خانوادهطلاق از طرف زن

دیه و قصاص عضو در کتک زدن همسر

همه مردها دست بزن ندارند اما گاهی عصبانیت و خستگی باعث زدن و بعد پشیمانی می‌شود؛ هم از جهت اخلاقی و روانی و هم از جهت حقوقی و کیفری! چون کتک زدن همسر اگر باعث صدمه و آسیب بدنی شود در مواردی مانند شکستن یا نقص عضو، حق قصاص عضو وجود دارد و جایی که قصاص نیست دیه باید پرداخت کرد که گاهی به اندازه دیه کامل قتل است!

در موارد ضرب و شتم توسط همسر با متخصصان حقوقی و کیفری بنیاد وکلا به صورت آنلاین و رایگان مشورت کنید و برای آگاهی اجمالی از مجازات حقوقی و کیفری ضرب و جرح با ما همراه باشید. چون در خشونت خانگی غالبا زنان قربانی هستند، فضای این مطلب درباره کتک خوردن زن توسط شوهر است.

نوشته های مشابه

عواقب حقوقی و کیفری کتک زدن همسر

در قانون مدنی هیچ مجوزی برای کتک زدن زن داده نشده است؛ هرچند در ماده ۱۱۷۹ حق تنبیه اطفال به پدر و مادر داده شده اما تصریح شده است آن‌ها نمی‌توانند با استناد به این حق، از حدود تأدیب تنبیه خارج شوند.

در قانون مدنی و قانون مجازات اسلامی، از زن در برابر کتک خوردن توسط شوهر حمایت شده است که در ادامه به مهم‌ترین عواقب مدنی و جزایی آن از منظر مشاوره حقوقی می‌پردازیم:

مسکن جدا برای زن با حق نفقه

کتاب هفتم قانون مدنی درباره نکاح و طلاق و فصل هشتم آن درباره حقوق و تکالیف زوجین نسبت به یکدیگر است. در همین فصل در ماده ۱۱۰۳ آمده است که زن و شوهر مکلف به حسن معاشرت با یکدیگرند.

ماده ۱۱۱۵ می‌گوید در صورت بودن زن و شوهر در یک منزل، احتمال و ترس ضرر بدنی وجود داشته باشد زن می‌تواند مسکن جدایی تهیه کند و اگر در دادگاه این موضوع ثابت شود قاضی به بازگشت زن حکم نخواهد داد و تا این مشکل وجود دارد نفقه هم بر عهده شوهر خواهد بود.

و در طول محاکمه با حضور وکیل طرفین، طبق ماده ۱۱۱۶ محل سکونت زن با رضایت دو طرف انتخاب می‌شود و اگر اختلاف داشته باشند راه‌حل‌های دیگری در آن ماده قانونی بیان شده است.

دیه و قصاص عضو در کتک زدن همسر

عسر و حرج و تقاضای طلاق

طبق ماده اصلاحی ۱۱۳۰ قانون مدنی در سال ۱۳۷۰، در صورتی که ادامه زندگی باعث عسر و حرج برای زن باشد او می‌تواند به دادگاه مراجعه و تقاضای طلاق کند و در صورت اثبات این موضوع دادگاه می‌تواند زوج را مجبور به طلاق کند و اگر شوهر طلاق ندهد دادگاه به نمایندگی حاکم شرع زن را طلاق می‌دهد.

طبق بند چهارم تبصره اصلاحیه این ماده (مصوب سال ۱۳۸۱) یکی از موارد عسر و حرج، ضرب و شتم يا هرگونه سوء رفتار مستمر شوهر است كه با توجه به وضعيت زوجه عرفاً قابل تحمل نباشد.

شروط ضمن عقد و وکالت طلاق

یکی از شروط ضمن عقد که در سند ازدواج چاپ شده، حق طلاق به دلیل سوء معاشرت و ضرب و جرح است. اگر زوجین این شرط را امضا کرده باشند زن می‌تواند تقاضای طلاق دهد و اثبات آن را پیگیری کند.

در این موارد، طلاق از طرف زن است که از نظر حقوقی، وکالت طلاق را از مرد گرفته است؛ اما طلاق توافقی هم ممکن است.

مجازات اسلامی: قصاص، دیه و حبس. موارد پیشین، مسائل حقوقی و مدنی خشونت و دعوای فیزیکی مرد علیه زن بودند اما کتک زدن عمدی و ایجاد صدمه بدنی، قانونا جرم است و مجازات کیفری دارد. این مجازات حسب موارد شامل قصاص عضو، دیه، اَرش و حبس تعزیری است.

دیه در کتک زدن همسر

طبق قانون مجازات اسلامی (مواد ۳۸۶ و ۶۱۴) اگر زدن یا صدمه بدنی به صورت عمدی، باعث آسیب کمتر از قتل شود (مانند نقص عضو، شکستن یا ازکارافتادگی دائم عضو، ایجاد مرض دائمی یا نقص یکی از حواس یا از دست رفتن عقل شود)، در صورت وجود حق قصاص، این حق با شکایت آسیب‌دیده قابل‌اعمال است و در غیر این صورت، قانون دیه و احکام تعزیری حاکم خواهد بود.

همچنین مرد و زن از جهت برخورداری از حق قصاص عضو، برابرند و اگر مرد به زن آسیبی وارد کند که در برابر آن حق قصاص وجود دارد، زن می‌تواند مانند مرد از این حق استفاده کند اما در برخی موارد لازم است زن بخشی از دیه عضو را پرداخت کند (ماده ۳۸۸).

مقدار دیه را شوخی نگیرید که گاهی برابر با دیه کامل است که در سال ۱۴۰۰ مبلغ ۴۸۰ میلیون تومان است! اگر دادنامه‌ و ابلاغیه‌ای دارید که در آن به میزان دیه به صورت درصدی یا کسری از دیه کامل حکم شده است آن را رایگان با سامانه محاسبات حقوقی بنیاد وکلا محاسبه کنید.

درباره احکام تعزیری کتک زدن این را هم بدانید که اگر ضرب و جرح موجب اخلال در نظم‌ و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجرّی و تکرار توسط مجرم یا دیگران گردد، حکم تعزیری حبس ۲ تا ۵ سال وجود دارد.

مجازات جرح یا تهدید با اسلحه و چاقو

اگر وسیله جرح، اسلحه یا چاقو باشد حتی اگر به نقص عضو هم‌ منتهی نشود، مثل تهدید زن با چاقو توسط شوهر، مجرم و مرتکب، به ۳ ماه تا ۱ سال حبس ‌تعزیری محکوم خواهد شد (ماده ۶۱۴).

تطبیق قوانین قصاص عضو، دیه جراحات، ارش صدمات کمتر از دیه، و تعزیرات که در قانون مجازات اسلامی آمده است با وضعیت هر پرونده قضایی و یافتن راه‌کارهای قانونی برای عدم اثبات جرم یا کاهش کیفر، کاری تخصصی و پیچیده است و از عهده وکیل متخصص کیفری بنیاد وکلا بر می‌آید.

کتک زدن همسر

مراحل شکایت

در صورت ضرب و جرح توسط شوهرتان، در مرحله اول با پلیس تماس بگیرید یا به کلانتری محل سکونت مراجعه کنید تا صورت‌جلسه شود و سپس مراحل دادگاه کیفری و ارجاع به پزشکی قانونی را ادامه دهید. همچنین می‌توانید به دادسرای محل مراجعه و شکوائیه تنظیم کنید.

برای تنظیم شکوائیه و طرح شکایت و تنظیم مدارک، همچنین در هر مرحله‌ای از دادرسی هستید، به وکیل متخصص نیاز خواهید داشت. بهترین وکیل را با بررسی سابقه و عملکرد و رضایت مشتریان انتخاب کنید که به وسیله بنیاد وکلا طراحی و پیاده‌سازی شده است.

برای دریاف شکواییه می‌توانید مشاوره حقوقی تلفنی اولیه‌ای با وکیل داشته باشید.

همچنین امکان ارسال ادله و مدارک شما توسط پیام رسان بنیاد وکلا برای وکیل آنلاین ما وجود دارد.

مدارک اثبات ضرب و شتم همسر، مشمول قانون کلی دلایل اثبات دعاوی در دادگاه است که آن ادله طبق ماده ۱۲۵۸ قانون مدنی پنج مورد است: اقرار و اعتراف، اسناد و مدارک کتبی، شهادت و گواهی افراد، امارات (دلیل و شواهد)، قسم خوردن.

البته هر کدام از این دلایل پنج‌گانه شرایط و مقررات قانونی دارد اما در امارات، نظر قاضی مهم و تأثیرگذار است؛ چون طبق ماده ۱۳۲۱ قانون مدنی، امارت عبارت است از اوضاع و احوالی که به حکم قانون یا در نظر قاضی دلیل بر امری شناخته شود. البته نظر قاضی طبق ماده بعدی در صورتی قابل‌استناد است که با شهادت شهود سازگار و قابل‌اثبات باشد یا با ادله دیگر تکمیل شود.

چون علم قاضی خیلی مؤثر است بعضی‌ها آن را جزو ادله اثبات جرم نام می‌برند. برای استفاده کامل از دلایل و مدارک و نظر قاضی، کار را به وکیل متخصص بسپارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا