لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

وبلاگ بنیاد وکلا
۳۴۹ بازدید ۰ دیدگاه

قانون مشمول مرور زمان مالیات عملکرد

قانون مشمول مرور زمان مالیات عملکرد
ولی اله درویشوند
مشاوره حقوقی با ولی اله درویشوند کارشناس ارشد حقوق
۵.۰ بر اساس (۱) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

چکیده

پس از سالها به صاحبان مشاغل یا شرکت ها از طرف سازمان امور مالیاتی  اعلام می گردد، که مودی بدهی مالیاتی دارد یا اشخاص حقیقی و حقوقی برای اخذ مجوز از جمله: کارت بازرگانی یا دریافت تسهیلات بانکی و یا سایر امور جاری اقدام نموده، متوجه اعلام بدهی از سوی اداره دارایی می شوند و با حیرت اظهار می دارند که ما مالیات خود را پرداخت نموده وبرگ قطعی داریم و یا نمی دانستند که مالیات به آنها تعلق می گیرد.

در این مورد ماده ۱۵۷ قانون مالیات های  مستقیم اعلام می دارد:

مودیانی که از تسلیم اظهارنامه منبع درآمد خود، خودداری نموده اند یا مکلف به تسلیم آن نبوده اند، چنانچه پس از گذشت ۵ سال از طرف سازمان امورمالیاتی اقدامی صورت نگیرد، مشمول مرور زمان مالیاتی گشته و قابل مطالبه نخواهد بود، مگر اینکه ظرف مدت فوق درآمد مودی تعیین وبرگ  تشخیص صادر گردد.

بطور مثال کسانی که اعم از (حقیقی یا حقوقی) نسبت به سال ۱۳۹۹ قبل از سال ۱۳۹۳ مشمول مالیات عملکرد می شدند مشمول مرور زمان شده و نباید از ایشان مالیات اخذ گردد.

بنیاد وکلا به شما کمک می‌کند تا با جستجو و انتخاب متخصصین حقوقی، کار حقوقی خود را با هزینه مشخص و در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهید.

وخود سال ۱۳۹۳  برای صاحبان مشاغل (حقیقی) تا پایان خرداد ماه ۱۳۹۹ می شود ۵ سال و با احتساب ۳ ماه آخرین مهلت، پایان شهریوراست و برای صاحبان شرکت ها و موسسات (اشخاص حقوقی) تاپایان تیر ماه ۱۳۹۹ ۵ سال می شود و با احتساب ۳ ماه، آخرین مهلت می شود، پایان مهرماه. 

جدیدا بخشنامه صادرشده بابت ایام کرونا، ۲ ماه به زمان فوق اضافه شده است و بخشنامه بعدی ۱ ماه دیگر تمدید شده است.

با این حساب مودیان مشمول مالیات عملکرد نسبت به سال ۱۳۹۹ از سال۱۳۹۲ به قبل همگی مشمول مرور زمان گشته و مالیات متعلق قابل مطالبه نخواهد بود.

برای مودیان حقیقی (صاحبان مشاغل) تا پایان آذر ماه مهلت اعلام بدهی و صدور برگ تشخیص است و بعد از آن مشمول مرور زمان می گردد.

وبرای مودیان حقوقی (شرکت ها و موسسات) تا پایان دی ۱۳۹۹ مهلت اعلام بدهی و صدور برگ تشخیص است و بعد از دی مشمول مرور زمان می شود.

نکته: درخصوص مالیات بر ارزش افزوده صراحتی مبنی بر مشمول مرور زمان همانند ماده فوق نشده و جای بحث و اختلاف است.

ماده ۱۵۷ ق.م.م:

نسبت به مودیان مالیات بر درآمد که در موعد مقرر از تسلیم اظهارنامه منبع درآمد خودداری نموده اند یا اصولا طبق مقررات این قانون مکلف به تسلیم اظهارنامه درسررسید پرداخت مالیات نیستند، مرور زمان مالیاتی پنج سال از تاریخ سررسید پرداخت مالیات می باشد و پس از گذشتن پنج سال مذکور مالیات متعلق قابل مطالبه نخواهد بود، مگر این که ظرف این مدت درآمد مودی تعیین و برگ تشخیص مالیات صادر و حداکثر ظرف سه ماه پس از انقضای پنج سال مذکور برگ تشخیص صادره به مودی ابلاغ شود.

تبصره – درمواردی که مالیات به هر علت از غیر مودی مطالبه شده باشد پس از تایید مراتب از طرف هیات حل اختلاف مالیاتی مطالبه مالیات از غیرمودی درهر مرحله ای که باشد کان لم یکن تلقی می گردد و در این صورت اداره امور مالیاتی مکلف است بدون رعایت مرور زمان موضوع این ماده ظرف یک سال از تاریخ صدور رای هیات مزبور، مالیات متعلق را از مودی واقعی مطالبه نماید و گرنه مشمول مرور زمان خواهد بود.

ولی اله درویشوند
مشاوره حقوقی با ولی اله درویشوند کارشناس ارشد حقوق
۵.۰ بر اساس (۱) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

مشاوره خدمات در واتساپ سفارش سریع در واتساپ