لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۸۶۲ بازدید ۰ دیدگاه

طلاق برای ایرانیان مقیم خارج؛ مراحل و اقدامات

طلاق برای ایرانیان مقیم خارج؛ مراحل و اقدامات
محمد مهدی رضیان
مشاوره حقوقی با محمد مهدی رضیان وکیل پایه یک دادگستری کانون وکلا
۴.۹ بر اساس (۱۴۲) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

مراحل طلاق برای ایرانیان مقیم خارج از کشور

  • زن و شوهر ایرانی هر دو مقیم خارج:

اگر قصد طلاق توافقی داشته باشند بهترین کار این است که هر دو به سفارت، کنسولگری یا دفتر حافظ منافع ایران در خارج از کشور مراجعه کنند – در اکثر مواقع غیر حضوری هم ممکن است – و برای شخصی در ایران مثلا وکیل دادگستری، وکالت در طلاق از طریق پست ارسال کنند تا وکیل از آن طریق و در اسرع وقت رای طلاق توافقی را از دادگاه اخذ و سپس در محضر طلاق ثبت رسمی کند و سپس مدارک (طلاقنامه و شناسنامه های مهر طلاق خورده) را برای زن و شوهر متقاضی ارسال کند.

البته روش دیگری در این مورد وجود دارد و آن این که مستندا به ماده ۱۵ قانون حمایت خانواده زوجین از کنسولگری ایران نشانی و مشخصات مراکز یا اشخاص صلاحیت دار برای اجرای صیغه طلاق را اخذ کنند و پس از مراجعه و اخذ گواهی اجرای صیغه طلاق مجددا با درخواست کتبی ثبت طلاق به کنسولگری ایران بدهند. 

اما  با تجربه شخصی اینجانب به عنوان وکیل دادگستری این است که،بهترین حالت آن است که وکالت در طلاق برای وکیل دادگستری یا یکی از نزدیکان یا اقوام خود در ایران ارسال شود. 

  • زن مقیم خارج است و زوج خواه مقیم خارج یا ایران با طلاق موافق نیست:

در این حالت زوجه می تواند با ارسال وکالت در طلاق برای شخصی در ایران مثلا وکیل دادگستری و با ارائه دلیل طلاق مثل یکی از موارد دوازده گانه عقد نامه یا عسر و حرج از دادگاه خانواده تقاضای طلاق یکطرفه از جانب زوجه کند یا زن می تواند در کشور محل اقامت تقاضای طلاق کند، ولی باید این را بداند که رای دادگاه خارجی فقط در صورتی در ایران معتبر است و تنفیذ می شود که قوانین ایران رعایت شده باشد.

در غیر این صورت با داشتن رای دادگاه خارجی که قوانین طلاق ایران رعایت نشده است؛ بایستی از اول دادخواست طلاق از جانب زوجه در ایران ثبت شود ولی داشتن رای دادگاه خارجی تنفیذ نشده برای اخذ طلاق در دادگاه های ایران بسیار موثر خواهد بود. 

  • شوهر مقیم خارج از کشور است و زوجه خواه مقیم ایران یا خارج از کشور موافق طلاق نیست:

با توجه به این که در قانون ما طلاق برای ایرانیان مقیم خارج مسلمان، حق طلاق با مرد است، زوج می تواند با ارسال وکالت طلاق از کشور محل اقامت برای یکی از آشنایان یا وکیل دادگستری  دادخواست طلاق از طرف مرد را ثبت نماید یا اگر زوجه مقیم خارج از کشور است به دادگاه محل اقامت خود مراجعه نماید و رای طلاق به درخواست خود را اخذ نماید و سپس طلاق را با دادن دادخواست تنفیذ طلاق، تنفیذ نماید.

توجه داشته باشید که ماده ۱۵ قانون حمایت خانواده اجازه داده زوج مقیم خارج با شرایطی درخواست طلاق به سفارت ایران دهد ولی در عمل و بر اساس تجربه شخصی به عنوان وکیل دادگستری این درخواست یکطرفه با مشکلاتی رو به رو میگردد.

لذا بهترین کار ارسال وکالت طلاق به شخصی در ایران از اقوام، آشنایان یا وکیل دادگستری می باشد.

محمد مهدی رضیان
مشاوره حقوقی با محمد مهدی رضیان وکیل پایه یک دادگستری کانون وکلا
۴.۹ بر اساس (۱۴۲) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.