لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

مشاوره حقوقی قراردادها | 30265 مشاوره

مشاوره حقوقی قراردادها در بنیاد وکلا به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین و تلفنی انجام می‌شود. وکیل متخصص قراردادها آماده پاسخگویی مشاوره به صورت مشاوره تلفنی قراردادها و مشاوره آنلاین قراردادها می‌باشد. بنیاد وکلا کیفیت کلیه مشاوره‌های تلفنی و آنلاین (چت) را تضمین می‌کند.

سوال مطرح شده
۱۸۶,۱۰۴ سوال مطرح شده
پاسخ ارائه شده
۱,۰۷۲,۱۷۵ پاسخ ارائه شده
وکیل پاسخگو
۶,۹۹۸ وکیل پاسخگو

شما هم می‌توانید پرسش حقوقی خود را بصورت ناشناس مطرح کنید و از متخصصین بنیاد وکلا پاسخ بگیرید.

سوال خود را مطرح کنید
دیگر خدمات مشاوره‌ای بنیاد وکلا
چت با متخصص مشاوره حقوقی آنلاین
جلسه تلفنی مشاوره حقوقی تلفنی
جلسه حضوری مشاوره حقوقی حضوری
رزرو وقت مشاوره
مرتب سازی:
عدم وصول ودیعه بعد از اسکان مستاجر چطور قابل پیگیری است؟

با عرض سلام و ادب مستاجری حدود ۲ ماه است که در خانه ساکن شده و ۲۵ درصد از مبلغ ودیعه را چک داده است ، حالا که موعد پاس کردن چک رسیده طفره می‌رود از طرفی : ۱) چک هم در سامانه ثبت…

پرسیده شده
۱ پاسخ ۶۶ آخرین پاسخ توسط رسول رضایی
بنده سفته از کسی دارم آیا اگر زمان ۱۰ روز بگذره میتونم توقیف اموال بگیرم یا نه؟

باسلام و خسته نباشید شنیدم باید مبلغی در صندوق دادگستری بلوکه بشه واخواست و دادرسی و ... کلا چقدر هزینه و زمان میبره ؟ آیا قاضی می پرسه سفته بابت چی بوده ؟ ظاهرا اختلاف نظر…

پرسیده شده
۷ پاسخ ۴۴ آخرین پاسخ توسط مجتبی عاشوری
باید چکار کنم که شعبه چهار تجدید‌نظر ۲میلیارد خسارت منو پس بده؟

دو رای از دو دادگاه متفاوت دادگاه شعبه اول تجدید نظر یک رای قطعی صادر کرده است و سپس دادگاه شعبه دوم تجدید نظر طبق رای شعبه اول تجدید نظر رای مبنی بر خسارت صادر کرده است و…

پرسیده شده
۱ پاسخ ۳۰ آخرین پاسخ توسط علیرضا زرینه پور
گفتگو با متخصصین آنلاین ۶ متخصص آنلاین
شتاب‌دهی
بهنام رفیعی ساران
بهنام رفیعی ساران ۴.۰ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۷ / ۵ (۲۴۸) دیدگاه
شتاب‌دهی
اکرم فرخ
اکرم فرخ ۹.۲ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۴۴۸) دیدگاه
شتاب‌دهی
مرصاد پوراعتضاد
مرصاد پوراعتضاد ۳.۸ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۶ / ۵ (۲۰۶) دیدگاه
شتاب‌دهی
شاهرخ صحرائی
شاهرخ صحرائی ۰.۰ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۶) دیدگاه
شتاب‌دهی
کیومرث نهاردانی
کیومرث نهاردانی ۹.۱ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۱۰۴) دیدگاه
شتاب‌دهی
ابوالفضل جهان بخش
ابوالفضل جهان بخش ۹.۶ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۹۳۸) دیدگاه
شتاب‌دهی
مریم مرادی
مریم مرادی ۵.۵ وکیل پایه یک مرکز وکلای قوه‌قضاییه
۴.۹ / ۵ (۵۲۰) دیدگاه
شتاب‌دهی
جواد شاهسوند اینانلو
جواد شاهسوند اینانلو ۴.۱ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۱۶۶) دیدگاه
شتاب‌دهی
رامین رضایی
رامین رضایی ۸.۷ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۶۶۳) دیدگاه
شتاب‌دهی
سعید ستوده پارسا
سعید ستوده پارسا ۲.۵ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۲۷۳) دیدگاه
شتاب‌دهی
مرضیه صفدری
مرضیه صفدری ۸.۸ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۸۲۵) دیدگاه
شتاب‌دهی
عباد جاویدی آل سعدی
عباد جاویدی آل سعدی ۰.۳ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۳۳) دیدگاه
شتاب‌دهی
هدی فرخی هنزکی
هدی فرخی هنزکی ۲.۲ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۲۱۱) دیدگاه
امین ولی زاده
امین ولی زاده ۰.۰ کارشناس حقوقی
۴.۵ / ۵ (۴) دیدگاه
محمد محمودی
محمد محمودی ۰.۱ کاراموز وکالت مرکز وکلای قوه‌قضاییه
۴.۸ / ۵ (۴) دیدگاه
دانیال تمیزالنیا
دانیال تمیزالنیا ۰.۳ کارشناس حقوقی
۵ / ۵ (۳۰) دیدگاه
محمدحسین انصاری مهیاری
محمدحسین انصاری مهیاری ۰.۰ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۵ / ۵ (۵) دیدگاه
همکاری بدون قرارداد شروع شده و به مشکل برخورد کرده رو چطور باید تموم کرد؟

سلام من ۵ سال هست که با شخصی همکاری‌ میکنم اما بدون قرارداد. متاسفانه دریافتی ماهانه که نداشتم و گاهی مبلغی دریافت میکردم که متاسفانه خیلی کم بوده. نرم افزاری‌که نوشتم الان توسط…

پرسیده شده
۸ پاسخ ۶۲ آخرین پاسخ توسط محسن نریمانی ده نوی
آیا دادگاه وزن مندرج در فاکتور را با وزن طلا چک می کند؟

برای استرداد طلاجات از همسر اگه فاکتورها را به دادگاه ارائه بدیم آیا دادگاه وزن مندرج در فاکتور را با وزن طلا چک می کند؟

پرسیده شده
۳ پاسخ ۱۶ آخرین پاسخ توسط بهنام رفیعی ساران
مشاوره حقوقی تلفنی قراردادها
مصطفی عباسی سیدمهرداد توسلی زینب علیپور محمد هادی معماری
۷۲۷ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۸ بر اساس (۸۱۴) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۷۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

در روز جلسه رسیدگی شورا می توانم لایحه ای با اشاره به پرداخت کامل بدهی ام در پرونده قبلی و ایراداتی به این پرونده تحت عناوینی مثل خیانت در امانت بابت آن چک یا تحصیل مال نامشروع بابت آن چک بدهم؟

سلام،بنده از برج ۵ سال ۱۳۹۶ مبلغی را به صورت یک فقره چک از فردی گرفتم و تا برج ۱۱ همان سال تقریبا ۴ میلیون تومان‌به حساب شخص دیگری که شماره کارتش را داده بودن ، بابت اقساط پرداخت…

پرسیده شده
۲ پاسخ ۱۸ آخرین پاسخ توسط فاطمه دهقانی فیروزآبادی
آیا خودروی که شکایت سیستمی پلاک وغیرقابل نقل وانتقال است می‌توان خلافی خودرو را پرداخت کرده باشد واز پارکینگ با استفاده از سند وکالت تفویض مجعول آزاد کند؟

در چنین وضعیتی خودرو که توسط مامورین راهور به پارکینگ انتقال داده شده است و توقیف فیزیکی شده است وآیا خودروی که شکایت سیستمی پلاک وغیرقابل نقل وانتقال است می‌توان خلافی خودرو را…

پرسیده شده
۳ پاسخ ۱۷ آخرین پاسخ توسط حسن طالب علی
آیا پدری که زنده هست میتونه حقوقش به اسم دختر مجردش بزنه؟

سلام پدر من زنده هست و کارمند دولت و رسمی بوده چند ساله بازنشسته شده و منم دختر مجردم ۲۴سالمه و شغل ندارم سوالم این هست که آیا پدرم میتونه با اختیار خودش کل حقوقش بزنه به اسم…

پرسیده شده
۱ پاسخ ۱۸ آخرین پاسخ توسط علیرضا زرینه پور
شکایت میتونه از محل تحویل باشه یا حتما از شهر فروشنده؟

سلام خدا قوت خودروی خریداری شده اروندی بدلیل معامله فامیلی بدون قولنامه یا مبایعه خریداری شده فروشنده اهواز است و تلفنی و بعد از واریز مبلغ ماشین را توسط راننده به سمت محل سکونت…

پرسیده شده
۲ پاسخ ۳۰ آخرین پاسخ توسط محمدرضا امیرسهرابی
مشاوره حقوقی تلفنی قراردادها
مصطفی عباسی سیدمهرداد توسلی زینب علیپور محمد هادی معماری
۷۲۷ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۸ بر اساس (۸۱۴) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۷۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

برای پرونده چه اقدامی لازمه انجام بدم؟

سلام بنده مادر و پدر ایرانی هستند ولی پدرم زمان قدیم به خاطر که در زمان شاه به سربازی نره شناسنامه رو فوتی زده الان خواهر و برادرام ومن شناسنامه نداریم اقدام برای شناسنامه هم…

پرسیده شده
۳ پاسخ ۳۰ آخرین پاسخ توسط بهنام رفیعی ساران

قرارداد تعهد بین چند نفر در قبال انجام کار مشخصی است. در واقع اشخاصی که قصد دارند برای انجام کاری بین آن‌ها توافق شده است را انجام دهند، قراردادی را با یکدیگر تنظیم می‌کنند. زمانی که قراردادی منعقد می‌گردد، بدین معناست که طرفین ملزم به اجرای تعهدات مندرج در قرارداد شده‌اند. تنظیم قرارداد از جهات مختلف بسیار مهم است و اگر قراردادی تنظیم نشود، کار مورد نظر نمی‌تواند جنبه رسمی داشته باشد. 

قرارداد، عقد و یا معامله، اصطلاحاتی هستند که عموما به جای یکدیگر به کار برده می‌شوند. تعریفی که قانونگذار از عقد بیان کرده است، می‌توان برای قرارداد نیز در نظر گرفت. قرارداد را می‌توان نوعی پیمان دسته جمعی نیز در نظر گرفت که افراد طرف قرارداد، مکلف به انجام کاری می‌شوند. قراردادی که طبق اصول مربوطه تنظیم گردد، مزایای زیادی برای طرفین دارد و باعث خواهد شد که در صورت تخلف یکی از طرفین از مفاد قرارداد، بتوان برای فسخ قرارداد نیز اقدام نمود. 

یک قرارداد، زمانی صحیح بوده و اعتبار قانونی دارد که شرایط عمومی صحت قراردادها در آن رعایت شده باشد. از جمله این شرایط می‌توان به مشروعیت جهت معامله، بالغ و عاقل بودن طرفین قرارداد، معلوم بودن موضوع قرارداد و داشتن قصد و رضایت طرفین قرارداد است.

برای آن که قراردادی از صحت قانونی برخوردار باشد، باید شرایط مزبور به درستی رعایت گردد. به بیان دیگر، برای صحیح بودن هر نوع قراردادی، باید شرایط ذکر شده باهم و به صورت یک جا وجود داشته باشند. 

تنظیم قرارداد، نوعی مهارت حقوقی به شمار می‌رود و افرادی که در حوزه قرارداد نویسی فعالیت می‌کنند، باید با مقررات این حوزه آشنایی داشته باشند. از این رو، عموما وکلا دادگستری اقدام به تنظیم قرارداد نموده که البته در این زمینه نیز وکلای زیادی هستند که به صورت تخصصی برای قرارداد نویسی اقدام می‌کنند. عدم در نظر گرفتن شرایط لازم برای تنظیم قرارداد، می‌تواند باعث شود تا طرفین قرارداد متحمل ضرر و زیان فراوانی گردند. 

افرادی که تمایل به تنظیم قرارداد دارند، اما با نحوه نوشتن قرارداد آشنا نیستند، لازم است که در این زمینه از متخصصین حوزه قرارداد نویسی، مشاوره‌های مورد نیاز را اخذ کنند. در واقع قبل از آن که برای تنظیم قرارداد اقدام کنید، بهتر است از مشاوره حقوقی در این زمینه استفاده کنید تا در نهایت بتوانید یک قرارداد خوب و با کیفیت که تمامی نکات حقوقی در آن رعایت شده است را تنظیم نمایید. 

یک قرارداد چه زمانی صحیح است؟

قراردادهای مختلفی با موضوعات گوناگونی بسته می‌شود که ممکن است به لحاظ قانونی صحیح نباشند. در واقع طرفین قرارداد ممکن است از عدم صحت قرارداد تنظیم شده اطلاعی نداشته باشند که در صورت اجرای تعهدات مندرج در قرارداد نیز جنبه قانونی ندارد. 

در پاسخ به این سوال که یک قرارداد، چه زمانی صحیح است، باید گفت که تمامی شرایط عمومی صحت قراردادها باید برای آن‌ها رعایت شود. شرایط مربوط به صحت قرارداد در ماده 190 قانون مدنی، مورد بررسی قرار گرفته است که این شرایط عبارتند از: 

  1. قصد طرفين و رضای آن‌ها
  2. اهليت طرفين
  3. موضوع معين كه مورد معامله باشد
  4. مشروعيت جهت معامله

برای صحت قراردادها، لازم است که شرایط مزبور در همه آن‌ها رعایت شود. در واقع برای آن که قراردادی صحیح باشد، لازم است که طرفین، چهار شرط اصلی را در زمان تنظیم قرارداد لحاظ نمایند.

قراردادی که بدون قصد و رضایت طرفین باشد، از لحاظ حقوقی هیچگونه اعتباری ندارد. همچنین طرفین قرارداد باید از اهلیت قانونی نیز برخوردار باشند. موضوع قرارداد باید معین و در عین حال نیز جنبه مشروعیت داشته باشد. 

انواع قرارداد

قبل از آن که به بحث انواع قرارداد بپردازیم، لازم است که ابتدا با مفهوم قرارداد آشنا شویم. طبق ماده 183 قانون مدنی، قرارداد، تعهد یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر در مورد انجام کاری است که مورد پذیرش طرفین نیز می‌باشد. یک یا چند نفر که تعهدی در قبال یکدیگر می‌کنند و تعهدات آن‌ها نیز مورد پذیرش و تایید همه آن‌ها است، می‌تواند در قالب یک قرارداد انجام شود. 

قرارداد به صورت کتبی و یا شفاهی می‌باشد و در قانون الزامی برای کتبی بودن یک قرارداد نیست. طرفین می‌توانند قرارداد را به نحو کتبی یا شفاهی منعقد کنند. اکثر قراردادها به صورت کتبی منعقد می‌شود اما تنظیم برخی از قراردادها به صورت شفاهی انجام می‌گردد.

قراردادی که کتبا منعقد نگردد، در حکم این موضوع است که گویی قراردادی منعقد نشده است. در واقع قراردادی که به نحو شفاهی باشد، طرفین می‌توانند منکر وجود هر نوع قراردادی شوند و در این صورت دیگر اجرای تعهداتی در قالب قرارداد صورت نخواهد گرفت. 

دامنه موضوعات قرارداد بسیار گسترده است و محدود به موضوعات خاصی نمی‌شود. قرارداد می‌تواند مرتبط با موضوعات تجاری و یا غیر تجاری باشد. در واقع طرفین معامله می‌توانند برای کاری که در ارتباط با مسائل تجاری است، قراردادی را منعقد کنند و یا این که درمورد مسائل غیر تجاری اقدام به تنظیم قرارداد کنند. موارد زیر به عنوان مهم ترین قراردادهایی است که در بسیاری از مسائل شاهد انعقاد آن هستیم: 

  • قرارداد حوزه کسب و کارهای تجاری
  • قرارداد حوزه انجام عملیات عمرانی و ساختمانی
  • قرارداد حوزه مسائل پزشکی
  • قرارداد بین شرکت‌ها و یا اشخاص حقوقی
  • قرارداد مرتبط با مسائل ورزشی
  • قرارداد بین اشخاص حقیقی از قبیل قرارداد اجاره، صلح، وکالت، ضمانت، کفالت، کار و غیره. 

با توجه به این که موضوعات مرتبط با قرارداد، نامحدود هستند، طبیعتا نمی‌توان به همه آن‌ها اشاره نمود که در این بخش تنها به قراردادهایی که شناخته شده هستند و بیشتر کارایی دارند، ذکر کردیم. با توجه به اهمیت موضوع انواع قراردادها، برای تنظیم هر نوع قراردادی، لازم است که از خدمات مشاوره حقوقی قراردادها استفاده نمایید. از این حیث، در ادامه به قراردادهایی که عموما مشاوره حقوقی در ارتباط با آن‌ها ارائه می‌شود، خواهیم پرداخت. 

مشاوره حقوقی قراردادها

مشاوره حقوقی قرارداد اجاره

یکی از شناخته شده ترین انواع قراردادها که برای بسیاری از ما آشنا است، قرارداد اجاره می‌باشد. در مورد مشاوره حقوقی قرارداد اجاره، جدای از موضوع نحوه تنظیم آن، به ماهیت این نوع قرارداد نیز پرداخته می‌شود. طرفین قرارداد اجاره، باید با ماهیت و همچنین نکات حقوقی این نوع قرارداد آشنا شوند تا بتوانند قراردادی مناسب و طبق مقررات قرارداد نویسی تنظیم کنند. 

قرارداد اجاره، مجزا از قراردادهای خرید و فروش است که طرفین اصلی این نوع قرارداد، متعهد به اجاره مالی می‌شوند که باید شرایط عمومی صحت قراردادها نیز در قرارداد اجاره رعایت شود. 

اگر بخواهیم تعریف ساده و عامیانه از قرارداد اجاره عنوان کنیم، می‌توان گفت که در این نوع قرارداد، شخص یا اشخاصی مالی را اجاره نموده و در قبال اجاره نمودن مال، هزینه مشخصی را پرداخت کنند. در واقع معنای لغوی اجاره، همان کرایه دادن است که در هر صورت، مال مورد اجاره می‌تواند تجاری و یا مسکونی باشد.  

اما تعریف قانونی قرارداد اجاره در ماده 466 قانون مدنی عنوان شده است که بر اساس این ماده، اجاره، قراردادی است که به موجب آن، مستاجر، مالک منافع عین مستاجره می‌شود. دو طرف اصلی در قرارداد اجاره، موجر و مستاجر هستند. فردی که ملک خود را به دیگری اجاره می‌دهد، موجر و شخصی که اقدام به اجاره کردن مال تحت مالکیت موجر می‌نماید، مستاجر می‌نامند. همچنین مال مورد اجاره نیز تحت عنوان عین مستاجره شناخته می‌شود. 

بر اساس ماده 467 قانون مدنی، مورد اجاره ممکن است اشیاء، حیوان و یا انسان باشد. قرارداد اجاره ملکی به عنوان یکی از شناخته شده‌ترین قراردادهای اجاره است. مالک، ملک مسکونی و تجاری خود را برای مدت مشخص به اشخاص متقاضی اجاره می‌دهد.

در قراردادهای اجاره ملکی، مدت قرارداد بسیار مهم است که طبق ماده 468 قانون مدنی، مدت اجاره باید معلوم شود که در غیر این صورت، اجاره باطل خواهد بود. 

همچنین علاوه بر مدت زمان اجاره، مورد دیگری که سبب باطل شدن قرارداد اجاره می‌شود، نامعین بودن عین مستاجر است. ماده 472 قانون مدنی عنوان می‌کند که عین مستاجره باید معین باشد و اجاره عین مجهول باطل است. در مورد مالکیت بر عین و منافع مال، باید گفت که لزومی برای مالک بودن موجر در عین مستاجره نیست که البته موجر باید در هر صورت، مالک منافع آن باشد. 

مال مورد اجاره باید در شرایطی تقدیم مستاجر شود که بتواند امکان استفاده از آن را داشته باشد. در صورتی که عین مستاجره در حالت معیوب اجاره داده شود، طبق قانون مستاجر امکان فسخ قرارداد را خواهد داشت. گفتنی است که ماده 478 قانون مدنی عنوان می‌کند که اگر موجر، عیوب مورد اجاره را رفع کند به نحوی که ضرری به مستاجر وارد نیاید، مستاجر قانونا امکان فسخ کردن قرارداد را ندارد. 

مشاوره حقوقی قرارداد وکالت

مشاوره حقوقی قرارداد، صرفا در مورد قرارداد اجاره ارائه نمی‌شود، بلکه قراردادهای دیگری چون قرارداد وکالت مشمول این موضوع قرار می‌گیرد. وکالت به معنای نمایندگی است و فردی که به عنوان وکیل، قراردادی را با موکل انعقاد می‌کند، در واقع نماینده قراردادی او محسوب می‌شود. 

زمانی که بحث قرارداد وکالت مطرح می‌شود، اغلب اینگونه تصور می‌شود که طرف قرارداد، الزاما وکیل دادگستری است و صرفا وکلا به عنوان نماینده قراردادی موکل محسوب می‌شوند. اما در اغلب مواقع، ممکن است که فردی به شخص دیگر وکالت در انجام اموری را بدهد. در این صورت، وکیل به نمایندگی از موکل، کار مورد خواسته او را انجام خواهد داد. 

ماده 656 قانون مدنی عنوان می‌کند که وکالت، عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین، طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود می‌نماید. در قرارداد وکالت، موکل شخص دیگر یا همان وکیل را به عنوان نماینده خود جهت انجام دادن اموری قرار می‌دهد.

لازم به ذکر است که تحقق یافتن قرارداد وکالت، منوط به قبول از طرف وکیل است. قرارداد وکالت می‌تواند به صورت رایگان بوده یا وکیل در قبال کاری که برای موکل انجام می‌دهد، اجرت مشخصی دریافت شود. 

یکی از انواع شناخته شده قرارداد وکالت، قرارداد با وکلا جهت پیگیری پرونده‌های قضایی است که در این صورت، وکیل به نمایندگی از موکل، مراحل مختلف دادرسی و سایر فرآیند مورد نظر را انجام می‌دهد. البته که لزومی برای آن که نماینده قراردادی در قرارداد وکالت، وکیل دادگستری باشد، نیست.

قرارداد وکالت می‌تواند در ارتباط با امور خانواده نیز باشد که در روابط زوجیت، عموما شاهد آن هستیم که زوج، وکالت در طلاق به همسر خود می‌دهد که در این صورت، زوجه به نمایندگی از طرف شوهر، می‌تواند برای طلاق اقدامات لازم را انجام دهد. قرارداد وکالت می‌تواتد به صورت انواع مختلفی از قبیل وکالت بلاعزل و یا تام الاختیار باشد که شرایط هر کدام از آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. 

مشاوره حقوقی انعقاد قرارداد

مشاوره حقوقی قرارداد کفالت

قرارداد کفالت در واقع قراردادی است که فردی، ضامن شخص متعهد می‌گردد. طبق ماده 734 قانون مدنی، کفالت عقدی است که به موجب آن، احد طرفین در مقابل طرف دیگر احضار شخص ثالثی را تعهد می‌کند. فردی که متعهد به انجام کاری می‌شود، کفیل، شخص ثالث را مکفول و طرف دیگر، مکفول له نامیده می‌شود. 

مشاوره حقوقی قرارداد کفالت، به صورت تخصصی به نحوه تنظیم و نگارش این نوع قرارداد می‌پردازد که البته نکات حقوقی لازم و همجنین ماهیت این نوع قرارداد در زمان دریافت مشاوره، ارائه می‌شود. کفیل باید مکفول را در زمان و مکانی که تعهد کرده است، حاضر نماید و در غیر این صورت، باید از عهده حقی که بر عهده مکفول ثابت می‌شود، برآید. 

ماده 746 قانون مدنی به شرایط بری شدن کفیل از تعهدات مربوطه اشاره نموده است که از جمله این شرایط می‌توان به مواردی چون حاضر کردن مکفول در صورتی که متعهد شده و همچنین بری شدن کفیل توسط مکفول له صورت گرفته باشد، اشاره نمود. 

مشاوره حقوقی قرارداد صلح

قرارداد صلح، همانطور که از نام آن پیدا است، به منظور رفع اختلافات و مناقشات صورت می‌گیرد. قرارداد صلح می‌تواند در مورد نازع و اختلاف موجود و حتی اختلاف احتمالی در خصوص انجام معامله‌ای تنظیم گردد. سه رکن اصلی قرارداد صلح، شامل مصالح، متصالح و مال الصلح است.

فردی که مال خود را جهت صلح به شخص دیگری می‌دهد، مصالح نامیده می‌شود. متصالح نیز شخصی است که مالی از طرف مصالح به او داده شده و آن را قبول می‌کند. مال الصلح نیز مالی است که جهت صلح به شخص یا اشخاص دیگر ارائه می‌گردد. 

اگر افرادی در مورد معامله با یکدیگر دچار اختلاف شوند و به نوعی هر یک از طرفین ادعای متفاوتی را بیان می‌کند، می‌توانند برای رفع اینگونه اختلافات قرارداد صلح با یکدیگر منعقد نمایند. موضوع صلح که می‌تواند در ارتباط با اجاره و یا انتقال مالکیت و موارد دیگر باشد و همچنین میزان مال الصلح باید در متن قرارداد صالح با درج جزئیات دقیق ذکر شود. 

مشاوره حقوقی قرارداد ودیعه

ممکن است افرادی بخواهند که مال یا اموال خود را برای مدت مشخصی به عنوان امانت در اختیار افراد دیگر قرار دهند که در این صورت برای اطمینان کار می‌توانند اقدام به انعقاد قرارداد ودیعه نمایند. بر اساس ماده 607 قانون مدنی، ودیعه عقدی است که به موجب آن، یک نفر مال خود را به دیگری برای نگهداری مال به صورت مجانی می‌سپارد.  

در قرارداد ودیعه، فردی که مال خود را برای نگهداری در اختیار شخص دیگر قرار می‌دهد، مودع و شخصی که مال مودع را برای نگهداری قبول می‌کند، مستودع نامیده می‌شود. نکته بسیار مهمی که در مورد قرارداد ودیعه وجود دارد، این است که مستودع یا امین، نگهداری مال را باید با هدف مجانی بودن انجام دهد و در قبال آن نباید اجرتی را دریافت کند. گفتنی است که در این نوع قرارداد، قبول مستودع هر چند به صورت فعل لازم و ضروری است. 

شخصی که حق مالکیت در مال را نداشته و یا قائم مقام مالک نبوده و یا این که اجازه‌ای مالک نداشته باشد، نمی‌تواند مال مالک را برای ودیعه بگذارد. این موضوع مستفاد از ماده 609 قانون مدنی است که در هر صورت انعقاد قرارداد ودیعه باید با رضایت شخص مالک باشد. 

مشاوره حقوقی قراردادها بنیاد وکلا

مزایا استفاده از مشاوره حقوقی جهت تنظیم قرارداد

تنظیم قرارداد اصول و مقررات خاص خود را دارد و عملا هر شخصی از عهده تنظیم آن بر نمی‌آید. بسیاری از مشکلاتی که در خصوص قرارداد به وجود می‌آید، به دلیل عدم تنظیم اصولی آن است. اگر یک قراردادی، طبق اصول تعیین شده نگارش شود، طبیعتا مشکلاتی را برای طرفین قرارداد به وجود نمی‌آورد. 

استفاده از مشاوره حقوقی برای تنظیم قرارداد، مزایا فراوانی دارد و باعث می‌شود که قرارداد به بهترین شکل ممکن تنظیم گردد. بدون استفاده از مشاوره متخصصین برای تنظیم قرارداد، باعث می‌شود تا قرارداد تنظیم شده تمامی شرایط قانونی را نداشته باشد. 

اگر برای نگارش قرارداد با افرادی که در این زمینه تخصص دارند، مشورت کنید، یقینا در زمان انعقاد قرارداد با طرف مقابل با مشکل مواجه نخواهید شد. کسب و کارهایی که دچار مشکلات و اختلاف با طرف قرارداد می‌شوند، به دلیل نگارش غیر اصولی قرارداد مرتبط است. افرادی که در خصوص نگارش قرارداد، مشاوره حقوقی می‌دهند، افرادی هستند که تخصص و مهارت اصلی آن‌ها تنظیم انواع قراردادها است. 

دریافت مشاوره حقوقی تخصصی نگارش قرارداد در بنیاد وکلا

سرنوشت بسیاری از مشاغل و کسب کارهای مختلف در گرو تنظیم قرارداد است. نگارش قرارداد خوب و با کیفیت، می‌تواند منجر به ثمر بخش بودن حوزه کاری اغلب مشاغل شود. قراردادها به صورت کتبی و شفاهی منعقد می‌گردند که یکی از دلایل اصلی بروز مشکلات فراوان در این زمینه، عدم تنظیم قرارداد به صورت کتبی است. 

برای تنظیم قرارداد، علاوه بر آن که دانستن جزئیات مربوط به قرارداد الزامی است، باید از نکات حقوقی جهت نگارش قرارداد نیز مطلع بود. بنابراین لازم است که به منظور تنظیم قرارداد، از وکیل قراردادها بهره گرفته شود.

 به همین منظور می‌توانید برای نگارش انواع مختلف قرارداد از مشاوره حقوقی سامانه بنیاد وکلا استفاده کنید. امکان ارائه مشاوره حقوقی به صورت تخصصی برای نگارش قرارداد در این سامانه وجود دارد. علاوه بر مشاوره حقوقی، می‌توانید نگارش قرارداد را مستقیما بر عهده بنیاد وکلا قرار دهید.