کیفری (جرائم)مواد مخدر

چرا باید برای جرایم مواد مخدر به وکیل دادگستری مراجعه نماییم؟

 یکی از معضلات بسیار بزرگ جامعه بشری که نسل انسان و انسانیت را به شدت مورد تهدید قرار داده است، ناهنجاری های مربوط به مواد مخدر است، بدین ترتیب تمامی کشورها قوانین بخصوصی در زمینه مقابله با جرائم مربوط به مواد مخدر تدوین نموده اند.

این امر سبب ایجاد تخصصی به نام وکیل مواد مخدر در عرصه علم حقوق و وکالت  دادگستری گردیده است.

وکلای  دادگستری مواد مخدر یکی از شاخه های بسیار نا آشنای امور وکالت بوده و تعداد وکلایی که در سطح داخلی تخصص لازم را در این زمینه داشته باشند بسیار کم است.

کار یک وکیل مخدر چیست؟

البته بیشتر افراد جامعه در این پندار هستند، که اگر ارتکاب این جرم افرادی را اجرا کنند، دیگر خود مسئولیت کیفری ندارند، اما غافل از اینکه طبق ماده ۱۸ قانون مبارزه با مواد مخدر در هر کس برای ارتکاب هر یک از جرایم موضوع این قانون اشخاصی را اجرا کند یا به خدمت گمارد یا فعالیت آنها را سازماندهی کند یا مدیریت کند و از فعالیت‌های مذکور پشتیبانی مالی یا سرمایه گذار نماید مجرم محسوب می شود و حتی ممکن است عنوان مجرمانه به او خطاب شود و مجازات اعدام در پیش روی او می باشد.

نکته قابل ذکر این است که با توجه به اینکه معتادان که مبادرت به درمان ترک اعتیاد ننمایند مجرمند، یعنی مجرم دانستن معتادان را معلق به عدم مبادرت به درمان و ترک اعتیاد کرده است، اما افسوس که در جامعه این موضوع نادیده گرفته شده است.

چرا نیاز به وکیل دادگستری مواد مخدر داریم؟

اما سوال اینجاست که آیا ما در مورد جرایم مواد مخدر نیاز به وکیل داریم و یا بهترین وکیل مواد مخدر باید چه ویژگی هایی داشته باشد، از آنجایی که جرایم مواد مخدر می تواند زیر مجموعه ای از جرایم علیه آسایش عمومی و نظم و امنیت و سلامت جامعه باشد، قانونگذار نسبت به مجازات این گونه از مجرمین تاکید زیادی داشته است، نسبت به یک سری موارد که مرجع قضایی طبق مواد ۳۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری متهم با ملزم به تعیین وکیل می کند.

گذشته از الزام قانون آیین دادرسی کیفری از بعد اصول حقوقی و انصاف نیاز به وکیل در جریان مواد مخدر را کاملا مبهم دانسته است از این نظر و نمونه بارز این موضوع این است که طرف به طور اجبار و اکراه وارد چرخه مواد مخدر شده و یا طرف بدون آگاهی از سوء نیت مجری ناخودآگاه و ناخواسته وارد سیستم شده است.

بهترین وکیل دادگستری  مواد مخدر

مانند راننده ای که ناخواسته عامل حمل مواد مخدر شده است و یا موجری که مستاجران آن کارگاه تولید مواد مخدر و یا به اصطلاح آشپزخانه ایجاد کرده است که در آن کار تولید مواد مخدر صنعتی می باشد و یا مسائلی از این قبیل است که نیاز به وکیل مجرب و حاذق را می طلبد که بتواند از قربانیان این جرایم که توسط باندهای قاچاق و مجرمین خطرناک تحمیل افراد عادی شده است را بتواند به نحو منصفانه دستگاه قضا را در صدور و اجرای عادلانه یاری کند و بتواند عدم سوء نیت عام متهمین را احراز کند.

اما در مورد ویژگی بهترین  وکیل مواد مخدر باید گفت می‌توان در مورد جرایم این چنینی حدود مرزی قایل شد اما می‌توان یک سری ویژگی‌های وکیل مواد مخدر یا بهترین وکیل مواد مخدر را بررسی کرد یک وکیل خوب مواد مخدر باید وکیلی باشد، در این زمینه پرونده هایی را بررسی کرده است و یا به اصول رسیدگی و یا دفاع در مورد پرونده های کیفری مواد مخدر که در دادگاه انقلاب مورد رسیدگی قرار می گیرد، شاخه کامل داشته باشد .

نکته بعدی که در مورد بهترین وکیل مواد مخدر این است که باید جسارت لازم و کافی را داشته باشد؛ زیرا جرایم مواد مخدر از جرایمی است که توسط باندهای قاچاق حرفه‌ای و افراد خطرناک و جانی رخ می‌دهد.

یعنی کسانی که در این جرم به فعالیت مشغولند برایشان وجدان، دین، ایمان و شرایط معنایی ندارد و به راحتی دست به کشتن انسانها می زنند و برای این موضوع کسی را می‌خواهد که در این تیم مواد مخدر پرونده های این چنینی را پیگیری کرده باشد و جسارت کامل و لازم را برای پیشبرد اهداف قربانی جرم داشته باشد وکیل مجرب همچنین باید جسارت داشته باشد و برای دفاع از قربانی که هر لحظه در آستانه از دست دادن جان خود است کمر همت ببندند.

جرائم مربوط به مواد مخدر را می توان به چند دسته کلی تقسیم بندی نمود که عبارتند از:

 • کشف هر گونه ماده ای که از لحاظ علمی ، بتوان نام مواد مخدر را بر آن اطلاق نمود؛
 • هرگونه ساخت، تبدیل و یا تولیدی که منتج به ماده مخدره گردد؛
 • هرگونه نقل و انتقالی در این زمینه از قبیل: صادرات، واردات، توزیع، ارسال و … ؛
 • خرید و فروش هر نوع مواد مخدر؛
 • هرگونه نگهداری و یا پنهان کردن مواد مخدر حتی اگر برای منافع شخصی نباشد؛
 • هرگونه استعمال مواد مخدر از قبیل مصرف اعتیادی، تفننی، تفریحی و یا اتفاقی؛
 • هر گونه مباشرت و یا معاونت و مداخله در جرائم مربوط به مواد مخدر

 در مورد ویژگی بهترین وکیل مواد مخدر باید گفت می‌توان در مورد جرایم این چنینی حدود مرزی قایل شد اما می‌توان یک سری ویژگی‌های وکیل مواد مخدر یا بهترین وکیل مواد مخدر را بررسی کرد یک وکیل خوب مواد مخدر باید وکیلی باشد در این زمینه پرونده هایی را بررسی کرده است و یا به اصول رسیدگی و یا دفاع در مورد پرونده های کیفری مواد مخدر که در دادگاه انقلاب مورد رسیدگی قرار می گیرد، شناخت کامل داشته باشد نکته بعدی که در مورد بهترین وکیل مواد مخدر این است که باید جسارت لازم و کافی را داشته باشد.

جاسازی و گذاشتن مواد مخدر در ماشین و منزل دیگری

بسیار اتفاق افتاده است که افراد با هر نیت و قصدی، مواد مخدر از هر نوع و جنس را در ماشین یا خانه دیگری جاسازی کرده و سپس ماموران مواد مخدر از حمل مواد مخدر مطلع شده و نسبت به کشف مواد مخدر و دستگیری و مجازات فردی که مواد مخدر در منزل او یافت شده اقدام می نمایند.

دفاع از اتهام حمل مواد مخدر

در چنین مواردی کار شما بسیار سخت می شود زیرا که جنس یا مواد در ماشین یا خانه شما یافت شده و بی دلیل هم نمی توان کسی را متهم به جاسازی مواد مخدر در منزل دیگری کرد، در این موارد شما حتما باید از وکیل دادگستری متخصص مواد مخدر برای دفاع از اتهام حمل مواد مخدر استفاده کنید.

جاسازی مواد در وسایل دیگران

جاسازی مواد در وسایل دیگران من جمله جرایمی است که معمولا با نیت دشمنی با طرف مقابل انجام می شود، اگر فرد متهم بتواند جاسازی مواد توسط افراد دیگر را اثبات کند، آنها به مجازات همان جرم محکوم خواهند شد.

یعنی اگر فرد متهم تا قبل از اثبات جاسازی مواد محکوم به پرداخت ۳۰میلیون تومان و ۷۴ ضربه شلاق شده بود پس از اثبات جاسازی، فردی که جاسازی کرده به مجازات مذکور محکوم خواهد شد.

چند نوع از مواد مخدر مصرفی

در این نوشتار قصد داریم شما را با تعدادی از مواد مصرفی پر مصرف را معرفی کنیم، در ادامه به برسی تخصصی تر هر نوع از مواد و بیان مجازات آنها و همچنین نحوه دفاع از تهام مواد مخدر را بیان خواهیم نمود.

تریاک

پر مصرف ترین مواد مخدر در بین ایرانی ها است که تهیه کردن آن نیز کار چندان سختی نیست، این ماده به سرعت اما کوتاه مدت درد شما به خصوص دردهای جسمانی را کاهش می دهد اما پس از گذشت اثرات دردی به  نسبت شدیدتر را به شما تحمیل می کند که شما را مجاب به مصرف دوباره کند، در ابتدای ترک تریاک، معتاد به مدت۱۵ روز در قرنطیه بوده و اصطلاحا سم زادیی می شود.

نگهدای، خرید، فروش تریاک جرم است اما ابتداعا با معتادن تریاک به مانند بیمار رفتار شده و از مراکز ترک اعتیاد برای درمان آنها استفاده می شود.

اگر در طی این مدت پاک شوند و بتوانند از مرکز ترک اعتیاد مورد اعتماد قوه قضائیه گواهی سلامت بگیرند، تعقیب کیفری مصرف کنندگان متوقف خواهد شد اما فروشندگان همچنان به مجازات کیفری سنگین فروش تریاک محکوم خواهند شد.

حشیش

از دل طبیعت به دست می آید به حشیش سیگاری نیز گفته می شود و یکی از نشانه های ان قرمزی بیش از حد درون چشم می باشد، به گونه ای که انگار فرد مدت هاست که نخوابیده است، آن را به طرق مختلفی مانند جاسازی در سیگار مصرف می کنند، در دراز مدت باعث تشنج و آسیب های مغزی می شود.

مجازات حشیش بسته به مقدار این ماده متفاوت است.

در ادامه به مجازات مصرف و فروش و حمل حشیش اشاره خواهیم کرد.

هروئین

از بدترین و نابودکننده ترین نوع مخدر ها است، در باره مدت زمان درمان مقدارمعینی را نمی توان بیان کرد اما مرحله اول درمان که مربوط به پاکسازی شخص معتاد می باشد که ۷ تا ۱۰ روز طول می کشد، هروئین ها خود انواع مختلی دارند، یکی از نشانه های این افراد عرق کردن بیش از حد می باشد، میزان مجازات حمل هروئین بسته به میزانی حمل از ۲۲ ضربه شلاق تا اعدام و گرفتن تمامی اموال می باشد.

البته در مواردی به کمک وکیل دادگستری  متخصص در امور مواد مخدر می توان این مجازات ها را تقلیل  و کاهش داد و در برخی از موارد آنها را به جزای نقدی تبدیل کرد.

حکم اعدام در جرائم مربوط به مواد مخدر

با توجه به قانون مبارزه با مواد مخدر، حکم اعدام مشمول چهاردسته از جرائم مربوط به مواد مخدر و حمل میزان معینی از مواد مخدرهای صنعتی و غیرصنعتی می باشد.

چهار دسته ای که به علت نوع عمل ارتکابی محکوم به اعدام می باشند، عبارتند از:

 • اگر ارتکاب جرائم مربوط به مواد مخدر با حمل سلاح گرم و یا استفاده از آن به قصد مقابله با ماموران مبارزه با مواد مخدر و یا دیگر نیروهای انتظامی باشد؛
 • در صورتی که مجرم مورد نظر، نقش اساسی از جمله سردستگی، پشتیبانی مالی و یا سرمایه گذار اصلی در حیطه ارتکاب جرم مورد نظر را داشته باشد.
 • در صورتی که مجرم از نوجوانان و کودکان زیر هجده سال ویا از مجانین جهت ارتکاب جرم استفاده نموده باشد؛
 • در صورتی که فرد محکوم، سابقه محکومیت به اعدام و یا حبس ابد و یا بیش از پانزده سال حبس را به موجب قانون مواد مخدر داشته باشد.

همچنین ممکن است مجرم، جزء هیچ کدام از دسته های مذکور نباشد اما با توجه به میزان مواد مخدر مندرج در پرونده، به حکم اعدام و دیگر محکومیت های مشدد محکوم گردد.

پرونده های مربوط به مواد مخدر بسیار حساس و پیچیده بوده که باید به متخصص آن، وکیل  دادگستری مواد مخدر مراجعه شود.

ادله اثبات جرائم مربوط به مواد مخدر

ادله اثبات جرائم مربوط به مواد مخدر به دو دسته کلی تقسیم می گردند؛ ادله عام و ادله خاص. ادله عام شامل اقرار و شهادت شهود می باشد، اما ادله خاص عبارتند از: علم قاضی، قرائن و امارات، کارشناسی و ادله بیوژنتیک.

علت تمایز این دو نوع ادله از همدیگر این است که اصولا در جرائم کیفری، ادله عام یکسان می باشند، در حالی که نحوه انجام و بکارگیری ادله خاص در خصوص هر جرمی با دیگر جرائم متفاوت است.

ادله عام از اهمیت بسیار زیادی در دعاوی کیفری برخوردارند و معمولا تعیین کننده ترین ادله برای مسیر یک دادرسی می باشند.

مرجع رسیدگی به جرائم مربوط به مواد مخدر

طبق ماده ۳۰۳ قانون آیین دادرسی کیفری، رسیدگی به جرائم مربوط به مواد مخدر در صلاحیت دادگاه انقلاب می باشد.

آرای غیر قطعی این دادگاه بر طبق سیستم وحدت قضایی، قابلیت اعتراض در دادگاه تجدید نظر استان و آرای غیر قطعی بر طبق سیستم تعدد قضایی، قابلیت اعتراض در دیوان عالی کشور را دارند.

وکیل مواد مخدر به قوانین مدون و آیین دادرسی کیفری اشراف کامل داشته و می تواند نظر به تجربه و دانش تخصصی خود نهایت دفاع را از موکل خاطی به عمل آورد.

نا گفته نماند تعرفه بالای  برخی پرونده های وکالتی در زمینه جرائم مربوط به مواد مخدر، بسیاری ازمردم را از رجوع به وکیل مواد مخدر در چنین پرونده هایی باز می دارد و سبب می شود تا مردم خودشان بی آنکه تخصص لازم را در زمینه دفاع از متهم جرائم مواد مخدر داشته باشند، به دفاع از خود در  چنین پرونده های دشوار و حساسی بپردازند که در نهایت سبب ناکامی در پرونده و تضییع حق متهم می شود.

باید دقت نمود در این زمینه حتما به وکیل کیفری متخصص در امور مواد مخدر رجوع کرد.

قانون گذار با جرم انگاری کردن در این زمینه ضمن حفظ نظم و آرامش جامعه اقدام به برخورد با مجرمین افیون های اعتیاد آور کرده است و ضمانت اجراهای سنگینی برای آن جرایم در نظر گرفته است که از جمله آن، در قانون مبارزه با مواد مخدر عبارتند از:

 • اعدام
 1. جرایم موضوع بند ۴ ماده ۴ ( خرید و فـروش و توزیـع بیش از ۵ کیلوگرم تریاک و … )
 2. جرایم موضوع بندهای ۴، ۵، ۶ ماده ۵٫
 3. جرم موضوع ماده ۶ ( در صورتی که مجموع مواد مخدر موضوع بند های ۱ و ۲ و۳ ماده ۴ در اثر تکرار به بیش از ۵ کیلو گرم برسد )
 4. جرم موضوع بند ۶ ماده ۸ ( خرید و فروش و توزیع بیش از ۳۰ گرم هروئین و … )
 5. جرم موضوع ماده ۹ ( در صوتی که مجموع مواد مخدر موضوع بندهای ۱ تا ۵ ماده ۸ در اثر تکرار بار چهارم به ۳۰ گرم برسد )
 6. جرم موضوع ماده ۱۱
 • حبس

جرایم موضوع مواد ۲-۴-۵-۶-۸-۹-۱۲-۱۴-۲۱-۲۲-۲۳-۲۶-۲۷-۴۰

 • شلاق

جرایم موضوع مواد ۲-۳-۴-۵-۸-۹-۱۲-۱۶-۱۹-۲۰-۲۱-۲۲-۲۶-۲۷-۴۰

 • جزای نقدی

جرایم موضوع مواد ۲-۳-۴-۵-۸-۱۴-۱۶-۱۹-۲۰-۴۰

 • مصادره اموال
 1. بند ۴ ماده ۴ و تبصره ماده ۴
 2. بندهای ۴-۵-۶ ماده ۵
 3. بند ۶ ماده ۸ و تبصره ۱ ماده ۸
 4. ماده ۱۳
 5. ماده ۱۴
 6. ماده ۴۰

عوامل موثر در تعیین مجازات

با توجه به میزان و انواع مجازات های مجرمین مواد مخدر، متوجه می شویم که قانون گذار این عوامل را در تعیین مجازات در نظر گرفته است.

علل عینی و شخصی، یعنی توجه به شرایط و ویژگی های خاص مرتکب می شود مثل انگیزه، سابقه، سمت، نحوه ارتکاب، وضعیت معاش، وضع خانوادگی و…

در کنار عوامل فوق که گاهی منجر به کاهش و گاهی سبب افزایش میزان و شدت مجازات می شوند، عوامل دیگری می باشند که قطعا منجر به شدت ضمانت اجرای کیفری می شوند، مانند: تعدد و تکرار جرم. البته نباید فراموش کرد که آزادی مشروط، توبه، کیفیات مخففه و تعلیق اجرای مجازات نیز نمونه های کاهش ضمانت اجرای کیفری جرایم مواد مخدر می باشند

چگونه کار خود را به بهترین وکیل وکالت مواد مخدر بسپاریم؟

در مورد ویژگی بهترین وکیل مواد مخدر باید گفت نمی‌توان در مورد جرایم این چنینی حدود مرزی قایل شد اما می‌توان یک سری ویژگی‌های وکیل مواد مخدر یا بهترین وکیل مواد مخدر را بررسی کرد.

نکته بعدی که در مورد بهترین وکیل مواد مخدر این است که باید جسارت لازم و کافی را داشته باشد.

 در مورد ویژگی بهترین  وکیل مواد مخدر باید گفت می‌توان در مورد جرایم این چنینی حدود مرزی قایل شد اما می‌توان یک سری ویژگی‌های وکیل مواد مخدر یا بهترین وکیل مواد مخدر را بررسی کرد.

یک وکیل خوب مواد مخدر باید وکیلی باشد در این زمینه پرونده هایی را بررسی کرده است و یا به اصول رسیدگی و یا دفاع در مورد پرونده های کیفری مواد مخدر که در دادگاه انقلاب مورد رسیدگی قرار می گیرد، شناخت کامل داشته باشد.

نکته بعدی که در مورد بهترین وکیل مواد مخدر این است که باید جسارت لازم و کافی را داشته باشد.

بهترین وکلای دادگستری برای جرایم مواد مخدر وکلایی هستند که تخصص وکالت مواد مخدر دارند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا