کیفری (جرائم)

عواقب گرفتن سیمکارت به نام دیگری

متاسفانه سوءاستفاده کردن از سیمکارت‌های متعلق به دیگران یکی از مشکلات شایعی است که امروزه می‌توان به آن اشاره کرد.

در این نوشتار به بررسی عواقب گرفتن سیمکارت به نام دیگری می‌پردازیم.

نوشته های مشابه

سوءاستفاده از سیمکارت دیگری

در این حالت فرد خاطی به چند طریق به سیمکارت شخص دیگر دسترسی پیدا کرده است:

 سیمکارت مفقودی یا سرقتی یا قرضی است: با توجه به ارزان شدن سیمکارت‌های اپراتورهای مختلف و طرح‌های تشویقی آن‌ها این روزها هر فرد بزرگسال معمولا چند سیم کارت از اپراتورهای مختلف دارد که ممکن است مدتی یک یا چند از آن‌ها بلا استفاده بمانند.

در این حالت اگر این سیمکارت‌ها مفقود شوند یا مورد سرقت قرار گیرند مالک یا متوجه نمی‌شود و یا در صورت آگاهی به موضوع اهمیتی نمی‌دهد و آن را جدی تلقی نمی‌کند، حتی گاه افراد سیمکارت متعلق به خود را به دیگری قرض می‌دهند که این موضوع نیز برایشان خالی از دردسر نیست.

اشخاصی با آگاهی نسبت به کد ملی سایرین و جعل کارت ملی یا استفاده از کپی کارت ملی آن‌ها اقدام به ثبت سیمکارت به نام فرد دیگر و استفاده از آن کنند.

در این حالت معمولا کد ملی افراد از مکان‌های مورد اعتماد ایشان مانند آژانس‌های مسافرتی و … مورد سوءاستفاده قرار گرفته است.

با این سیمکارت‌ها اقدامات متعددی صورت می‌گیرد که مشکلات مختلفی را برای فرد صاحب سیمکارت بدون اطلاع وی ایجاد می‌کند؛ برای مثال، رجیستری گوشی‌های همراه، ایجاد مزاحمت برای سایرین، کلاهبرداری و … از این اقدامات هستند.

عواقب گرفتن سیمکارت به نام دیگری

در صورت ارتکاب جرم با سیمکارت متعلق به دیگری و اثبات این موضوع علاوه بر مجازات جرم مذکور، به جهت گرفتن سیمکارت به نام دیگری از باب تعدد جرم بسته به روش‌های مختلف به کار گرفته شده امکان تعیین مجازات به جهت جعل، کلاهبرداری و …  و اجرای اشد مجازات برای مرتکب وجود دارد.

اگر جرمی با استفاده از سیمکارت رخ نداده باشد نیز به دلیل اقدام به گرفتن سیمکارت از طرق خلاف قانون مانند جعل و کلاهبرداری امکان مجازات مرتکب وجود دارد.

مسئولیت صاحبان سیمکارت

مفقودی یا سرقت سیمکارت نیز به اثبات نیاز دارد.

در صورتی‌که این امور ثابت نشوند افراد باید پاسخگوی اعمال مجرمانه و خسارات وارده از طریق سیمکارتشان در مراجع قضایی باشند.

در حالت ثبت سیمکارت بدون اطلاع فرد می‌توان از دفتر خدمات مشترکین ثبت کننده سیمکارت به دلیل ثبت غیر قانونی سیمکارت  و بدون حضور دارنده کد ملی شکایت کرد.

همچنین اگر سیمکارت مفقود شد یا از ثبت غیرقانونی آن مطلع شدید بهتر است سریعا نسبت به غیر فعال کردن سیمکارت اقدام کنید.

چگونه بفهمیم چند سیمکارت به نام ما است؟

  1. با ارسال کد ملی مالک خط به یکی از شماره های ۳۰۰۰۱۵۰ و ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱ از طریق یکی از خطوط تحت مالکیت فرد
  2. با مراجعه به دفاتر خدمات مشترکین اپراتورها و ارائه کارت ملی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا