جرایم اینترنتیکیفری (جرائم)

مجازات انتشار فیلم، عکس و صدا دیگران بدون اجازه آنها چیست؟

متاسفانه این روزها افراد با تهدیدات و اعمال نسنجیده اقدام به انتشار عکس ها و فیلم های خصوصی دیگران می کنند که این کار باعث نابودی زندگی چندین و چند نفر می شود.

این افراد احتمالا از اینکه عمل آنها جرم است و از طریق پلیس و مراجع قضایی به راحتی پیگیری می شود، آگاهی ندارند.

نوشته های مشابه

لکه دار کردن آبروی دیگران با انتشار عکس و فیلم خصوصی آنها و یا ساختن پیج های جعلی باعث شده است که قانونگذار برای حفظ حیثیت افراد مقرراتی در این زمینه پیش بینی کند تا افرادی که اقدام به انجام این قبیل اعمال غیر قانونی می کنند، به مجازات برسند.

از این رو در این مقاله به بررسی مجازات انتشار فیلم، عکس و صدا دیگران بدون اجازه آنها، مجازات تغییر فیلم، عکس و صدا دیگران و انتشار آن می پردازیم. 

مجازات انتشار فیلم ، عکس و صدا دیگران بدون اجازه آنها

طبق ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه ای، هر کس بدون اجازه دیگری، به وسیله سیستم های رایانه ای یا مخابراتی از جمله گوشی همراه، کامپیوتر و غیره اقدام به انتشار فیلم، تصویر، صدا یا اسرار دیگری کند یا آنها را در دسترس دیگری قرار دهد، مجرم است.

این عمل در صورتی که موجب وارد شدن ضرر با موجب هتک حرمت و حیثیت فرد شود، مجازات مجرم، معادل حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال یا جریمه نقدی از ۵ میلیون تا ۴۰ میلیون ریال را در پی خواهد داشت.

البته در صورت تشخیص قاضی ممکن است هر دو مجازات برای فرد در نظر گرفته شود.

مجازات تغییر فیلم، عکس و صدا دیگران و انتشار آن

در ماده ۱۶ قانون مبارزه با جرایم رایانه ایی، هر کسی که به وسیله سیستم های رایانه ای یا مخابراتی مثل تلفن همراه، لپ تاپ و … فیلم، تصویر و یا صدای دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر کند، مجرم است.

اگر شخص منتشر کننده عکس، فیلم و صدا را تغییر نداده باشد اما از اینکه قبلا توسط فرد دیگری تغییر داده شده اند آگاه باشد، باز هم مجرم محسوب می شود.

مجازات این کار حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال یا جریمه نقدی از ۵ میلیون تا ۴۰ میلیون ریال است و یا اینکه با توجه به نظر قاضی، هر دوی این مجازاتها برای مجرم در نظر گرفته خواهد شد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا