کیفری (جرائم)تصادفاتدیه

بررسی تعلق دیه به عابر پیاده مقصر

وقتی صحبت از خودرو و تصادف با عابر پیاده باشد، در اکثر تصادفات حق به عابر داده شده و راننده مقصر اصلی حادثه قلمداد می‎شود، اما گاهی عابران با بی‌‎توجهی باعث بروز حوادث رانندگی می‎شوند و قوانین و مقررات در برخی شرایط حق را کاملا به راننده می‌دهد.

در مواردی که عابر پیاده با عبور از معابر غیرمجاز باعث بروز حادثه‌‎ای شده است کارشناسان صحنه تصادف را بررسی می‎کنند و سهم تقصیر هر یک از طرف‎های تصادف، یعنی هم عابر پیاده و هم راننده را مشخص می‎کنند.

در ادامه به بررسی شرایط دیه عابر پیاده مقصر پرداخته شده است. ضمن آن که شما می‌توانید در این راستا از خدمات وکیل استفاده نمایید.

تخلفات مهم و حادثه‎ ساز عابران

از جمله مهم‌ترین تخلفاتی که عابران مرتکب می‎شوند که می‎تواند منجر به تصادفات رانندگی شود می‎توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • بی‌توجهی به خط‎کشی عابران پیاده
  • ورود ناگهانی به سطح سواره‎رو
  • بی‌‎توجهی به چراغ قرمز
  • استفاده نکردن از پل عابر پیاده
  • تصادف وسیله نقلیه با عابر پیاده

در ادامه به بررسی شرایط دیه عابر پیاده مقصر

طبق قانون، اگر عابر پیاده از معابری که برای او ممنوع است عبور کند و سانحه‌ای رخ دهد که منجر به فوت یا مصدوم شدن وی شود، اگر در این شرایط راننده با سرعت مطمئنه و مجاز در حرکت بوده و وسیله‌ نقلیه نقص فنی نداشته باشد و در عین حال قادر به کنترل وسیله نقلیه نباشد و با عابر برخورد کند، راننده ضامن دیه و خسارت وارد شده نیست.

مطابق ماده ۳۳۱ قانون «هر کس در محل‌هایی که توقف در آنجا جایز نیست متوقف شده یا شی و یا وسیله‌ای را در این قبیل محل‌ها مستقر سازد و کسی اشتباهاً و بدون قصد، با شخص و یا شی یا وسیله مزبور برخورد کند و بمیرد، شخص متوقف یا کسی که شی یا وسیله مزبور را در محل مستقر ساخته عهده‌دار پرداخت دیه خواهد بود.

و نیز اگر توقف شخص مزبور با استقرار شی و وسیله مورد نظر موجب لغزش رهگذر و آسیب کسی شود، مسئول پرداخت دیه صدمه یا آسیب وارده است، مگر آن که عابر با وسعت راه و محل، عمدا قصد برخورد داشته باشد که در این صورت نه فقط خسارتی به او تعلق نمی‌گیرد بلکه پرداخت خسارت وارده نیز برعهده دارد.»

اگر راننده تمام قوانین و مقررات را رعایت کند و عابر پیاده به وظایف و قوانین مرتبط با عابران عمل نکند، در صورت بروز حادثه مسئولیتی نخواهد داشت.

البته باید توجه کرد که عدم مسئولیت راننده به معنای منع استفاده‌ وراث قانونی متوفی از مزایای بیمه نیست و میزان دیه عابر پیاده و سایر شرایط استفاده از بیمه توسط مراجع قانونی ذی‌صلاح مشخص می‌شود. برای چنین درخواستی لازم است ابتدا با مشاوره حقوقی تلفنی متخصص در امور دیه گفتگو نمایید.

عابر پیاده مقصر

دیه عابر پیاده مقصر چگونه پرداخت می شود؟

عبور عابر پیاده از عرض خیابان در هیچ قانونی ممنوع نشده است، اما اگر عابر حین عبور از عرض خیابان یا محل‌های غیر مجاز بدون توجه به مقررات راهنمایی با وسیله نقلیه‌‎ای برخورد کند و پلیس وی را مقصر بداند در صورتی که منجر به ضرب یا جرح یا قتل یا خسارت مالی عابر پیاده شود راننده وسیله نقلیه که با عابر برخورد کرده است در این خصوص مسئولیتی ندارد و پرداخت دیه به او تعلق نمی‎گیرد.

اما این موضوع مانع استفاده عابر پیاده از مقررات بیمه نخواهد بود و در صورت تصادف با عابر پیاده که منجر به صدمات جانی و یا فوت وی شود دیه و هزینه‎‌های درمان توسط بیمه پرداخت می‎شود؛ همچنین در صورتی که وسیله نقلیه بدون بیمه‌نامه باشد دیه و هزینه‎‌های درمانی از محل صندوق تأمین خسارت های بدنی پرداخت می‎گردد.

البته از نظر مشاوره حقوقی ما باید به این نکته توجه داشت که راننده در صورت بروز حادثه موظف است شخص آسیب‎‌دیده را با وسیله نقلیه خود یا وسیله دیگر بلافاصله به اولین درمانگاه یا بیمارستان برساند و مراتب را به مأموران انتظامی اطلاع‌ دهد.

اگر در جریان گفتگو با متخصص فرصت مراجعه حضوری را ندارید، می‌توانید به کمک وکیل آنلاین گفتگوی برخط داشته باشید و مدارک و مستندات خود را نیز پیوست کرده و ارسال نمایید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا