لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

وبلاگ بنیاد وکلا
۱۹۰ بازدید ۰ دیدگاه

صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی

صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی
فرخنده سادات شادخواب
مشاوره حقوقی با فرخنده سادات شادخواب وکیل پایه یک دادگستری کانون وکلا

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

به‌منظور فراهم‌سازی فضای مجازی ویژه خردسالان، کودکان و نوجوانان در چارچوب فرهنگ اسلای-ایرانی برای استفاده مناسب از فضای مجازی و پیشگیری از آسیب‌های احتمالی آن شورای عالی فضای مجازی، «سند صیانت از کودکان و نوجوان در فضای مجازی» را تدوین و تصویب نموده است.

بر اساس این سند مدیریت کلان، راهبری و تدوین الگوی عملیاتی و مقررات عمومی صیانت از خردسالان، کودکان و نوجوانان در فضای مجازی به مرکز ملی فضای مجازی از طریق تشکیل کمیته‌ای با حضور سازمان‌ها و نهادهای مربوطه واگذارشده است؛ این نوشتار از بنیاد وکلا به بخش‌های مهم سند فوق‌الذکر پرداخته است.

صیانت از کودکان و نوجوانان

طبق این سند قرار است مجموعه اقدامات ایجابی و سلبی به‌منظور ایجاد شرایط مناسب برای استفاده مفید، سالم و تعالی‌بخش کلیه افراد کمتر از ۱۸ سال از فضای مجازی و مراقب آنان در برابر آسیب‌های ناشی از آن صورت بگیرد که این گروه‌های سنی بتوانند برحسب سن، جنسیت و دیگر ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی از فضای مجازی بهترین بهره را ببرند و درعین‌حال حقوق ایشان نیز تامین گردد.

سیاست‌های کلان

توسعه محیط‌های صیانت شده بر بستر شبکه ملی اطلاعات، توانمندسازی و آگاه‌سازی اولیاء و مربیان به‌منظور هدایت و حمایت و مراقبت اطفال و نوجوانان، رده‌بندی کلیه محتوا و خدمات و تامین اطمینان و اعتماد، تشویق بخش‌های غیردولتی در ارائه محتوای سالم، تشدید مقابله قضایی و انتظامی با بزهکاران و مجرمان و تهدیدکنندگان امنیت اطفال و نوجوانان، ارتقای سواد فضای مجازی، مراقب‌های روانی در برابر آسیب‌های ناشی از این فضا، ایجاد سازوکار فنی و قانونی سلامت محتوا برای پیشگیری از مخاطرات و توسعه همکاری بین‌المللی از مهم‌ترین سیاست‌های کلان این سند می‌باشد.

ایجاد محیط صیانت شده

یکی از مهم‌ترین محورهای این سند، ایجاد زیرساخت و خدمات پایه و پیشران ویژه محیط‌های صیانت شده مجازی اعم از احراز هویت، امکان دسترسی طبقه‌بندی‌شده، امکان نظارت اولیاء، گزارش دهی، خدمات پرداخت و مقررات گذاری در این حوزه ظرف مدت شش ماه می‌باشد.

از طرفی تمامی سکوها و ارائه‌دهندگان محتوا و خدمات فضای مجازی مرتبط با خردسالان، کودکان و نوجوانان به ارائه در بستر محیط صیانت شده ظرف مدت یک سال ملزم شده‌اند.

حمایت و مراقبت

به‌منظور حمایت و مراقبت از اطفال و نوجوانان در فضای مجازی، توسعه نظام خدمات مشاوره و مددکاری خانواده‌ها و راه‌اندازی خط تماس مشاوره برخط برای کمک به این گروه‌های سنی و خانواده‌های ایشان و راه‌اندازی خط تماس اضطراری ویژه جرائم علیه اطفال و نوجوانان در فضای مجازی برای مداخله، پیشگیری، تعقیب مجرمان و حمایت از افراد آسیب‌دیده ظرف مدت شش ماه ضرورت دارد.

تقویت «دفتر حمایت از اطفال و نوجوانان قوه قضاییه» موضوع قانون حمایت از اطفال و نوجوانان برای پیشگیری و مقابله وضعیت‌های مخاطره‌آمیز و سوءاستفاده در تبلیغات و جرائم علیه این گروه‌های سنی و دسترسی به خدمات ناهنجار فضای مجازی از دیگر شیوه‌های حمایتی این سند می‌باشد.

از طرفی تمامی سکوها و ارائه‌دهندگان محتوا و خدمات فضای مجازی ملزم به نظارت، صیانت از داده‌ها، رده‌بندی و تفکیک محتوا و خدمات ویژه هر رده سنی از خدمات عمومی و در معرض دید قرار ندادن تبلیغات و محتوا و خدمات مضر به این سنین و جلوگیری از افشاء یا بهره‌برداری غیرمجاز از اطلاعات آن‌ها ظرف مدت یک سال می‌باشند. به‌عبارت‌دیگر تمامی پلتفرم‌ها ملزم به رده‌بندی سنی محتوا و خدمات خود هستند.

فرهنگ‌سازی، ارتقای سواد فضای مجازی و تعاملات بین‌المللی

از دیگر بخش‌های مهم این سند فرهنگ‌سازی و ارتقای سواد فضای مجازی به اطفال و نوجوانان و همچنین خانواده‌ها و اولیاء ایشان می‌باشد که بایستی توسط صداوسیما، وزارت آموزش‌وپرورش و سایر نهادی‌های مربوطه با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت پذیرد. از طرفی به تعاملات بین‌المللی مؤثر و هم‌افزا با کشورهای دیگر نیز اشاره‌شده است.

همان‌گونه که اشاره گردید این سند به‌منظور صیانت کودکان و نوجوان در فضای مجازی تدوین و تصویب‌شده است. قطعا اجرای صحیح و دقیق آن کمک می‌کند تا این گروه‌های سنی و خانواده‌هایشان با آرامش خاطر بیشتری در این فضا فعالیت داشته باشند و از ظرفیت‌های مثبت آن سود ببرند.

فرخنده سادات شادخواب
مشاوره حقوقی با فرخنده سادات شادخواب وکیل پایه یک دادگستری کانون وکلا

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

مشاوره خدمات در واتساپ سفارش سریع در واتساپ