عمومی

قانون و حقوق

قانون مجموعه‌ای از معیارها و ضوابطی است که جهت ایجاد و برقراری نظم و امنیت اجتماعی و فردی در کشور یا جامعه مدنی لازم و ضروری است. چرا که انسان ها در طول زندگی سهوا یا عمدا مرتکب اعمال یا خطاهایی می شوند که می ‌تواند مخل نظم اجتماعی و یا این که موجبات تضییع حقوق افراد آن جامعه گردد. تنظیم و تدوین قانون برای هر جامعه مدنی لازم است اما کافی نیست لذا برای همین لازم است که جهت اجرای قانون ضمانت اجرایی نیز متمم و مکمل آن ایجاد گردد و موارد فوق به طور کلی و عمومی لازمه هر نوع جامعه با فرهنگ ها و ادیان مختلف صادق است. ناگفته نماند که قانون هر کشوری بر اساس دین،مذهب،عرف و اعتقادات همان کشور تنظیم خواهد شد. که خارج از بحث ما می باشد. لذا به موضوع اصلی و مورد بحث که قانون و حقوق حاکم بر جامعه مااست می پردازیم.

 

نوشته های مشابه

چند نکته ضروری قانونی که لازم است بدانیم!

 

 • همانگونه که در قانون مدنی اشاره شد اموال یا منقول است یا غیر منقول اما نکته قابل توجه این است که در صورت تردید نسبت به منقول یا غیرمنقول بودن مال،اصل بر منقول بودن مال است.
 •  عقد عینی عقدی است که قبض در آن شرط صحت عقد است یعنی قبض از ارکان عقد است.
 • نکته‌ای که باید در خصوص شرط ضمن عقد مطرح شود،این است که اگر فقط شرط نامشروع باشد خودش باطل است؛ولی عقد اصلی صحیح است.اما اگر شرط چنان نامشروع باشد که باعث نامشروع شدن جهت عقد شود هم شرط و هم عقد باطل است؛چون عقدی که جهت آن نامشروع و تصریح شده باشد باطل است. مثلا اگر این گونه مطرح شود که ضمن عقد بیع یک دستگاه آپارتمان در مقابل ویلای خریدار شرط شود که خریدار در ویلای مزبور اسباب قمار برای همگان فراهم نماید در واقع جهت معامله نامشروع است و این جهت نیز در قالب شرط تصریح شده است بنابراین قطعا هم عقد و هم شرط باطل است اما در این سوال شرط نامشروع نسبت به عقد اصلی امری فرعی و جانبی است و باعث نامشروع شدن جهت عقد نمی شود پس بنابراین فقط شرط باطل است ولی عقد صحیح می باشد.
 • مسئله بعدی در خصوص انحلال شرط مطرح می شود.همانطور که می‌دانیم شرط تابع عقد است و هر وقت عقد از بین برود شرط ضمن آن نیز تبعا از بین خواهد رفت. البته این قاعده است و استثنا آن در مورد شرط صفت و برخی از شرط های نتیجه است.شرط صفت هرگز از بین نمی رود و شرط نتیجه مثلا در مواردی که متضمن نفع ثابت باشد چون از بین رفتن آن منافات با حقوق اشخاص ثالث دارد،از بین می رود.

با یک مثال موضوع را بازتر می کنیم:

وسیله نقلیه ام را در مقابل ۲۰ میلیون تومان فروخته ام. به شرط اینکه ذمه برادرم در مقابل شما بری شود. شرط مزبور شرط نتیجه است و نتیجه آن ابرای ذمه برادرم در مقابل خریدار است. حال اگر چنین بیعی منحل شود تمام آثار آن نیز باید از بین برود یعنی ذمه برادرم دوباره مشغول شود که چنین امری خلاف اصول و موازین حقوقی است. بنابراین در این مورد شرط نتیجه منحل نمی گردد همچنین در موردی که انحلال شرط نتیجه منافات با نظم عمومی داشته باشد، شرط نتیجه منحل نمی شود مثل این که ضمن یک عقد، نکاح به صورت شرط نتیجه درج شده باشد اگر عقد اصلی از بین رود نکاح که در قالب شرط نتیجه آمده منحل نمی شود چرا چون خلاف نظم عمومی است.

 • در مورد سرقت از منازل مسکونی اگر سارق یا سارقینی وارد محل سکونت شخصی شوند و آن شخص در مقام دفاع از مال و یا جان و یا ناموس و یا حتی برای جلوگیری از سرقت اموال خود در محل سرقت، مرتکب قتل یا ضرب و جرح سارق و یا سارقین شوند از مجازات معاف خواهند بود و همچنین در خصوص مامورین نیروی انتظامی نیز صدق می کند. یعنی اگر که متهم یا متهمین به اخطار مامورین نیروی انتظامی توجه نکنند و در نتیجه فرار آنها و تیراندازی مامورین مجروح یا مقتول گردند، مامورین انتظامی نیز از مجازات معاف خواهند شد.
 • ایراد صدمه به خود و خود را مجروح کردن،مانند خودکشی اصولا قابل مجازات نیست اما اگر برای فرار از خدمت نظامی باشد جرم شناخته شده و قابل مجازات است.
 • در مواردی که جرم به استناد شهادت شهود ثابت میشود درمقابل استناد به شهادت که در اصل با مدعی است مدعی علیه که در مقام انکار قرار می‌گیرد ملزم به ادای سوگند می باشد. حال چنانچه مدعی علیه از ادای سوگند خودداری نماید پرونده به زیان او منتهی و محکوم به بی حقی است زیرا اغلب امتناع از ادای سوگند مساوی و معادل است با اقرار ضمنی.
 • اگر شخصی به قتل عمدی شخص دیگری اقرار نماید و شخص دیگری نیز به قتل خطایی همان مقتول اقرار نماید ولی دم در  مراجعه به هر یک از این دو نفر مخیر است که برابر اقرار او عمل نماید و نمی تواند مجازات هر دو را مطالبه کند اما اگر کسی به قتل عمدی شخص دیگری اقرار کند و پس از آن شخص دیگری به قتل عمدی همان مقتول اقرار نماید در حالی که اولی از اقرارش برگردد قصاص یا دیه از هر دو ساقط خواهد شد و دیه از بیت المال پرداخت می گردد.
 • مواردی در خصوص فرق بین جلب سیار و جلب عادی: طبق قانون، قضات فقط در حوزه قضایی خود نسبت به رسیدگی پرونده اقدام و در صورت لزوم دستور جلب قضایی صادر می نمایند به عنوان نمونه پرونده در یکی از شهرستان های استان کرمانشاه مطرح شده است و قاضی پرونده دستور جلب متهم را صادر می‌نماید و کلانتری همان شهرستان مکلف است نسبت به دستگیری متهم اقدام نماید ولیکن پس از مدتی مشخص می‌شود که متهم به استان فارس گریخته و مجهول المکان می باشد و این قضیه توسط شاکی پیگیری خواهد شد و متوجه می شود که شاکی در استان فارس می باشد و متواری شده است. لذا به دادگاه بدوی مراجعه نموده و با تقاضای شاکی قضات می توانند با صدور جلب سیار کلیه ضابطین قضایی استان مربوطه و یا خارج از استان را نیز مکلف به دستگیری متهم نمایند و لذا به این گونه موارد جلب سیار گفته می‌شود که شاکی پرونده در هر نقطه‌ای از کشور با رویت متهم میتواند به کلانتری آن محل مراجعه نموده و توسط یکی از مامورین نسبت به جلب متهم اقدام نماید.
 • در تصادفات ، قتل از نوع شبه عمد می باشد؛چون راننده مقصر حادثه فاقد قصد و اراده می باشد. حتی اگر راننده مقصر حادثه از قوانین راهنمایی و رانندگی عدول کند و این عمل موجب تصادف و در نهایت منجر به قتل شخص گردد ؛ چون اراده قتل منتفی بوده لذا در تصادفات منجر به قتل از حالت عمدی خارج و از مصادیق قتل شبه عمد می باشد.
 •  
 • یک باور اشتباه که در جامعه وجود دارد این است که پدر و مادر می توانند ورثه خود را از ارث محروم کند. در واقع پدر و مادر نمی توانند ورثه خود را از ارث محروم کنند مگر در خصوص یک سوم ارثیه دارای اعتبار می باشد و تنها موردی که مانع ارث می شود، قتل والدین توسط فرزند یا فرزندان می باشد که فقط قاتل از ارث محروم می گردد.
 • آنچه که در عرف مصطلح و غلط است این است که دیه قتل در ماههای حرام دو برابر می شود. در صورتی که دیه قتل در ماه رجب، ذی القعده، ذی الحجه و محرم که جزء ماه های حرام است یک سوم به دیه کامل اضافه خواهد شد.
 • اگر در زندگی مشترک مردی، زن خود را از منزل خود بیرون کند و اجازه بازگشت او را نیز ندهد در این مورد زن ناشزه محسوب نمی‌شود و پرداخت نفقه همچنان از وظایف مرد است و نمی تواند این مورد را انکار کند و از قائده نشوز استفاده نماید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا