کیفری (جرائم)

شرح وظایف و اختیارات سازمان بازرسی کل کشور در قانون

به منظور نظارت بر حسن جريان امور و اجراي صحيح قوانين در دستگاه هاي اداري کشوری و لزوم مقابله با فساد، اصل یکصد و هفتاد و چهارم قانون اساسي سازمان بازرسي کل کشور را پیش بینی نموده است که زیر نظر رييس قوه قضاييه تشکیل شده و فعالیت می نماید.

در همین راستا، قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور نیز به تصویب رسیده است که در این قانون، شرح وظایف و اختیارات مربوط به سازمان بازرسی کل کشور مطرح شده است.

به همین مناسبت، در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی ماده ۲ قانون سازمان بازرسی کل کشور در ارتباط با شرح وظایف و اختیارات سازمان بازرسی کل کشور پرداخته و به اهم موارد مذکور اشاره نماییم.

بازرسی و نظارت مستمر سازمان های اداری

اهم وظایف و اختیارات سازمان بازرسی کل کشور به ترتیب ذیل است:

  1. اولین وظیفه سازمان بازرسی کل کشور
  2. بازرسی و نظارت مستمر کليه وزارتخانه ها و ادارات و امور اداري و مالي دادگستری
  3. سازمان ها و دستگاه های تابعه قوه قضاييه و نيروهای نظامی و انتظامی و مؤسسات و شرکتهای دولتی و شهرداری ها و مؤسسات وابسته به آنها و دفاتر اسناد رسمی و مؤسسات عام المنفعه و نهادهاي انقلابی است.

همچنین، سازمان بازرسی کل کشور بر کلیه سازمان هايی که تمام يا قسمتی از سرمايه يا سهام آنان متعلق به دولت است يا دولت به نحوی از انحا بر آنها نظارت يا کمک می نمايد و کليه سازمان هايی که شمول اين قانون نسبت به آنها مستلزم ذکر نام آنها است، می باشد که این نظارت توسط سازمان بازرسی بر اساس برنامه منظم اعمال می شود.

بازرسی فوق العاده

دومین وظیفه و اختیار سازمان بازرسی کل کشور، انجام بازرسي هاي فوق العاده حسب الامر مقام معظم رهبري و يا به دستور رييس قوه قضاييه و يا درخواست رييس جمهور و يا کميسيون اصل نود ۹۰ قانون اساسي مجلس شوراي اسلامي و يا بنا به تقاضاي وزير يا مسئول دستگاه هاي اجرايي ذيربط و يا هر موردي که به نظر رييس سازمان ضروري تشخيص داده شود، می باشد.

اعلام موارد تخلف و نارسایی ها

سومین وظیفه سازمان بازرسی کل کشور ، اعلام موارد تخلف و نارسايي ها و سوء جريانات اداري و مالي است که در خصوص وزارتخانه ها و نهادهاي انقلاب اسلامي و بنيادها به رييس جمهور و در خصوص مؤسسات و شرکتهاي دولتي و وابسته به دولت به وزير ذيربط اعلام و در مورد شهرداري ها و مؤسسات وابسته به وزير کشور و در اعلام خواهد شد.

در خصوص مؤسسات غير دولتي کمک بگير از دولت، این تخلفات به وزير ذي ربط اعلام شده و در خصوص سوء جريانات اداري و مالي در مراجع قضايي و واحدهاي تابع دادگستري، به رييس قوه قضاييه و در موارد ارجاعي کميسيون اصل نود قانون اساسي نتيجه بازرسی به آن کميسيون اعلام خواهد شد.

اعلام وقوع جرم به مراجع قضایی

چهارمین مورد از وظایف سازمان بازرسی کل کشور در مواردي است که گزارش بازرسي متضمن اعلام وقوع جرمي باشد که در این صورت، چنانچه جرم داراي حيثيت عمومي باشد، رييس سازمان يا مقامات مأذون از طرف وي يک نسخه از گزارش را با دلايل و مدارک مربوط براي تعقيب و مجازات مرتکب به مرجع صالح قضايي ارسال و موضوع را تا حصول نتيجه نهايي پيگيري می نمايند.

در مورد تخلفات اداري، انضباطي و انتظامي مستقيما مراتب را به مراجع ذيربط منعکس نموده و پيگيري لازم را به عمل آورند.

مراجع رسيدگي کننده مکلفند وقت رسيدگي و جهت حضور را به اطلاع سازمان بازرسي کل کشور برسانند.

البته در مورد جرايم منتهي به ورود خسارت به اموال دولتي و حقوق عمومي و تضييع آنها دادستان ضمن تعقيب کيفري متهم يا متهمان در دادگاه صالح در صورت احراز ورود خسارت و ضرر و زيان، رأسا جبران آن را بدون پرداخت هزينه دادرسي از دادگاه درخواست مي نمايد.

دستگاه هاي ذيربط موظف به همکاري با دادستان در جمع آوري دلايل و مدارک و پيگيري موضوع مي باشند.

گزارش موارد تخلف آیین نامه ها و مدیران دولتی

آخرین مورد از اهم وظایف سازمان بازرسی کل کشور، گزارش موارد تخلف می باشد که بر اساس آن گزارش هاي بازرسي در ارتباط با آيين نامه و تصويب نامه و بخشنامه و دستورالعمل هاي صادره و شکايات اشخاص حقيقي و حقوقي غير دولتي که حاکي از تشخيص تخلف در موارد فوق الذکر باشد جهت رسيدگي و صدور رأي به ديوان عدالت اداري ارسال مي گردد. 

در مواردي هم که گزارش بازرسي متضمن اعلام تخلف اداري مديران کل ادارات و مقامات بالاتر تا سطح وزرا و همطراز آنان است که مشمول قانون رسيدگي به تخلفات اداري هستند، سازمان گزارش را براي رسيدگي به هيأت رسيدگي به تخلفات اداري نهاد رياست جمهوري ارسال و تا حصول نتيجه پيگيري مي کند. 

در خصوص پرونده هاي مطروحه در رابطه با مقامات فوق، هيأت رسيدگي بدوي و تجديدنظر مزبور با عضويت يک نفر از قضات منصوب رييس قوه قضاييه تشکيل مي شود و خارج از نوبت طبق قانون رسيدگي به تخلفات اداري به موضوع رسيدگي مي کند.

رييس هيأت موظف است ضمن نظارت بر ثبت پرونده و تعيين اوقات رسيدگي مراتب را به عضو قاضي و نماينده سازمان جهت حضور اعلام نمايد.

البته سازمان مجاز است در نظارت و بازرسي از نيروهاي نظامی، انتظامی، امنيتی و شرکت ها و مؤسسات تابعه از نيروهای بازنشسته واجد شرايط و متخصص مراجع مذکور استفاده کند.

آيين نامه اجرايی اين بند با پيشنهاد سازمان به تصويب رييس قوه قضاييه مي رسد.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۶ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا