شرایط شکایت کیفری چک

شرایط شکایت کیفری چک

چک به عنوان یک سند تجاری نقش مهمی را در تنظیم روابط مالی ایفا می­کند اما در عین حال مشکلاتی را نیز به ارمغان آوردهاست که یکی از متداول­ ترین آنها، صدور چک بلامحل یا چک برگشتی می­باشد. در این مقاله برایتان به صورت کامل چک برگشتی و بلامحل را توضیح میدهیم.

امروزه در جریان زندگی اجتماعی همه ما متوجه این حقیقت شدهایم که انسان­ها به تنهایی قادر به رفع نیازهای خود نمی­ باشند و همواره باید برای تأمین آنها از دیگر افراد جامعه مدد جویند.

بخش بزرگی از این نیازها را نیازهای مادی تشکیل می­دهد که نحوه تأمین­شان با گذشت زمان تغییر کردهاست. تا چند صد سال قبل، انسان­ها با مبادله­ کالا به کالا نیازهای خود را برطرف می­کردند اما در عصر مدرن ابزارهای نوین چنین وظیفه­ای را بر عهده دارند. یکی از این ابزارهای مدرن، اسناد تجاری است و پرکاربردترین سند تجاری که به خوبی با آن آشنا هستیم، چک میباشد.

چک بلامحل و نحوه­ وصول مبلغ چک موضوعی است که دعاوی بسیاری را در نظام قضایی به خود اختصاص دادهاست. طبق قانون، دارنده­ چک بلامحل می­تواند از سه روش حقوقی، کیفری و ثبتی برای وصول مبلغ چک استفاده نماید که هر یک از این روش­ها دارای مراحل و ضوابط قانونی خاصی است.

مشاوره تلفنی حقوقی چک بیش از ۱۰۰هزار مشاوره تلفنی موفق
رزرو وقت مشاوره تلفنی

چک بلا محل چیست؟

بخشی از اخبار حقوقی معمولا به تعداد بالای چک­های بلامحلی که در طول یک سال صادر می­شود، اختصاص دارد و شاید شما نیز حداقل یک بار با چنین چکهایی مواجه شده­ باشید اما منظور از چک بلامحل چیست؟ چک بلامحل به چکی گفته می­شود که دارندهی چک هنگامی که آن را به بانک ارائه میکند یا با حساب خالی ِصادرکننده مواجه میگردد یا به علت دیگری نمی­تواند وجه چک را دریافت کند. مطابق مواد ۳ و ۱۰ قانون صدور چک اگر یکی از موارد زیر وجود داشته باشد، چک صادره بلامحل خواهد بود:

  • اگر در تاریخ مندرج بر روی چک، صادرکننده در حساب خود موجودی نداشته یا موجودی آن کمتر از مبلغ چک باشد.
  • اگر صادرکننده­ی چک پس از صدور چک، تمام یا قسمتی از وجهی را که با توجه به آن چک صادر کردهاست، از بانک خارج کند.
  • در صورتی که همه شرایط برای پرداخت مبلغ چک فراهم باشد اما صادرکنندهی چک بدون وجود علت قانونی به بانک دستور دهد که مبلغ چک را نپردازد؛ یعنی دستور عدم پرداخت صادر کند.
  • اگر چک به صورت نادرست و اشتباه صادر شده باشد. برای مثال اگر بانک به عللی همچون عدم مطابقت امضا یا قلم خوردگی در متن چک و مانند آن وجه چک را نپردازد.
  • هرگاه فرد با علم به اینکه حساب وی بسته و مسدود است، اقدام به صدور چک کند.

اگر یکی از شرایط ۵ گانه بالا وجود داشته باشد، بانک گواهی عدم پرداخت صادر خواهد نمود و در این حالت گفته می­شود که این چک برگشت خورده است.

بانک باید در این گواهی ذکر کند که به چه علت مبلغ چک را نپرداخته است.

امتیازات استفاده از روش کیفری برای مطالبه وجه چک

فرآیند رسیدگی و پیچ و خم­های استفاده از روش حقوقی بسیار زیاد است و به همین دلیل روش کیفری بیشتر از شیوههای دیگر مورد استفاده قرار میگیرد.

صدور چک بلامحل جرم است و اگر دارندهی چک از روش کیفری استفاده نموده و شکایت کند، صادرکننده هم موظف به پرداخت مبلغ چک خواهد بود، هم باید مجازات قانونی آن یعنی حبس برای حداکثر دو سال را تحمل کند و هم طبق ماده ۲۱ قانون صدور چک، اگر بیش از یک بار چک بی­محل صادر نماید، تمامی حساب­های جاری او توسط بانک­ها بسته خواهد شد و هیچ بانکی نمی­تواند تا سه سال به نام وی حساب جاری دیگری باز کند.

طبق قانون دارنده­ی چک می­تواند از دادگاه تقاضا کند که صادرکننده را به پرداخت همهی خسارات و هزینه­هایی که برای وصول طلب خود متحمل شدهاست، محکوم کند.

شیوه مطالبه کیفری چک

برای اینکه دارنده­ چک بلامحل بتواند از روش کیفری استفاده کند، مطابق ماده ۱۱ قانون صدور چک باید شرایط زیر را رعایت نماید:

  • باید ظرف مدت ۶ ماه از تاریخ صدور چک برای وصول آن به بانک مراجعه کند.
  • اگر بانک به هر علت گواهی عدم پرداخت صادر کند، دارنده باید ظرف مدت ۶ ماه از صدور این گواهی شکایت خود را در مرجع صالح مطرح نماید.
  • صدور چک بلامحل یک جرم است و برای اینکه دادگاه بتواند به آن رسیدگی کند، نیاز به شکایت دارنده­ ی چک دارد.
  • شکایت کیفری رایگان نیست و دارنده­ی چک باید هزینهی شکایت خود را بپردازد.

مشاوره آنلاین حقوقی بیش از ۷۶هزار مشاوره آنلاین موفق
ورود/ثبت نام و درخواست مشاوره آنلاین رایگان

مدارک لازم برای شکایت کیفری

باید توجه کرد که منظور از روش کیفری طرح کردن شکایت در دادسرا، منظور از روش حقوقی ارائه­ی دادخواست به دادگاه حقوقی و منظور از روش ثبتی مراجعه به اجرائیه­ی ثبت می­باشد. در روش کیفری فرد باید ابتدا شکایت­نامه(شکوائیه) تنظیم کند و سپس شکایت خود را در دادسرای محلی که بانک صادرکننده­ گواهی عدم پرداخت در آن قرار دارد، طرح کند.

علاوه بر دادسرا، دفاتر ارائه­ی خدمات الکترونیکی قضایی راهاندازی شدهاست که دارنده­ی چک بلامحل می­تواند جهت پیگیری الکترونیکی شکایت مربوط به صدور چک بلامحل و کسب اطلاع از وضعیت پرونده، به این دفاتر مراجعه و با ارائه­ی مدارک لازم یعنی کپی گواهی شده برابر اصل چک و کپی گواهی شده برابر اصل گواهی عدم پرداخت، شکایت خود را طرح کند.

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

وصول مطالبات

مشکلات خود پیرامون وصول مطالبات را به سرعت با وکلای حرفه‌ای ما حل کنید.

وصول مطالبات