استرداد جهیزیهخانواده

نحوه اعتراض به رای استرداد جهیزیه

دعوای استرداد جهیزیه در صورت داشتن سیاهه یا فاکتور وسایل، معمولا با صدور حکم به نفع زوجه پایان می یابد و زوج موظف می شود که جهیزیه را به زوجه مسترد نماید.

اما سوالی که ممکن است مطرح شود آن است که آیا اعتراض به حکم استرداد جهیزیه امکانپذیر است؟ اعتراض به حکم استرداد جهیزیه چگونه انجام می شود و مهلت اعتراض به حکم استرداد جهیزیه چقدر است؟

در پاسخ به این سوالات، در این مقاله ابتدا به بررسی استرداد جهیزیه و روش های استرداد جهیزیه می پردازیم و در ادامه اعتراض به رای استرداد جهیزیه را مورد بررسی قرار می دهیم.

استرداد جهیزیه

بر اساس قانون، تهیه مقدمات و اسباب و وسایل زندگی مشترک بر عهده شوهر است و در این خصوص زن وظیفه قانونی ندارد؛ اما به حکم عرف در اکثر نقاط کشور ما، معمولا خانم به هنگام شروع زندگی مشترک و از باب تعاون و همکاری با شوهر با خود وسایلی را به منزل مشترک می برد که عرفا به آن جهیزیه می گویند.

این مسئله سبب می شود که مالکیت جهیزیه به طور کامل در اختیار خانم باشد و مرد در این خصوص حقی نداشته باشد، اما زمانی که میان زوجین اختلافی پیش می آید، معمولا خانم ها تصمیم به استرداد جهیزیه می گیرند و با تقدیم دادخواست استرداد جهیزیه به دادگاه خانواده، جهیزیه را پس می گیرند.

روش های استرداد جهیزیه

استرداد جهیزیه از سوی خانم ها به دو روش امکان پذیر است؛ نخست با ارائه سیاهه یا فاکتور جهیزیه و دوم استرداد جهیزیه بدون داشتن فاکتور و با استناد به شهادت شهود.

همانگونه که مرسوم است، بعضا خانواده ها به لیستی از جهیزیه خانم را تهیه و به امضای شهود می رسانند که به آن سیاهه جهیزیه یا لیست جهیزیه نیز گفته می شود، علاوه بر این لیست، ارائه فاکتور خرید وسایل نیز می تواند مدرکی برای استرداد جهیزیه باشد.

در صورت عدم وجود این دو، می توان با استناد به گواهی افراد مطلع، آوردن جهیزیه را ثابت کرد.

اعتراض به حکم استرداد جهیزیه

مسئله مهمی که ممکن است مطرح شود آن است که گاهی شوهر نیز در طول زندگی مشترک وسایل و اسبابی را برای منزل خریداری کرده ولی زن آن وسایل را نیز جزء جهیزیه خود قید می کند.

در این شرایط، اعتراض به حکم استرداد جهیزیه از طرف زوج امکان پذیر است.

در صورتی که زوج فاکتور خرید این وسایل را داشته باشد، می تواند در مهلت مقرر برای تجدید نظر خواهی یعنی ظرف مدت بیست روز به حکم استرداد جهیزیه به نفع خانم اعتراض نماید، علاوه بر این، استناد به شهادت شهود نیز ممکن است راهگشا باشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا