دادسراکیفری (جرائم)

بررسی پرونده‌های مواد مخدر در دادگاه تجدید نظر

شعبه چهارم دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان، فردی را به اتهام حمل حدود ۱۸۸ کیلوگرم مواد مخدر از نوع تریاک به استناد ماده یک و بند ۶ ماده پنج قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و با رعایت ماده ۴۵ قانون الحاقی به تحمل ۲۰ سال حبس تعزیری درجه ۲ و … محکوم کرده است.

فرد محکوم در اجرای ماده ۴۴۲ قانون آئین دادرسی کیفری با اسقاط حق تجدیدنظر خواهی خود در حدود مقررات آن ماده، تقاضای تخفیف مجازات کرده است اما شعبه چهارم دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان مستندا به تبصره ذیل ماده ۴۵ قانون الحاقی به قانون مبارزه با مواد مخدر، درخواست وی را مردود اعلام کرده است.

در پرونده مشابهی، شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی کرمان، فردی را به اتهام حمل ۲۰۰ کیلو حشیش و ۲۷ کیلو و ۶۰۰ گرم تریاک به تحمل ۲۵ سال حبس تعزیری درجه ۲ و … محکوم کرده و محکوم‌علیه در اجرای ماده ۴۴۲ قانون آئین دادرسی کیفری با اسقاط حق تجدیدنظر خواهی خود، تقاضای تخفیف مجازات کرده که این شعبه در اجرای آن ماده، حبس وی را به ۱۹ سال تقلیل داده است.

نوشته های مشابه

در ماده ۴۴۲ قانون آئین دادرسی کیفری آمده است:

در تمام محکومیت‌های تعزیری در صورتی که دادستان از حکم صادره درخواست تجدیدنظر نکرده باشد، محکوم‌علیه می‌تواند پیش از پایان مهلت تجدیدنظر خواهی با رجوع به دادگاه صادرکننده حکم، حق تجدیدنظر خواهی خود را اسقاط یا درخواست تجدید نظر را مسترد و تقاضای تخفیف مجازات کند.

در این صورت، دادگاه در وقت فوق‌العاده با حضور دادستان به موضوع رسیدگی و تا یک چهارم مجازات تعیین شده را کسر می‌کند؛ این حکم دادگاه قطعی است.

در تبصره ماده ۴۵ الحاقی به قانون مبارزه با مواد مخدر هم آمده است:

در مورد جرایم موضوع این قانون که مجازات حبس بیش از پنج سال دارد در صورتی که حکم به حداقل مجازات قانونی صادر شود، جز در مورد مصادیق تبصره ماده (۳۸)، مرتکب از تعلیق اجرای مجازات، آزادی مشروط و سایر نهادهای ارفاقی به استثنای عفو مقام معظم رهبری مذکور در بند (۱۱) اصل یکصد و دهم (۱۱۰) قانون اساسی بهره‌مند نخواهد شد و در صورتیکه حکم به مجازات بیش از حداقل مجازات قانونی صادر شود، دادگاه می‌تواند بخشی از مجازات حبس را پس از گذراندن حداقل مجازات قانونی به مدت پنج تا ده سال تعلیق کند.

نهایتا هیئت عمومی دیوان عالی کشور با صدور رای وحدت رویه شماره ۷۷۲ اعلام کرده است:

ماده ۴۴۲ قانون آئین دادرسی کیفری که مقرر داشته «در تمام محکومیت‌های تعزیری در صورتی که دادستان از حکم صادره درخواست تجدیدنظر نکرده باشد، چنانچه محکوم‌علیه حق تجدیدنظر خواهی خود را اسقاط یا درخواست را مسترد کند، دادگاه به موضوع رسیدگی و مجازات تعیین شده را در حدد مقرر آن ماده تخفیف می‌دهد».

با توجه به سیاق عبارات آن، برای دادگاه افاده تکلیف می‌کند و از این رو از شمول مقررات تبصره ماده ۴۵ الحاقی به قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب ۱۲ مهر سال ۹۶ خارج است و رای شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی کرمان که با این نظر انطباق دارد، به اکثریت آرا صحیح و قانونی تشخیص می‌شود.

این رای طبق ماده ۴۷۱ قانون آئین دادرسی کیفری برای شعب دیوان عالی کشور و دادگاه‌ها و سایر مراجع اعم از قضائی و غیر آن لازم‌الاتباع است.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا