لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۳۴۲ بازدید ۰ دیدگاه

قرابت رضاعی و آثار آن

قرابت رضاعی و آثار آن
مینا محمدی
مشاوره حقوقی با مینا محمدی همیار ارشد بنیاد
۴.۴ بر اساس (۲۴۸) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

یکی از انواع قرابت که ریشه در فقه دارد، "قرابت رضاعی" است.

در اصطلاح حقوقی، خویشاوندی رضاعی به این معناست که در صورتی که یک کودک با شرایط مشخصی از زنی به غیر از مادر خود شیر بخورد، رابطه ای محرمیت گونه بین او و آن زن شکل می گیرد.

بر همین اساس، محدودیت هایی از جهت ازدواج میان کودک و خویشاوندان رضاعی او بوجود می آید.

شرایط بوجود آمدن قرابت رضاعی را ماده 1046 قانون مدنی بر اساس فقه اسلامی مشخص کرده است، اما ابتدا باید دانست که قرابت رضاعی در اصل چیست و چه آثاری دارد.

بر همین اساس، در این مقاله ابتدا به این می پردازیم که قرابت رضاعی چیست و در ادامه آثار قرابت رضاعی را بررسی می نماییم.

قرابت رضاعی چیست؟

"رِضاع" در لغت به معنای شیر دادن و شیر خوردن است.

زمانی که یک کودک از شیر زنی تغذیه می کند، از آن رو که باعث رشد و نمو آن کودک می شود، می تواند سبب ایجاد رابطه ای میان طفل و مادر رضاعی شود که مطابق فقه و قانون این رابطه طبیعی مانند رابطه ناشی از خون (رابطه نسبی) محترم است و قانونگذار برای آن قواعدی وضع کرده است.

بر اساس آیه 23 سوره مبارکه نساء : " ... وَ أُمَّهَاتُكُمُ اللَّاتِي أَرْضَعْنَكُمْ وَأَخَوَاتُكُمْ مِنَ الرَّضَاعَةِ ... " ،" ... مادرانی که شما را شیر داده اند و خواهران رضاعی شما ..."،  خویشاوندان رضاعی مثل مادر و خواهر رضاعی را بیان کرده است.

اما همانطور که در ادامه خواهیم گفت، آثار قرابت رضاعی تنها محدود به خواهر و مادر نیست، بلکه خویشاوندان دیگری را هم در بر می گیرد.

در واقع آثار قرابت رضاعی شامل برخی از خویشاوندانی می شود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

آثار قرابت رضاعی

همانطور که مشخص شد، یکی از اقسام خویشاوندی، خویشاوندی رضاعی است؛ بنابراین، قرابت رضاعی نیز مانند سایر انواع قرابت یعنی قرایت نسبی و قرابت سببی، آثاری را بدنبال خواهد داشت.

بر اساس این حدیث از پیامبر (ص)، " َحْرُمُ مِنَ الرَّضَاعِ مَا یَحْرُمُ مِنَ النَّسَبِ"، تمام کسانی که از نظر ارتباط نسبی حرامند، به لحاظ قرابت رضاعی نیز حرام می شوند.

این قاعده در ابتدای ماده 1046 قانون مدنی نیز ذکر شده است که بر اساس آن: "قرابت رضاعی از حیث حرمت نکاح در حکم قرابت نسبی است".

مهمترین آثار قرابت رضاعی را می توان در موارد زیر خلاصه نمود:

  • محدودیت نکاح به دلیل قرابت رضاعی مشابه محدودیت های نکاح برای قرابت نَسبی است؛ یعنی تمامی کسانی که بواسطه قرابت نسبی نمی توان با آنها ازدواج کرد، در مورد اقربای رضاعی نیز صدق می کند.

به همین جهت برای تشخیص محارم رضاعی باید به محارم نسبی توجه داشت؛ مانند مادر، خواهر و ...

  • محدودیت هایی نیز که بین خویشاوندان زن و شوهر و شوهر با زن وجود دارد نیز در قرابت رضاعی بوجود می اید؛ مثلا در قرابت نسبی مرد نمی تواند با مادر زن خود ازدواج کند، به همین ترتیب، مادر رضاعی او نیز همینگونه است. 

بر این اساس، هرگاه زنی غیر از مادر طفل با شرایط معینی، به طفلی شیر بدهد، بین او و طفل قرابتی بوجود می آید که تنها از نظر ایجاد حرمت نکاح، در حکم قرابت نسبی است.

بنابراین، سایر آثار خویشاوندی مانند توارث و الزام به دادن نفقه، در قرابت رضاعی وجود نخواهد داشت؛ لذا تنها اثری که قرابت رضاعی دارد این است که از طرفی ازدواج بین طفل و زن (مادر رضاعی) و خویشاوندان رضاعی و از طرف دیگر بین زن و خویشان طفل را ممنوع می کند.

شرایطی که به موجب آن قرابت رضاعی بوجود می آید ، در ماده 1046 قانون مدنی معین شده اند . مثلا اینکه طفل باید به مقدار لااقل یک شبانه روز یا پانزده دفعه متوالی شیر کامل خورده باشد ،  شیر خوردن طفل قبل از دو سالگی او باشد و ... . برای مشاهده شرایط ایجاد قرابت رضاعی کلیک کنید .

مینا محمدی
مشاوره حقوقی با مینا محمدی همیار ارشد بنیاد
۴.۴ بر اساس (۲۴۸) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.