خانوادهطلاق

بررسی امکان طلاق از طریق تنفر و کراهت زوجه از زوج

بسیار از ما سوال شده است، اگر زوجه (زن) در دادگاه اعلام نماید که دلیل طلاق تنفر زوجه از زوج یا کراهت زوجه در طلاق است، امکان طلاق برای او وجود دارد؟

به طور خلاصه باید گفت که صرف تنفر زوجه از زوج از موجبات عسر و حرج محسوب نمی شود که زوجه بتواند بر مبنای آن طلاق بگیرد.

در طلاق خلع اگر زنی چیزی از مال خود یا مهریه را در قبال طلاق می بخشد، نیازمند قبول ان از طرف زوج است.

نوشته های مشابه

همانطور که بسیار گفته شده است در حال حاضر طلاق یک طرفه از سوی زن  منوط به اثبات عسر و حرج از جانب او یا اثبات یکی از شروط دوازده گانه سند ازدواج است که تشخیص آن با دادگاه است.

اگر چه که این مهم را باید در نظر گرفت که وقتی زنی حاضر به گذشت از کلیه حقوق مالی خود از جمله مهریه می شود، حکایت از وخامت اوضاع و سختی زوجه دارد ولی در صورت مخالفت شوهر در کنار آن نیازمند دلیل دیگری برای طلاق می باشد.

بنیاد وکلا به شما کمک می‌کند تا با جستجو و انتخاب متخصصین حقوقی، کار حقوقی خود را با هزینه مشخص و در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهید.

تجربه ما نشان می دهد اگر زنی از طریق عسر و حرج درخواست طلاق به دادگاه بدهد، برای قضات بسیار مهم است که در این راستا زوجه حاضر به گذشت از حقوق مالی خود باشد.

همین بذل مقدار قابل توجهی از مهریه خود دلیل بر صحت ادعای عسر و حرج زوجه می باشد و بسیار شاهد پرونده های بوده ایم که زوجه حاضر به بخشش عمده مهریه در قبال طلاق نبوده و دادگاه عسر و حرج او را نپذیرفته است.

به بیان دیگر می خواهیم این را بگوییم که اولا صرف اعلام تنفر و کراهت از شوهر کفایت برای طلاق نمی کند، مگر شوهر رضایت داشته باشد. 

ثانیا اگر زنی به دنبال گرفتن طلاق از طریق کراهت از شوهر است بهتر است از حقوق مالی خود در این راه صرف نظر کند تا به نتیجه برسد. 

ثالثا معمولا پرونده های طلاق به استناد عسر و حرج زوجه با نبخشیدن عمده مهریه به نتیجه نمی رسد. (گفته شد معمولا و نه تمامی موارد)، اما طلاق از طریق شروط ضمن عقد نکاح کاملا متفاوت است که از موضوع این بحث خارج است.

وکیل خانواده می تواند گره‌گشای پرونده های این چنینی باشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا