لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۳۷۰ بازدید ۰ دیدگاه

فسخ نکاح چیست؟ و موارد آن

فسخ نکاح چیست؟ و موارد آن
سها آگهی
مشاوره حقوقی تلفنی فسخ نکاح
با سها آگهی همیار ارشد بنیاد
۴.۹ بر اساس (۹۹) دیدگاه مشتریان
قیمت
۳۵,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

یکی از مواردی که باعث می شود عقد ازدواج میان زوجین منحل شود ، فسخ نکاح است.

فسخ نکاح به این معناست که در صورت وجود پاره ای از موارد مقرر قانونی، زن یا مرد بتوانند ازدواج را فسخ کنند.

فسخ نکاح، با طلاق متفاوت است و بدلیل اینکه اصل بر لازم بودن عقد ازدواج است، طرفین تنها می توانند تنها در صورت وجود مواردی که در قانون مدنی از آنها نام برده شده است، ازدواج را فسخ کنند.

موارد فسخ نکاح را می توان شامل عیوب زن، عیوب مرد و عیوب مشترک میان زن و مرد می باشند، بنابراین، در این مقاله به این می پردازیم که فسخ نکاح چیست و موارد فسخ نکاح کدامند.

فسخ نکاح چیست؟

به موجب ماده 1120 قانون مدنی، عقد دائم به فسخ یا طلاق منحل می شود.

بر این اساس، یکی از مواردی که به موجب آن عقد می تواند انحلال پیدا کرده و زوجین از هم جدا شوند، فسخ نکاح می باشد، بنابراین، در قانون مدنی موارد فسخ نکاح پیش بینی شده است و عیوب مرد و زن بطور جداگانه مورد اشاره قرار گرفته اند.

بطور کلی فسخ نکاح زمانی می تواند مورد تقاضای زن یا مرد قرار بگیرد که یکی از عیوبی که مطابق فقه و قانون مدنی بری هر کدام از آنها شناخته شده اند وجود داشته باشد؛ یعنی فسخ نکاح فقط در صورتی است که عیوب مذکور در زن یا مرد به اثبات برسد.

همانطور که از این ماده مشخص است، فسخ نکاح با طلاق متفاوت است و هر کدام از آنها شرایط و آثار ویژه خود را دارند، بعنوان مثال اگر یکی از زوجین بخواهد ازدواج را فسخ کند، باید یکی از موارد فسخ نکاح را در مورد طرف مقابل به دادگاه ثابت کند، اما در طلاق، اثبات این موارد ضرورتی ندارد.

نکته قابل توجهی که در این خصوص وجود دارد این است که هر یک از طرفین که قبل از عقد بداند که طرف مقابل یکی از عیوب مذکور را دارد، دیگر بعد از عقد حق فسخ را نخواهد داشت، بدلیل اینکه مبنای ایجاد حق فسخ آن است که اشخاص دچار ضرری نادانسته و ناخواسته از جانب طرف دیگر نشوند.

حال اگر خود شخص با علم و آگاهی نسبت به عیوب طرف مقابل اقدام به انعقاد عقد کرده باشد، دیگر نمی توان حق فسخی را برای او در نظر گرفت.

بعلاوه اینکه حق فسخ یک حق فوری است؛ به همین دلیل در صورتی که یکی از زوجین متوجه بشود طرف مقابل دارای یکی از عیوب مذکور در قانون مدنی است، همان وقت باید اقدام به فسخ نکاح کند؛ یعنی اینکه نمی توان پس از گذشت مدت زمان زیادی از عقد ازدواج، عقد را بر مبنای موارد حق فسخ، فسخ نمود.

موارد فسخ نکاح کدامند؟

بر اساس قانون مدنی، موارد فسخ نکاح را می توان شامل عیوب زنان و عیوب مردان و جنون بعنوان عیبی مشترک میان زنان و مردان دانست.

در ماده 1122 قانون مدنی، عیوب مرد برای فسخ نکاح را می توان شامل خصاء، عَنَن و مقطوع بودن آلت تناسلی دانست.

علاوه بر این، عیوب زنان برای فسخ نکاح شامل قَرَن، جُذام ، بَرَص، اِفضاء، زمین گیری و نابینایی از هر دو چشم دانست.

همچنین، جنون را نیز می توان بعنوان عیبی که در میان مردان و زنان مشترک می باشد و هریک از زوجین می تواند با استناد به آن نکاح را فسخ کند.

سها آگهی
مشاوره حقوقی تلفنی فسخ نکاح
با سها آگهی همیار ارشد بنیاد
۴.۹ بر اساس (۹۹) دیدگاه مشتریان
قیمت
۳۵,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.