لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

وبلاگ بنیاد وکلا
۴۹۲۲ بازدید ۰ دیدگاه

آشنایی با قرار تامین خواسته

آشنایی با قرار تامین خواسته
بهنام رفیعی ساران
مشاوره حقوقی با بهنام رفیعی ساران وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۷ بر اساس (۲۱۶) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

تامین خواسته نهاد حقوقی است در راستای تضمین تامین محل اجرای آرا دادگاه ها یا تضمین دستیابی خواهان به عین مال مورد ادعا، پس از صدور رای.

در واقع قانون با پیش بینی این نهاد، شرایطی را فراهم کرده است که خواهان هر دعوایی می تواند ضمن اقامه دعوای اصلی یا قبل از آن و یا در حین رسیدگی به دعوا، وصول محکوم به یا عین مال مورد ادعا را پس از انجام رسیدگی و صدور رای علیه خوانده، تضمین کند.

برای این کار خواهان باید ضمن دعوایی که اقامه نموده است، تقاضای تامین خواسته از اموال خوانده نیز بنماید تا با شناسایی و توقیف اموال خوانده یا عین مال مورد نظر خواهان، ضمن جلوگیری از نقل و انتقال آن مال، خواهان از رسیدن به حق خود پس از انجام رسیدگی، اطمینان خاطر داشته باشد.

مشاوره تلفنی حقوقی کیفری (جرائم) بیش از ۱۰۰هزار مشاوره تلفنی موفق
رزرو وقت مشاوره تلفنی

در فرضی که خواهان تامین خواسته قبل از طرح دعوا اصلی اقدام به تقاضای تامین خواسته نموده باشد باید ظرف ده روز از ابلاغ قرار، اقدام به طرح دعوای اصلی نماید در غیر اینصورت حسب تقاضای خوانده قرار صادره ملغا میشود.

همچنین باید توجه کرد که خواهان تامین خواسته فقط از دادگاهی میتواند تقاضای صدور قرار تامین نماید که صلاحیت رسیدگی به دعوای اصلی را داشته باشد.

پس از تقاضای تامین خواسته و پرداخت هزینه آن که معادل هزینه دعوای غیرمالی است، حسب مورد اگر دعوای خواهان مستند به اسناد رسمی یا سفته واخواست شده و یا چک بوده باشد نیازی به پرداخت خسارت احتمالی جهت صدور قرار تامین خواسته نیست اما اگر دعوا مستند به سند عادی یا شهادت شهود باشد برای صدور قرار تامین خواسته خواهان باید حداقل ۵ درصد و حداکثر ۲۰ درصد خواسته خود را طبق نظر قاضی، بعنوان خسارت احتمالی به حساب سپرده دادگستری واریز نماید تا قرار تامین خواسته صادر گردد.

لازم به ذکر میباشد که خواهان میتواند تقاضای اجرای فوری قرار قبل از ابلاغ به خوانده را نماید تا از این طریق قبل از اطلاع خوانده و مخفی کردن اموال، مال شناسایی شده توقیف گردد البته قاضی رسیدگی کننده به صرف تقاضای صدور قرار تامین، مکلف به پذیرش آن نمی باشد و در صورت رد تقاضا، قرار رد  مستقلا قابل اعتراض نخواهد بود.

نکته قابل توجه دیگر آن است که خوانده قرار تامین خواسته نیز بعد از ابلاغ قرار مزبور حق اعتراض به آن را ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ دارد و چنانچه اعتراض نماید و مورد پذیرش مرجع صادرکننده واقع شود از قرار تامین خواسته و توقیف به عمل آمده رفع اثر میشود و اگر خوانده خسارتی از توقیف متحمل شده باشد میتواند متعاقبا تقاضای جبران خسارت نماید، همچنین است زمانی که در دعوای اصلی نیز رای به ضرر خواهان صادر شده باشد که در این فرض خوانده با اثبات ادعای ورود خسارت بواسطه توقیف اموال، میتواند ضرر وارده را از محل خسارت احتمالی تودیع شده جبران خواهد شد.

مشاوره آنلاین حقوقی بیش از ۷۶هزار مشاوره آنلاین موفق
ورود/ثبت نام و درخواست مشاوره آنلاین رایگان

در حالت کلی میتوان گفت پیش بینی قرار تامین خواسته در قانون آیین دادرسی مدنی یک اقدام حمایتی می باشد که اعمال آن مستلزم رعایت پیش شرط هایی می باشد که عدم رعایت آنها ممکن است منتهی به تضرر خواهان تامین گردد.

بهنام رفیعی ساران
مشاوره حقوقی با بهنام رفیعی ساران وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۷ بر اساس (۲۱۶) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

مشاوره خدمات در واتساپ سفارش سریع در واتساپ