لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۳۹۸ بازدید ۰ دیدگاه

موارد پرداخت دیه از بیت المال

موارد پرداخت دیه از بیت المال
مینا محمدی
مشاوره حقوقی با مینا محمدی همیار ارشد بنیاد
۴.۴ بر اساس (۲۶۲) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

پرداخت دیه، بر عهده شخصی است که به دیگری ضربه و خسارتی وارد کرده باشد، اما گاهی اوقات و در مواردی خاص و استثنایی دیه فرد از صندوق بیت‌المال پرداخت می‌شود.

در این نوشتار به بررسی موارد پرداخت دیه از بیت المال می‌پردازیم.

پرداخت دیه صدمات از بیت المال

  • هرگاه در اثر خطای قاضی، در حکم و یا تشخیص موضوع، ‌شخص بی‌گناهی محکوم به مرگ شده یا متحمل خسارت بدنی شود دیه قتل یا جراحت برعهده بیت‌المال است.
  • اگر فردی به سبب ازدحام جمعیت کشته شود. یعنی شخص در خیابان و اماکن عمومی و به دلیل فشار حاصل از ازدحام جمعیت جان خود را از دست دهد، دیه از بیت‌المال پرداخت می‌شود.
  • اگر فردی در اثر آشوب و اغتشاش مصدوم یا کشته شود، دیه او هم از صندوق بیت‌المال پرداخت می‌شود.
  • در مواردی که عبور عابر پیاده ممنوع است اگر عابر عبور کند و راننده‌ای که با سرعت مجاز و مطمئنه در حرکت و وسیله نقلیه او نقص فنی نداشته باشد راننده مسئولیتی در مورد دیه نخواهد داشت. اما اگر جسد شخصی در خیابان پیدا شود و برای قاضی دلیلی بر وقوع قتل او از سوی شخصی یا اشخاصی وجود نداشته باشد دادگاه باید دیه او را از بیت‌المال بدهد.
  •  فردی که فوت می‌کند و مجهول الهویه است و اولیای دم او شناسایی نشوند، دیه به حساب بیت المال واریز می‌شود تا اولیای دم این فرد پیدا شوند.
  •  در صورتی که تصادفی روی دهد که نه اولیای دم متوفی شناسایی شوند و نه مقصر حادثه مشخص باشد.
  •  در صورت بروز حادثه‌ای مانند تصادف که منجر به فوت غیر عمد شود. در این موارد نحوه وصول دیه از بیت المال به این صورت است که اگر شخص متوفی و اولیای دم نیز شناسایی شوند ولی شخص متهم شناسایی نشود، در اینجا دادیار رسیدگی می‌کند و درصورتی که مشخص شد که مقصر حادثه قابل شناسایی نیست، از دادگاه درخواست می‌شود که دیه از بیت المال پرداخت شود.

در این صورت وقتی پرونده به اجرای احکام آمد وقت نظارت تعیین می‌شود و اولیای دم با ارسال اخطاریه به عنوان شاکی دعوت می‌شوند.

در این موارد مانند مدارکی که بیمه برای پرداخت دیه می‌خواهد، صندوق بیت المال این مدارک و همچنین گواهی انحصار وراثت را هم درخواست می‌کند.

در این صورت صندوق بیت‌المال، اولیای دم را به بیمه مرکزی معرفی خواهد کرد که بخشی از دیه را بیمه مرکزی پرداخت کند و بعد از آن اولیای دم باقی مانده دیه را از صندوق بیت‌المال دریافت می‌کنند.

مینا محمدی
مشاوره حقوقی با مینا محمدی همیار ارشد بنیاد
۴.۴ بر اساس (۲۶۲) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.