خانوادهمهریه

مهریه زن نازا و وضعیت حقوقی آن

قبل از ورود به بحث زن نازا و مهریه او باید بگوییم که یکی از مهم ترین حقوقی که به موجب عقد ازدواج به زنان تعلق می گیرد، مهریه است. مهریه چه از نوع مهریه عندالمطالبه و چه مهریه عندالاستطاعه باشد، به محض عقد نکاح به ملکیت زن در می آید و مرد در صورت مطالبه مهریه توسط زن، موظف به پرداخت آن خواهد شد.

البته بر اساس قانون، در مواردی ممکن است زن از حق مهریه محروم شود، اما این موارد استثنایی و بسیار کم هستند.

نوشته های مشابه

حال سوالی که از وکیل خانواده در این خصوص مطرح می‌شود آن است که آیا به زن نازا مهریه تعلق می‌گیرد؟ برای پاسخ دادن به این سوال، در این مقاله به بررسی مالکیت زن بر مهریه، تعلق مهریه به زن و مهریه زن نازا می پردازیم.

مالکیت زن بر مهریه

بر اساس ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی، به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.

بر اساس این ماده، مالکیت زن بر مهریه به محض انعقاد عقد نکاح به وجود می آید. از جمله آثار مالکیت زن بر مهریه هم این است که به محض وقوع عقد، می تواند تمامی مهریه تعیین شده را مطالبه نماید و یا اقدام به بخشش مهریه به همسرش نماید.

مهریه زن نازا

البته نکته مهمی که باید به آن اشاره کنیم آن است که زن به محض وقوع عقد مالک مهریه می شود اما اگر قبل از رابطه زناشویی مثلا در دوران عقد از همسرش جدا شود، تنها نصف مهر به او تعلق می گیرد.

یعنی زمانی زن می تواند تمام مهریه اش را مطالبه کند که رابطه زناشویی میان زوجین برقرار شده باشد.

تعلق مهریه به زن

همانگونه که اشاره شد، در شرایط عادی، زن به محض وقوع عقد نکاح مالک مهریه می شود و مهریه به وی تعلق می گیرد و مرد هم به محض مطالبه مهریه توسط زن، مکلف به پرداخت آن می باشد.

البته مواردی وجود دارد که بر اساس آن مهریه به زن تعلق نمی گیرد؛ مثلا اگر عقد نکاح به دلایلی باطل بوده باشد و رابطه زناشویی هم میان زوجین شکل نگرفته باشد.

یا اگر زن و مرد مهریه ای تعیین نکرده باشند و قبل از تعیین مهریه، زن فوت کند و رابطه زناشویی هم شکل نگرفته باشد.

زن نازا

مهریه زن نازا

سوالی که در جلسات مشاوره حقوقی تلفنی در اینجا مطرح می‌شود آن است که آیا به زن نازا هم مهریه تعلق می گیرد؟ شرایط مهریه زن نازا چیست؟ پاسخ به این سوالات با در نظر داشتن مالکیت زن بر مهریه آسان می شود.

یعنی همانطور که گفتیم، هر زنی به محض اینکه عقد کرد، مالک مهریه ای می شود که به او تعلق گرفته است؛ حتی زن نازا. بنابراین، در صورتی که با زن نازا رابطه زناشویی بر قرار شده باشد، او مستحق تمام مهریه است.

با این حال در صورتی که پیش از وقوع رابطه زناشویی، عقد نکاح با طلاق خاتمه پیدا کرده باشد و زن نازا باشد، تنها نصف مهریه به او تعلق می گیرد؛ چرا که در دوران عقد مهریه زن نصف می شود.

نکته مهم در این خصوص هم آن است که نازایی زن عیب محسوب نمی شود و مرد نمی تواند به دلیل نازایی زن اقدام به فسخ نکاح با او کند.

برای مطالبه مهریه و یا پرداخت آن قبل از هر اقدامی حتما با مشاوره حقوقی تخصصی مشورت نمایید.

البته در صورت کمبود وقت می‌توانید همین حالا به صفحه اصلی بنیاد وکلا مراجعه کرده و به کمک پیام رسان تخصصی ما با وکیل آنلاین گفتگو نمایید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا