خانوادهطلاقطلاق از طرف زن

طلاق غیابی از غایب مفقود‌ الاثر

رفتن به جنگ، سفر یا کار باعث می‌شود که گاهی رفتن پدر یک خانواده، برگشتی نداشته باشد اما برنگشتن به خانه، اشکال مختلفی دارد که یکی از آنها بی ‌اطلاعی بستگان درجه یک و سرانجام، غایب‌ مفقود‌ الاثر شدن است.

حال اینکه تکلیف اموال و همسر یک غایب مفقود‌ الاثر چه می‌شود، یکی از موضوعاتی که در دادگاه خانواده مطرح و به آن رسیدگی می‌شود طلاق غیابی از غایب مفقود‌ الاثر است.

تعریف واژه غایب مفقود‌ الاثر در قانون مطابق ماده‌ ۱۰۱۱ قانون مدنی، غایب مفقود الاثر به کسی گفته می‌شود که از غیبت او مدت مدیدی گذشته باشد و از او به هیچ وجه خبری به دست نیاید که در چنین شرایطی غایب مفقود الاثر دارای وضع حقوقی خاصی بوده و حقوق و تکالیفی نیز برای او در قانون مقرر شده است.

در خصوص اینکه غایب مفقود الاثر حکم فرد زنده را دارد یا فرد فوت شده،  طبق ماده ۱۰۱۹ قانون مدنی، حکم موت فرضی غایب در موردی صادر می‌شود که از تاریخ آخرین خبری که از حیات او رسیده است، مدتی گذشته باشد که عادتا چنین شخصی زنده نمی‌ماند.

برای دریافت راهنمایی بهتر می‌توانید از مشاوره حقوقی تلفنی و حضوری ما بهره‌مند شوید.

طلاق غیابی از غایب مفقود‌ الاثر

مدت زمانی که قاضی با احتساب آن به این نتیجه می‌رسد که حکم موت فرضی صادر کند، حداقل ۳ سال و حداکثر ۱۰ سال از تاریخ آخرین خبر غایب است.

نکته دیگری که در زمان مورد اشاره وجود دارد، سن غایب مفقود الاثر است که اگر سن او به علاوه آخرین خبری که از وی به دست آمده باشد، به بالای ۷۵ سال برسد، حکم موت فرضی در خصوص آن هم صادر می‌شود.

در غالب مواردی که برای دو حوزه همسر و اموال غایب مفقود‌ الاثر تصمیم‌گیری می‌شود، درباره اموال غایب مفقود‌ الاثر  باید اشاره نمود که در برخی مواقع امکان تعیین تکلیف قبل از غیبت فرد وجود داشته و این کار را انجام داده که دیگر نیازی به رای دادگاه نیست و گاهی هم فرد مورد نظر، به فرد دیگری وکالت اموال خود را می‌دهد که وکیل هم موظف است طبق قانون، وضعیت اموال غایب مفقود‌ الاثر را مدیریت کند.

اما گاهی شرایط به گونه‌ای است که غایب مفقود‌ الاثر در خصوص اموالش تعیین تکلیفی نکرده که باید با نظر دادگاه درباره آن رای صادر شود.

در این زمان دادگاه با تعیین یک قیم یا امین و معرفی او به خانواده غایب مفقود‌ الاثر، در خصوص تقسیم اموال یا سرانجام دارایی غایب مفقود‌ الاثر تصمیم‌گیری می‌کند؛ نکته این قانون در این است که تمام این تصمیمات و ارائه اموال به وراث، مشروط به گرفتن تضمین انجام می‌شود.

طلاق غیابی از غایب مفقود‌الاثر

شرایط حقوقی برای طلاق غیابی از غایب مفقود‌ الاثر

تعیین تکلیف همسر غایب مفقود‌ الاثر

قانون‌گذار در خصوص همسری که از شوهرش بی‌اطلاع است عنوان کرده که باید حتما ۴ سال از غیبت شوهر گذشته باشد و بعد از آن با مراجعه به دادگاه و اعلام وضعیت خود، دادگاه به روزنامه‌های کثیر الانتشار آگهی می‌کند و اشخاصی را که ممکن است از غایب خبری داشته باشند دعوت خواهد کرد تا اطلاعات خود را در اختیار دادگاه بگذارند.

اگر یک سال هم از مدت آگهی بگذرد و هیچ خبری از غایب مفقود‌ الاثر نشود، سپس زن می‌تواند طلاق غیابی بگیرد.

در صورتی که تمام اموال غایب مفقود‌ الاثر مشخص نباشد و رای امین و قاضی صادر شده و اجرا شود و بعد از مدتی مشخص شود که فلان ملک یا فلان وسیله هم برای غایب مفقود‌ الاثر بوده، در این شرایط از وکیل آنلاین پرسیده می‌شود که تکلیف آن اموال باقی مانده چه می‌شود؟

در صورتی که وراث از یک دارایی مطلع باشند و به عمد نگویند تخلف و جرم محسوب می‌شود و مطابق قانون با آن برخورد می‌شود اما در صورتی که وراث از آن بی‌خبر باشند و بعدا طی بررسی‌هایی مشخص شود، با رسیدن بخشی از آن به دولت، برای وراثی که باقی ماندند، تقسیم می‌شود که تمام اینها هم منوط به رای قاضی خواهد بود.

این حقوقدان در پایان بر این نکته تاکید می‌کند که در غالب موارد، دادگاه برای تمام اموال از وراث تضمین‌هایی می‌گیرد تا در صورت برگشتن غایب مفقود‌ الاثر، بتواند وی به اموال خود دسترسی داشته باشد. اگر درباره پرونده غایب مفقود الاثر به مشورت نیاز دارید می‌توانید با مشاوره حقوقی بنیاد وکلا مشورت کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا