الزام به تمکینخانواده

تعیین حق مسکن زوجه از منظر قانون

یکی از سوالات شایع موکلین یا برخی مراجعین دادگاههای خانواده مربوط به تعیین حق مسکن زوجه و شرایط آن است؛ لذا در این نوشتار سعی بر آن شده تا با بررسی دقیق این موضوع ابهامات احتمالی زوجین برطرف گردد.

مطابق ماده ۱۱۱۴ قانون مدنی زن باید در منزلی که شوهر تعیین می کند زندگی کند.

در واقع یکی از جلوه های تمکین، سکونت زن در منزلی است که شوهر تهیه کرده است.

نوشته های مشابه

از طرفی ماده ۱۱۱۹ و ۱۱۱۴ قانون مدنی این اجازه را صادر کرده است که به صورت شرط ضمن عقد، اختیار تعیین مسکن به زوجه واگذار گردد.

اما ملاک برای تعیین مسکن برای زن به طور کلی شان اوست و نه توانایی شوهر؛ به این صورت که قانونگذار حسب ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی، مسکن را از موارد نفقه قرار داده است که تهیه آن بر عهده شوهر است و در تعیین نفقه دادگاه و کارشناس تعیین نفقه می بایستی شان زن را ملاک عمل قرار دهند و توانایی مالی یا شان شوهر ملاک نخواهد بود.

لذا اگر زن شرط حق مسکن و تعیین آن را هم نداشته باشد شوهر مکلف است بر طبق شان او منزل به جهت سکونت تهیه کند.

بدیهی است که عدم تهیه مسکن توسط زوج از موجبات عسر و حرج و طلاق است و توانایی مالی برای تهیه مسکن هم به منزله عجز از پرداخت نفقه و در حکم نپرداختن نفقه است، که مطابق ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی زن می تواند از دادگاه تقاضای طلاق نماید.

نکته قابل ذکراین که اگر تمایل به درج شرط حق تعیین محل سکونت برای زوجه در ضمن عقد نکاح یا هر عقد دیگری گذاشته شود، جزئیات آن بسیار مهم است.

صرف نوشتن شرط حق مسکن با زوجه است، موجبی خواهد بود تا قضات دادگاه خانواده آن را منصرف به تعیین شهر محل سکونت کنند و حال آن که تعیین مستقل بودن و در چه محدوده شهر بودن یا حتی ذکر منزل خاص در عمل برای زوجه بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

 در پایان باید متذکر گردد که مسکن در حد شان زوجه ارتباط مستقیمی با درخواست تمکین شوهر در دادگاه دارد، زیرا شوهر برای رسیدن به حکم تمکین یا اجرای موفق آن و استفاده از آثار آن، مکلف است که منزل مناسب شان زوجه با وسایل مورد نیاز برای زندگی زناشویی تهیه نماید.

حال اگر زنی حق تعیین مسکن داشته باشد گذشته از این که می تواند مستقلا از دادگاه الزام به تهیه مسکن مستقل شوهر را تقاضا کند، در دعوای تمکین شوهر نیز موثر است و شوهر بایستی با توجه شرط مذکور و پس از تعیین از طرف زن، منزل مستقل تهیه نماید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا