لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۳۸۹۹۶ بازدید ۲ دیدگاه

شکایت از پلاک خودرو

شکایت از پلاک خودرو
مینا محمدی
مشاوره حقوقی تلفنی دادسرا
با مینا محمدی همیار ارشد بنیاد
۴.۴ بر اساس (۱۹۶) دیدگاه مشتریان
قیمت
۳۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

حتما تاکنون عبارت «استعلام پلاک خودرو» به گوشتان خورده و حتی شاید به اهمیت آن در مراحل تعویض پلاک و خرید خودرو پی بردهاید. اما سوال اصلی اینجاست که به راستی پیگیری پلاک خودرو چه لزومی داشته و اهمال آن چه عواقبی برای خریدار خودرو به همراه دارد؟ در این مقاله برایتان شکایت از پلاک خودرو را توضیح میدهیم.

سوال بسیاری از هموطنان ما نحوه استعلام پلاک خودرو است. چیزی که با یک سرچ ساده در موتورهای جستجو با نتایج متعددی روبرو میشوید که عنوان همه استعلام پلاک خودرو است اما هیچ کدام از این صفحات آنچه را که میخواهید به شما نمیدهند.

اینکه تنها با چند کلیک قادر به پیگیری وضعیت پلاک خودرو هستید، فقط در مورد پلاکهای فک شده صادق است که با کدملی قابل پیگیری است نه استعلام وضعیت پلاک خودرو. ما در ادامه تقاوت این موارد و نحوه دسترسی به آنها را توضیح میدهیم.

مشاوره تلفنی حقوقی دادسرا بیش از ۱۰۰هزار مشاوره تلفنی موفق
رزرو وقت مشاوره تلفنی

چه زمانی باید پلاک خودرو را استعلام کنیم؟

استعلام پلاک خودرو یکی از قواعد اصلی عقد قراردادهای خرید و فروش خودرو بوده و چشمپوشی از آن میتواند عواقب قضایی جبرانناپذیری را برای خریدار به همراه داشته باشد. اما چه زمانی به استعلام پلاک خودرو نیاز داریم؟

  • زمانی که میخواهیم برای خرید خودرو مبایعهنامه امضا کنیم و به فروشنده بیعانه بدهیم. قبل از اینکه به فروشنده بیعانه بدهید حتما پیگیر وضعیت پلاک خودرو باشد تا مبادا خودرو سرقتی نباشد.
  • زمانی که خودرو را به صورت وکالتی خرید میکنید. اگرچه ما توصیه میکنیم که هرگز خودرو را به صورت  وکالتی خریداری نکنید اما اگر به هر دلیلی مجبور به انجام این کار هستید، حتما قبل از دریافت وکالت نسبت به استعلام پلاک خودرو اقدام کنید.

تنها راه برای استعلام پلاک خودرو و اطمینان از سرقتی نبودن خودرو، تماس با پلیس ۱۱۰ است. اما برای دریافت سایر اطلاعات مثل بدهی عوارض شهرداری و خلافی خودرو باید به ترتیب به دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری و دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنید.

اگرچه روشهای آنلاین و پیامکی برای دریافت خلافی خودرو هم وجود دارد اما متاسفانه اطلاعات به دست آمده از این روشها بهروز نیستند و مربوط به ۱۰ روز قبل میشود. بنابراین برای دریافت آخرین وضعیت خلافی خودرو راهی جز مراجعه حضوری به دفاتر پلیس +۱۰ ندارید.

فک پلاک خودرو چیست؟

یکی دیگر از مباحث مهم تنظیم سند و عقد قرارداد خریدوفروش خودرو فک پلاک است که پس از استعلام پلاک خودرو میبایست صورت پذیرد. اما فک پلاک خودرو چیست؟ فک پلاک به مرحلهای از تعویض پلاک گفته میشود که طی آن پلاک سابق خودرو از اتومبیل مورد معامله برداشته میشود و امکان الحاق پلاک جدید برای خودرو به وجود میآید.

مشاوره آنلاین حقوقی بیش از ۷۶هزار مشاوره آنلاین موفق
ورود/ثبت نام و درخواست مشاوره آنلاین رایگان

پیگیری وضعیت پلاک فک شده

این موضوع بیشتر برای افرادی ضرورت دارد که خودرو خود را به صورت وکالتی میفروشند. در صورتی که خودرویی را به صورت وکالتی فروختهاید حتما وضعیت پلاک را پیگیری کنید تا از فک پلاک مطمئن شوید. در غیر اینصورت در صورتی که خریدار بدون فک پلاک نسبت به انجام جرمی اقدام کند از لحاظ قانونی شما درگیر هستید.

برای پیگیری وضعیت پلاک باید وارد وبسایت راهور شده و سپس در صفحه مربوط به پیگیری وضعیت پلاک خودرو، شماره ملی خود یا صاحب فعلی خودرو را وارد کنید. پس از انجام این کار و وارد کردن کد امنیتی وبسایت، تنها کافی است که گزینه جستوجو را انتخاب کرده و منتظر ارائه نتایج از سوی راهور ناجا باشید.

مینا محمدی
مشاوره حقوقی تلفنی دادسرا
با مینا محمدی همیار ارشد بنیاد
۴.۴ بر اساس (۱۹۶) دیدگاه مشتریان
قیمت
۳۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها
فریده زند
فریده زند مشتری
۱۵ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۵۱

با سپاس مقالات و نوشته های شما آگاهی خواننده را بهبود و بسیار مفید هستند . سربلند باشی

علی تهرانی ساعی کارشناس حقوقی
۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۴۹

سلام توضیحات شما خوب و مفید است ممنون