پس از ازدواج تصمیم به جداسازی یارانه خود از خانواده می‌گیرند. به منظور جداسازی یارانه پس از ازدواج، همسر باید به عنوان سرپرست خانوار با مدارک مورد نیاز به یکی از شعب پلیس+۱۰ مراجعه کرده و درخواست جداسازی یارانه را انجام دهد.

نکته قابل توجه در این مورد این است که جهت ایجاد حساب جدید یارانه در بین زوج ­های جوان هر دوی آن­ ها باید یارانه فعال داشته باشند.

نوشته های مشابه

اگر یکی از آن دو در خانواده قبلی خود یارانه دریافت نمی‌کرد، امکان درخواست جداسازی یارانه برای او وجود ندارد.

جدا کردن یارانه چگونه انجام می شود؟

یارانه طرحی است که برای کمک به مردم توسط دولت در نظر گرفته شده است.

با توجه به مشکلات اقتصادی جامعه، اکثر زوج‌های جوان پس از ازدواج، که از  پدر و مادر خود جدا می‌شوند و زندگی جدیدی را آغاز می‌کنند، قصد دارند یارانه خود را نیز از آن‌ها جدا کنند تا با “جدا کردن یارانه” کمک خرجی برای زندگی جدید خود داشته باشند، البته کار درستی است.

پسری که تا قبل از ازدواج کردن در سرپرستی پدر است با ازدواج کردن، خود سرپرست یک خانواده جدید می‌شود.

زوجین در این مرحله با سوال اینکه چگونه یارانه ام را جدا کنم؟ روبه‌رو می‌شوند و آن را از مشاوره حقوقی می‌پرسند یا بنا به دلایل دیگری همانند طلاق یا فوت سرپرست و یا حتی افراد مجردی که از خانواده خود جدا زندگی می‌کنند، قصد جدا کردن یارانه را دارند.

اما جدا کردن یارانه پس از ازدواج، نیاز به شرایطی دارد که اولین اقدام مراجعه به مراکز مشخصی که آدرس آن‌ها را می‌توانند از مرکز پلیس +۱۰ دریافت کنند، است.

سپس نیاز به مدارک و شرایط دیگری دارند که در ادامه، در اختیار شما قرار می‌دهیم.

جدا کردن یارانه

مراحل جدا کردن یارانه پس از ازدواج | آماده کردن مدارک

 • در برخی شعبات ممکن است مدارک ولی طرفین نیز مطالبه شود اما عموما نیازی به آن نیست.
 • مدارک شناسایی هر دو طرف که شامل شناسنامه، کارت ملی، و کپی تمامی مدارک است.
 • اصل و کپی عقدنامه رسمی زوج مراجعه برای حذف نام از لیست خانواده و معرفی خانوده جدید برای جدا کردن یارانه

زوج‌ها پس از اینکه مدارک مورد نیاز خود را آماده کردند، به آدرسی که از مرکز پلیس +۱۰ دریافت کرده اند باید مراجعه کنند تا نام آن‌ها از لیست خانواده خود حذف شود.

سپس با ارائه مدارک به مرکز پلیس +۱۰ و فرم‌ها و شماره پیگیری  که از مرکز قبلی  دریافت کرده اند می‌توانند مراحل ثبت نام و جدا کردن یارانه از خانواده خود و  معرفی خانواده جدید برای دریافت رایانه به اتمام برسانند. باید دقت داشته باشید که مراحل اداری ذکر شده به مدت یک الی دو ماه زمان می‌برد.

به همین علت برای اینکه یارانه یک ماه خود را از دست ندهید باید به مراحل بالا  بین دهم تا بیستم هر ماه اقدام کنید.

همچنین قبل از هرگونه اقدام به مراکز اداری، زوجین باید یک حساب بانکی تهیه کنند و شماره حساب و کارت خود را نیز هنگام مراجعه همراه خود داشته باشند.

همچنین برای ثبت نام یارانه می‌توانند از سایت refahi.ir اقدام کنند. این نکته نیز در جلسات مشاوره با وکیل آنلاین مطرح می شود.

مشکلات جدا کردن یارانه بعد از ازدواج

اما جدا کردن یارانه از خانواده پس از ازدواج مشکلاتی را نیز به همراه دارد.

حتی در مواردی دیده شده است که وقتی نام خود را از لیست خانواده حذف می‌کنند تا نام آن‌ها در لیست خانوده جدید ثبت شود، یارانه آن‌ها قطع می‌شود.

دولت در سال‌های اخیر، تلاش می‌کرد تا  یارانه افرادی که درآمد بالاتری دارند را قطع کند و به جای آن‌ها به افرادی که کم درآمد و واقعا نیازمند به یارانه هستند، پرداخت کند.

در این میان، زوج‌های جوانی که تازه ازدواج کرده اند و سرمایه مشخصی نیز ندارند نمی‌توانند یارانه دریافت کنند.

هر چند که در ابتدای این تصمیم دولت، یعنی پرداخت یارانه، توجیه این بود که مازاد یارانه در جهت کار‌های عمرانی باشد؛ که به گفته مسولان، همین یارانه مشکلات زیادی برای دولت به بار آورد.

در نهایت این که معلوم نشد سیستم حذف یارانه‌ها به چه شکلی عمل می‌کند و برخی زوج‌های جوان که سرمایه نداشته و به شدت مشکلات مالی داشتند و دیگرخانواده‌های نیازمند، از دریافت یارانه محروم ماندند و برعکس، زوج‌هایی که تحت حمایت پدر بودند و یا شرایط و امکانات اقتصادی خوبی داشتند در حمایت یارانه نیز بودند.

در رابطه با این که زوج‌های جوانی که تصمیم در جدا کردن یارانه خود دارند، اگر یارانه هر دو طرف در سیستم پرداخت یارانه که در مرحله اول جدا کردن یارانه اشاره شد، ثبت شده باشد مشکلی نخواهد داشت و زوج‌ها می‌توانند  پس از جدا کردن یارانه، آن را دریافت کنند.

دریافت یارانه ها

قانون هدفمندی یارانه

هدف مندی یارانه‌ها شامل ۱۶ ماده است. به گونه‌ای که با حذف کردن یارانه از مواد سوختی، برق، گاز، و … درآمد به دست آمده، به صورت نقدی و یا غیر نقدی بین مردم پخش شود و سایر درآمد‌ها صرف کار‌های عمرانی و … شود.

براین اساس، قانون هدفمندی یارانه‌ها تصحیح کردن قیمت‌های حامل انرژی است تا  با کم کردن فاصله قیمت‌های داخلی و خارجی سوخت، مانع هدررفتن و یا قاچاق این منابع شود؛ این قانون از آذر ماه سال ۱۳۸۹ تا الان ادامه دارد.

مدارک مورد نیاز برای جداسازی یارانه

مدارکی که افراد تازه ازدواج کرده برای جدا کردن یارانه از خانواده خود باید به همراه داشته باشند، به صورت زیر است:

 • اصل شناسنامه
 •  اصل کارت ملی
 •  اصل شناسنامه و اصل کارت ملی والدین خود و همسر
 •  اصل و کپی عقدنامه
 • جدا کردن یارانه بعد از طلاق

زوج هایی که از یکدیگر جدا شده اند، جهت انتقال یارانه بعد از طلاق باید با در دست داشتن مدارکی مثل شناسنامه، کارت ملی، سند طلاق و کپی تمام مدارک به دفاتر پلیس+ ۱۰ مراجعه کرده و تقاضای سرپرستی جدید برای دریافت یارانه کنند.

پس از آن فرد باید حساب یارانه جدا برای خود در یکی از بانک­ها ایجاد کند؛ در غیر اینصورت یارانه برای او پرداخت نمی شود.

جدا کردن یارانه خانوار بدسرپرست

افراد خانواده بد سرپست نیز برای جداسازی یارانه باید به مرکز پلیس +۱۰ مراجعه کنند، اما پیش از مراجعه به این مراکز باید برای انجام امور تغییر در کفالت و حضانت به مرکز فرمانداری استان محل زندگی مراجعه کرده و نامه رسمی از فرمانداری دریافت کنند.

هدفمندی یارانه ها

جدا کردن یارانه بعد از فوت سرپرست خانوار

اگر از وکیل بپرسید نیز به شما می گوید پس از فوت سرپرست خانوار، یارانه اعضای خانواده به طور موقت قطع می‌شود.

برای ادامه دریافت یارانه، مادر به همراه فرزندان خود باید با مدارکی مثل اصل شناسنامه و اصل کارت ملی، کپی مدارک شناسایی، کارت ملی سرپرست قبلی و گواهی فوت سرپرست خانواده به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کنند.

پس از انجام مراحل لازم، یارانه یا به حساب مادر خانوار واریز می‌شود یا در مواقعی که فرزند ارشد سرپرستی خانواده را بر عهده بگیرد، به حساب او واریز می‌شود.

مشکلات جدا کردن یارانه بعد از ازدواج

اما جدا کردن یارانه از خانواده پس از ازدواج مشکلاتی را نیز به همراه دارد. حتی در مواردی دیده شده است که وقتی نام خود را از لیست خانواده حذف می کنند تا نام آنها در لیست خانوده جدید ثبت شود، یارانه آنها قطع می شود.

دولت در سال های اخیر، تلاش می کرد تا یارانه افرادی که درآمد بالاتری دارند را قطع کند و به جای آنها به افرادی که کم درآمد و واقعا نیازمند به یارانه هستند، پرداخت کند.

در این میان، زوج های جوانی که تازه ازدواج کرده اند و سرمایه مشخصی نیز ندارند نمی توانند یارانه دریافت کنند.

شما می توانید برای ارتباط با متخصصین بنیاد وکلا از وکیل تلفنی یا حضوری وقت دریافت نمایید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲۲ رای

‫۶ دیدگاه ها

   1. خبرمرگشون بچه نیارن که بخوان سهم ابتدایی ترین حقوقشون رو هم ازشون بگیرن،مگه خودشون خواستن ب این دنیا بیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا