کیفری (جرائم)

آشنایی با سامانه ۱۹۷ پلیس

با راه‌اندازی مرکز نظارت همگانی بازرسی کل ناجا (۱۹۷) در سال ۱۳۹۳ پلی ۲۴ ساعته برای ارتباط شهروندان با ناجا ایجاد شد.

سامانه ۱۹۷ پل ارتباطی ناجا با مردم جهت ثبت شکایات و انتقادات در مهر ۹۳ توسط فرمانده وقت نیروی انتظامی راه اندازی شد.

این سامانه بصورت تمام وقت در هر ساعت از شبانه روز آماده خدمتگزاری به هموطنان عزیز می‌باشد.

آشنایی مردم از سامانه ۱۹۷ پلیس چقدر است؟

اعتقاد پلیس آن است که مردم چشم بیدار جامعه است و هرکاری با مشارکت آنان به موفقیت می‌رسد و اصلی‌ترین هدف راه‌اندازی این سامانه تعامل سازنده مردم با نیروی انتظامی است.

حذف مسافت‌ها از دیگر اهداف راه‌اندازی این سامانه بود و پیشتر مردم برای حل مشکلات خود از استان‌های مختلف هزینه‌های بسیار مادی و زمانی می‌کردند تا به نتیجه برسند و گاهی در میان راه در پیگیری موضوع  باز می‌ماندند.

اما خوشبختانه با راه‌اندازی این سامانه در مهر ۹۳ ارتباط مستقیم میان مردم و مسئولان سرعت و قوت گرفت و مسافت به طور کامل حذف شد و نیازی به حضور فیزیکی در واحد بازرسی نیست و فقط با یک تماس می‌شود گزارش‌‌های خود را ثبت کرد.

راه‌اندازی سامانه ۱۹۷ یک بازدارندگی را نزد ماموران پلیس ایجاد کرده است و میزان رضایت شهروندان از این مرکز هرساله افزایش می‌یابد و این کاملا در آمارهای دریافتی مشهود است.

آشنایی مردم از سامانه ۱۹۷ پلیس چقدر است؟

نکته‌ای که در این قسمت باید ذکر شود این است که سامانه ۱۹۷ محل پیگیری مشکلات مردمی در حوزه انتظامی و امنیتی است و فقط مختص شهروندان عادی است و پرسنل انتظامی اعم از خانواده سربازان وظیفه و کارکنان پایور اگر شکایاتی از ماموران پلیس دارند می‌بایست از طریق سامانه ۱۴۷ مشکلات خود را پیگیری کنند.

در ۱۹۷ سرعت بخشیدن در اجرای فرآیندها و روند کار مراجعه‌کنندگان، جلب مشارکت مردمی، افزایش منزلت اجتماعی پلیس، ایجاد بستر تصمیم سازی برای فرماندهان و مدیران ناجا، ایفای نقش بازدارندگی از بروز جرم و تخلفات در بین کارکنان با تغییر رفتاری و گفتاری در آن‌ها به هنگام مواجهه با شهروندان مطالعه می شود.

شهروندان می‌توانند موضوعات زیر را در کلانتری‌های شهر با مراجعه پیگیری نمایند و مغایرت با هرکدام از آنها را در زمان‌بندی‌های زیر که توسط پلیس به عنوان استاندارد برای رسیدگی به مراجعات مردمی در نظر گرفته شده بخواهند و شکایات خود را به این سامانه گزارش کنند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به آن رسیدگی شود.

آشنا شدن شهروندان با حقوق شهروندی و نیز آگاهی از برخی قوانین ناجا می‌تواند آنان را برای انجام امور اداری راهنمایی کند.

به گفته کارشناسان کارکنان نیروی انتظامی در موقعیت‌های شغلی خود در جامعه به طور دائم دچار ابهامات و معماهای اخلاقی هستند که علاوه بر خود کنترلی، نظارت و بازرسی روی کلیت آنها نیز ضروری است و مردم به خوبی می‌توانند از عهده این کار برآیند.

پلیس معتقد است که رفتار نامناسب یک مامور قانون‌گریز می‌تواند زحمات و خدمات گسترده نیروهای انتظامی را تحت‌تاثیر قرار بدهد و باعث بروز احساسات منفی در مورد این نیرو نزد افکار عمومی شود.

پلیس همواره از طریق رسانه‌های مختلف میزان زمان لازم برای تشکیل پرونده‌های مختلف را اطلاع‌رسانی کرده است و از شهروندان خواسته است که اگر هنگام مراجعه به کلانتری‌های مختلف سطح کشور این زمان طول کشید می‌توانند با شماره ۱۹۷ تماس بگیرند و فورا این موارد را گزارش دهند.

این زمانبندی‌ها به شرح ذیل است:

 • الف) برای تشکیل پرونده‌های مقدماتی و خدمات قضایی از لحظه ورود به کلانتری تا خاتمه حداکثر یک ساعت و برای تشکیل پرونده مقدماتی قتل، خودکشی و فوت حداکثر دو ساعت زمان نیاز است.
 • ب) ارجاعات قضایی مانند حکم جلب، تحقیق و ابلاغ قضایی ظرف ۲۴ ساعت باید انجام شود.
 • ج) ارسال پرونده مقدماتی به مشاوره و مددکاری اجتماعی حداکثر سه ساعت به زمان نیاز دارد.
آشنایی مردم از سامانه ۱۹۷ پلیس چقدر است؟

پلیس همچنین در اطلاعیه‌های خود از شهروندان خواسته تا در هنگام مراجعه به کلانتری‌ها در صورت مواجه با تخلفات زیر فورا با این سامانه تماس بگیرند و گزارش خود را به واحد بازرسی اعلام کنند.

 1. اخذ بی‌مورد مدارک
 2. عدم پاسخگویی به موقع به مراجعین به دلایلی همچون صرف صبحانه، ناهار و یا برگزاری مراسم
 3. افشای اطلاعات موضوع پرونده توسط کارکنان کلانتری
 4. تغییر موضوع شکایت توسط ماموران کلانتری
 5. عدم عودت وسایل شخصی و مدارک اخذ شده از مراجعان
 6. مفقود شدن مدارک مراجعان
 7. عدم رعایت حقوق شهروندی و استفاده از الفاظ نامناسب و برخورد فیزیکی
 8. سهل انگاری در اجرا و ابلاغ احکام قضایی
 9. موکول نمودن امور ارباب رجوع به روز بعد با توجه به جدول زمان رسیدگی
 10. کم و زیاد کردن اوراق پرونده
 11. عدم تشکیل به موقع پرونده به هنگام مراجعه شکات با توجه به جدول زمان رسیدگی
 12. مطالبات نامشروع و غیرقانونی
 13. عدم تشکیل پرونده در کلانتری حتی اگر موضوع در حوزه دیگری اتفاق افتاده باشد.

پلیس راهور نیز همواره از شهروندان درخواست کرده است که اگر مامور پلیسی هنگام اعمال قانون درخواست رشوه کند، فورا گزارش خود را به این سامانه اطلاع دهند تا هرچه سریعتر با مامور قانون‌گریز برخورد شود.

به هر رو با توجه به تاثیرات مطلوب این طرح امیدواریم شاهد آن باشیم که در ماه‌ها و سنوات آتی در برخورد رفتار کارکنان ناجا شاهد تعالی و توفیقات ویژه‌ای باشیم و این طرح بتواند در ارتقای استانداردسازی رفتار ماموران نیروی انتظامی تاثیرگذار باشد.

 

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۸ رای

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا