قراردادها

لغو قرار تعلیق تعقیب

در نحوه صدور قرار تعلیق تعقیب گفتیم که صدور این قرار نیازی به تایید شاکی ندارد اما به موافقت متهم نیاز دارد؛ زیرا در حقیقت این متهم است که باید محدودیت های ناشی از صدور این قرار را بپذیرد.

بنابراین در صورت توافق متهم، مقام صالح صادر کننده قرار تعلیق تعقیب، اقدام به این کار خواهد کرد، البته صدور این قرار تنها نسبت به موارد صدور قرار تعلیق تعقیب مجاز خواهد بود.

تشریفات و مراحل قضایی صدور قرار تعلیق تعقیب، به گونه ای است که در مدت زمان تعیین شده برای قرار امکان لغو آن وجود دارد.

در این مقاله قصد داریم موارد لغو قرار تعلیق تعقیب را، از جمله صدور کیفر خواست بابت جرایم مستوجب قصاص، حد یا تعزیر در جه ۷ و بالاتر، عدم رعایت دستورهای قضایی تعیین شده در قرار و بررسی کنیم.

صدور کیفر خواست بابت جرایم مستوجب قصاص ، حد یا تعزیر در جه ۷ و بالاتر

اولین مورد لغو قرار تعلیق تعقیب، صدور کیفرخواست بابت جرایم مستوجب قصاص، حد یا تعزیر در جه ۷ و بالاتر است.

در اگر در مدت زمانی که متهم در تعلیق به سر می برد، مرتکب جرمی شود، در صورتی که جرم ارتکابی شرایط زیر را داشته باشد، قرار تعلیق تعقیب او لغو خواهد شد:

  1. در صورتی که جرم ارتکاب یافته در دوران تعلیق دارای مجازات قصاص، مجازات حدی و یا مجازات تعزیری درجه هفت و بالاتر باشد.
  2. و تعقیب متهم بابت جرم منجر به صدور کیفرخواست شود.

بنابراین در صورتی که متهم در دوران تعلیق فقط مورد اتهام یک جرم مستوجب قصاص، حد و یا مجازات تعزیری شود ولی این اتهام منجر به صدور کیفرخواست نشود، نمی توان قرار تعلیق تعقیب را لغو کرد.

عدم رعایت دستورهای قضایی تعیین شده در قرار

دومین مورد لغو قرار تعلیق تعقیب، عدم رعایت دستورات قضایی تعیین شده در قرار است.

اگر شرایط تعلیق تعقیب متهم وجود داشته باشد، مقام قضایی ذی صلاح، قرار بایگانی پرونده را صادر خواهد کرد؛ این قرار برای مدت معینی صادر می شود.

قرار تعلیق تعقیب باید از حیث مدت زمان با قرار بایگانی پرونده و سایر دستورهای قضایی صادر شده متناسب باشد، اگر نه باعث لغو قرار تعلیق تعقیب خواهد شد؛ بنابراین بدیهی است که مدت زمان قرار تعلیق تعقیب باید با مدت زمان سایر دستورات هماهنگ باشد.

کشف سابقه محکومیت کیفری موثر متهم

سومین مورد از موارد لغو قرار تعلیق تعقیب مربوط به زمانی است که یک سابقه محکومیت کیفری از متهم کشف شود.

اگر در مدت تعلیق تعقیب، سابقه محکومیت کیفری موثری از متهم کشف شود، منجر به لغو قرار تعلیق تعقیب خواهد شد؛ در این حالت تعلیق بلافاصله لغو می شود و تعقیب از سر گرفته می شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا