لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۴۹۵ بازدید ۰ دیدگاه

چگونه از تیپاکس شکایت کنیم؟

چگونه از تیپاکس شکایت کنیم؟

تیپاکس، یک سرویس پستی خصوصی است که خدمات پستی از جمله حمل و نقل و ارسال کالا و محصولات مختلف را در داخل ایران و هم به صورت بین المللی انجام میدهد.

شرکت تیپاکس امروزه شعبات زیادی در اکثر شهرهای ایران دارد و هر نمایندگی، محدوده وسیعی از حوزه نمایندگی خود را تحت پوشش خدمات پستی خود قرار میدهد.

این شرکت متعهد شده است تا تمامی مرسولات را بیمه نماید؛ در اسرع وقت و در زمان مقرر به مقصد رسانده و بسته های پستی را بدون آسیب تحویل نماید.

برای ارسال بسته های خود به وسیله شرکت تیپاکس، دو روش در نظر گرفته شده است:

 1. مراجعه حضوری به نزدیکترین نمایندگی تیپاکس
 2. تماس با شعبه، درخواست جهت مراجعه آنها و تحویل گرفتن بسته از شما

تفاوت شرکت پست و تیپاکس

 • بسته بندی مرسولات، در اداره پست، بسته به اندازه محصول شما دارد؛ نامه ها در پاکت های متناسب با اندازه آنها انجام گرفته و اندازه بسته بندی محصولات دیگر نیز به همان نسبت، تعیین خواهد شد؛ اما در تیپاکس بسته بندی نباید از یک حداقلی کمتر باشد.

بنابراین حداقل اندازه بسته بندی محصول شما باید به اندازه یک جعبه کفش باشد.

 • فرستنده محصول، در تیپاکس، این اختیار را دارد تا هزینه پست محصول را پرداخت نکند و شرکت تیپاکس، هزینه مرسوله را از گیرنده دریافت نماید.
 • تیپاکس بر خلاف شرکت ملی پست، یک شرکت خصوصی است.
 • شرکت تیپاکس با دفاتر خدمات ارتباطی هیچگونه همکاری ندارد.
 • شرکت پست، محصولات را به هر آدرسی در اقصی نقاط کشور ارسال میکند؛ اما هر نمایندگی شرکت تیپاکس تنها به محدودۀ خود، خدمت رسانی میکند.

بنابراین چنانچه آدرس گیرنده شما خارج از محدودۀ تیپاکس باشد، گیرنده باید با پرداخت هزینۀ مجدد، بسته خود را به وسیله پیک و یا آژانس تحویل گرفته و یا خود برای گرفتن آن به شعبه تیپاکس مراجعه نماید.

علل عدم تحویل مرسولات توسط تیپاکس

بسته های پستی به دلایل مختلفی ممکن است به فرستنده عودت داده شوند و به گیرنده تحویل داده نشود.

در این صورت، بسته مذکور طی ۷۲ ساعت کاری به فرستنده عودت داده خواهد شد.

دلایلی که موجب برگشت بسته پستی میشوند عبارتند از:

 1. نقص نشانی گیرنده
 2. نقل مکان گیرنده (تغییر آدرس)
 3. مختوش شدن آدرس
 4. عدم پاسخگویی مشتری
 5. درخواست فرستنده به عودت بار قبل از تحویل آن توسط تیپاکس به گیرنده: در این حالت، فرستنده باید درخواست بازپس گیری بستۀ خود را به شعبه مبدا به صورت کتبی ابلاغ نماید. عودت بار توسط گیرنده، امکانپذیر نمیباشد.

روشهای پیگیری مرسولات تیپاکس

 طبق تعهد شرکت تیپاکس، بسته ها حداکثر ظرف مدت سه روز به مقصد رسیده و تحویل گیرنده داده خواهد شد.

لازم است قبل از ارسال مرسوله، از وجود نمایندگی فعال در محل گیرنده، اطمینان حاصل نمایید. در صورتیکه آدرس گیرنده خارج از محدوده فعالیت تیپاکس باشد، گیرنده باید شخصا برای دریافت بستۀ خود به شعبه تیپاکس شهر خود مراجعه کند یا با پرداخت هزینه، از طریق پیک یا آژانس، بسته خود را تحویل بگیرد.

پس از ارسال محموله خود از طریق تیپاکس، یک قبض حاوی اطلاعات محصول، نام و مشخصات و آدرس فرستنده و گیرنده، کد رهگیری و هزینه ارسال به شما تحویل داده میشود.

از چند روش میتوانید وضعیت مرسولات تیپاکس را پیگیری نمایید:

 1. تماس با شماره تلفن ۸۴۵۷-۰۲۱ و پیگیری بسته خود از طریق اپراتور
 2. مراجعه به سامانه رهگیری مرسولات تیپاکس؛ در این روش، کد رهگیری مرسوله را در قسمت مربوطه وارد کرده و از روند ارسال محموله خود باخبر میشوید.
 3. استفاده از سامانه پیامکی برای رهگیری مرسولات تیپاکس
 4. اقدام از طریق نمایندگی پست تیپاکس شهر خود یا نزدیکترین نمایندگی به شهر مقصد
 5. در صورتی که فرستنده برای ارسال بسته با شعبه تماس گرفته اما مرسوله جمع آوری نشده باشد، میتواند با واحد صدای مشتری به شماره ۸۴۵۷ تماس بگیرد؛ مورد به واحد پیگیری ارجاع و برطرف خواهد شد.
 6. در صورتی که بار به شعبه مقصد رسیده و ظرف ۲۴ ساعت توزیع نشده باشد، مشتری میتواند برای پیگری با واحد صدای مشتری ۸۴۵۷ تماس بگیرد.

تقاضای مشتری توسط کارشناس صدای مشتری ثبت شده و از شعبه مقصد، جهت توزیع پیگیری میشود.

نحوه شکایت از تیپاکس

شرکت تیپاکس، خود را موظف به مشتری مداری و حفظ رضایت آنان میداند؛ اما با توجه به حجم بالای مرسولات، امکان تاخیر در ارسال بسته، مفقودی و یا حتی آسیب دیدن مرسولات وجود دارد.

با توجه به راهکارهایی که تیپاکس برای پیگیری شکایات مشتریان خود ارائه کرده است، میتوان نتیجه گرفت که این شرکت، خود را در مقام پاسخگویی و رسیدگی به شکایات قرار داده و خود مبادرت به ثبت شکایات، پیگیری و به نتیجه رساندن آن مینماید.

بنابراین میتوان از کانالهایی که توسط این شرکت عنوان گردیده و در ذیل بدانها پرداخته میشود، نسبت به اعلام شکایت از شعب تیپاکس اقدام کرد.

 • در صورت تاخیر در دریافت بسته پستی خود میتوانید از طریق روش هایی که در قسمت قبلی مقاله گفته شد، وضعیت محموله خود را پیگیری کنید.

شرکت تیپاکس متعهد است که در اسرع وقت به درخواست شما ترتیب اثر داده و از سرنوشت محموله، شما را آگاه نماید.

 • چنانچه بسته در زمان مقرر به دست شما رسید اما در شکل ظاهری و جلوۀ بیرونی آن، متوجه خرابی و آسیب دیدگی شدید، از تحویل بسته و امضا نمودن برگۀ مخصوص پستچی امتناع نمایید؛ در همان موقعیت، بسته را باز نموده و از سلامت محموله خود اطمینان حاصل نمایید.

چنانچه متوجه شدید محصول شما نیز دچار صدمه شده است از دریافت آن خودداری کنید.

سپس از طریق تماس با نمایندگی شهر خود و یا شعبه مرکزی، برای دریافت غرامت و جبران ضرر و زیان خود اقدام نمایید.

در این مورد، صورت جلسه ای تنظیم میگردد و شرکت، کالای جدید را برای شما (گیرنده) ارسال نموده و یا هزینه آن به صورت کامل، عودت خواهد شد.

 • تماس با شماره تلفن ۸۴۵۷-۰۲۱ و برقراری ارتباط با داخلی ۴
 • چنانچه محتویات داخل بسته، کسر شده باشد، میتوانید با واحد صدای مشتری با شماره ۸۴۵۷-۰۲۱ تماس گرفته، تعداد کلی اقلام و تعداد دقیق کسر شده را به کارشناس صدای مشتری اعلام کنید. کارشناس، گزارش را ثبت کرده و آن را جهت پیگیری به واحد مربوطه ابلاغ مینماید.
 • در صورت برخورد نامناسب کارکنان هر بخش از خدمات تیپاکس اعم از کارمندان شعب، پستچی ها و.... میتوانید با واحد صدای مشتری به شماره ۸۴۵۷-۰۲۱ تماس گرفته و موضوع را اعلام نمایید.

شکایت از تیپاکس به مراجع قضایی

چنانچه مشتری تیپاکس در دریافت هریک از خدمات ارائه شده توسط این شرکت دچار مشکل گردید و با توجه به پیگیری های مداوم، موفق به سرانجام رسانیدن شکایت خود نشد و شرکت تیپاکس در مقام پاسخگویی برنیامد، میتواند به مراجع قضایی صالح مراجعه کند.

مرجع قضایی صالح در این امر، به طور معمول «شورای حل اختلاف» است که در محدودۀ قضایی شعبه ای که مورد شکایت واقع شده است، قرار دارد.

شاکی میتواند با در دست داشتن مدارک و ادله ای که ادعای وی را ثابت میکند به شورای حل اختلاف مراجعه نماید و دادخواست تنظیم شده ای که حاوی ادعای مورد درخواست وی میباشد، به همراه مدارک بدانجا تسلیم نماید.

مراحل اداری بعدی شامل ابلاغیه به شعبه تیپاکس، رسیدگی به دعوا، صدور رای و نحوۀ اجرای آن طبق قانون انجام خواهد پذیرفت.

نکته قابل توجه آن است که برخی افراد تصور میکنند مرجع رسیدگی به شکایات از تیپاکس، سازمان بازرسی کل کشور است، اما از آنجا که تیپاکس یک شرکت خصوصی است، شکایت از آن در سازمان بازرسی قابل طرح نمیباشد؛ زیرا مطابق نص صریح شرح وظایف این سازمان که در سایت رسمی آن به آدرس https://shekayat.bazresi.ir/ ذکر شده است:

«رسیدگی به شکایت از اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی، در صلاحیت سازمان بازرسی کل کشور نبوده و این سازمان امکان رسیدگی به آن را ندارد.» 

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.